Flaga Sardynii i jej symbolika

Reklama

ndz., 02/16/2020 - 16:38 -- Anonim (niezweryfikowany)

Symbolika flagi Sardynii osadzona jest w głębokiej przeszłości okrytej legendą, ale potwierdzonej przez wiedzę historyczną. Mimo to, znaczenie elementów przedstawionych na chorągwi ozdobionej głowami czterech Saracenów, jeszcze dzisiaj spowite jest tajemnicą, która elektryzuje wielu.

Tradycyjnie przyjmuje się, że wygląd sardyńskiego sztandaru związany jest z wojnami prowadzonymi przez Królestwo Aragony. Wszak wyspa między 1324, a 1479 rokiem należała do tego iberyjskiego państwa (ponadto w roku 1479 unia Aragony i Kastylii położyła podwaliny pod powstanie Królestwa Hiszpanii). Głowy czterech Saracenów mają więc symbolizować cztery wielkie zwycięstwa sił kasylijsko-aragońskich nad Maurami w Hiszpanii: Saragossę, Walencję, Murcję oraz Baleary.

Z kolei legenda opowiada, iż wygląd sztandaru związany jest ze zdobyciem przez Piotra I Aragońskiego miasta Alcoraz, bronionego zacięcie przez Saracenów. Zwycięstwo to miało miejsce w 1096 roku, a według tradycji triumf sił chrześcijańskich był możliwy tylko dzięki interwencji św. Jerzego. Święty pojawił się bowiem na polu pod postacią białego rycerza z czerwonym krzyżem na piersi i ściął głowy czterem walecznym książętom mauretańskim.

Kiedy w 1718 r. Sardynia przeszła pod panowanie dynastii sabaudzkiej, utrzymano historyczny sztandar wyspy.
Mimo że jego pochodzenie jest aragońskie, to Sardyńczycy w jego symbolice widzą odwołania do znacznie dawniejszych czasów. Cztery głowy reprezentują według tej interpretacji czterech skazańców będących figurą czterech niezależnych państewek, które między IX a XV w., rozwijały się na wyspie i zarządzały nią w pełni autonomiczne oraz broniły jej dzielnie przed ciągłymi atakami Saracenów.

Flaga Sardynii ma wydźwięk głęboko symboliczny i ściśle związany z historią wyspy. Stąd podróż na Sardynię jest zawsze interesującym spotkaniem z fascynującą przeszłością. 

 

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

sardegna.com

Reklama