Dlatego miejsca siedzące w samolocie są przeważnie niebieskie.

Reklama

wt., 08/29/2017 - 18:39 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zagadka została rozwiązana. Ten wybór koloru oznacza coś więcej aniżeli jedynie funkcjonalność!

Czy siedzieli Państwo choć raz na żółtym siedzeniu w samolocie? Albo może na czerwonym? Raczej nie, prawda? Jeśli mowa o wewnętrznym wyposażeniu samolotów, dominuje zazwyczaj kolor niebieski. Dlaczego? Nowe badania rozwiązują tą tajemnicę.

Jasne, na niebieskim siedzeniu nie widać tak szybko plam jak na jasnożółtym. Jednak funkcjonalność sama w sobie nie jest w przypadku wyboru koloru wewnętrznego wyposażenia samolotu czynnikiem decydującym. Wynika to chociażby z raportu, sporządzonego przez firmę Boeing, autorzy którego między innymi poświęcają uwagę kwestii wyboru koloru do wyposażenia samolotu.

Zatem w tym przypadku aspekty psychologiczne odgrywają znaczącą rolę. Weźmy na przykład kolor fioletowy, kojarzymy go z elegancją i wytwornością, różowy za to z miłością. Kolory zielony i niebieski łączymy znów z nastrojem pokoju czy też spokoju. Ponadto kolor niebieski przekazuje poczucie niezawodności, kompetencji i siły.

O jaśniejszych kolorach wiemy, że sprawiają, iż pomalowane nimi pomieszczenia wydają się większe w przeciwieństwie do ciemniejszych, które je pomniejszają.

W związku z tym możliwe jest, że kolory np. wspomniany niebieski, potrafią wywoływać poczucie bezpieczeństwa. Czujemy się tak, jak byśmy byli pod czyjąś ochroną. Kolor niebieski wg badań przyczynia się również do tego, że pasażerowie samolotu czują się przytulnie i są zrelaksowani.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

news.at

Reklama