176-letnia kapsuła czasu odkryta we wnętrzu krzyża węgierskiego kościoła

Reklama

ndz., 04/18/2021 - 23:06 -- MagdalenaL

Zdjęcie: toldym / Wikimedia Commons

Krzyż na szczycie wspaniałej Bazyliki Ostrzyhomskiej, największego kościoła Węgier, przez 176 lat skrywał w swoim wnętrzu kapsułę czasu, którą odkryto dopiero w tym roku podczas prac konserwacyjnych.

 Zapieczętowany miedziany pojemnik znajdował się w środku krzyża stojącego na 100-metrowej kopule (najwyższej na Węgrzech), która przetrwała bombardowanie podczas II wojny światowej. Pojemnik, bardzo zniszczony od eksplozji, zawierał dokumenty związane z budową katedry w niemal nienaruszonym stanie.

Dyrektor skarbca katedry Csaba Torok powiedział, że dokumenty dają rzadką okazję przyjrzeć się okresowi w którym powstawała katedra, czyli od 1822 roku. Cylindryczna kapsuła została umieszczona we wnętrzu krzyża w 1845 roku przez arcybiskupa Józsefa Kopacsy oraz głównego architekta Józsefa Hilda, który przejął opiekę nad budową po tym, jak jego poprzednik został zamordowany.

- Arcybiskup Kopacsy wiedział, że budowa nie zostanie ukończona za jego życia, więc kiedy krzyż został ukończony chciał zostawić w jego wnętrzu ślad pamięci po budowniczych i po tamtym okresie - powiedział Torok.

Najwspanialszym momentem był odkrycia dokumentów - jednego opisującego etapy budowy oraz książki, zawierającej imiona duchownych i parafii.

- Ostatnio były one dotykane przez ludzkie ręce 176 lat temu, więc w jakiś sposób natychmiast poczuliśmy więź z przeszłością - powiedział. - Niestety w kapsule nie odnaleźliśmy żadnych monet z tamtego okresu, które mogłyby wspomóc fundusz renowacyjny - dodał dyrektor, uśmiechając się.

Bazylika Ostrzyhomska została wybudowana na Wzgórzu Zamkowym, na którym pierwszy kościół znajdował się już ponad tysiąc lat temu. Żelazna kopuła katedry została wybudowana we Wiedniu i w częściach spuszczona na barkach w dół Dunaju. Na konsekrację bazyliki w 1856 roku węgierski pianista i kompozytor Franz Liszt skomponował mszę. W tym czasie kadera wciąż była jednak nieukończona. Główny portyk oraz wnętrze ukończono w kolejnych latach.  W miejscu odkrytej kapsuły czasu może zostać włożona kolejna, przeznaczona dla następnych pokoleń. Torok powiedział jednak, że miedziana powłoka krzyża zostanie zapieczętowana 30 czerwca, więc muszą się pośpieszyć.

 

Autor: 
Kristina Than, tlum. Zuzanna Witt
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama