Covid: Wielka Brytania przywraca 14-dniową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski i Turcji

Reklama

sob., 10/03/2020 - 14:51 -- MagdalenaL

Podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z Polski, Turcji i trzech wysp karaibskich będą musieli poddać się 14-dniowej izolacji od godziny 04:00 w sobotę.

Wynika to ze wzrostu wskaźnika zakażeń w dotkniętych krajach. Polska zgłasza 25,9 przypadków koronawirusa na 100 tys. osób, wcześniej było to 15,6.

Dla tych, którzy się nie odizolują, będą również surowsze grzywny - aż do 10 tys. funtów w Anglii.

Jedna grupa portów lotniczych twierdzi, że jest to „kolejny cios” dla “zmagającego się” sektora.

Wielka Brytania zgłosiła w czwartek dalsze 6914 przypadków koronawirusa i 59 zgonów, a także ogłoszono ostrzejsze środki w celu kontrolowania gwałtownego wzrostu na obszarach północnej Anglii.

Ogłaszając zmiany na liście krajów objętych kwarantanną, minister transportu Grant Shapps powiedział, że dane z Polski pokazały, że „liczba pozytywnych wyników testu na koronawirusa prawie się podwoiła, zwiększając się z 3,9% do 5,8% wraz z szybkim wzrostem tygodniowej liczby przypadków”.

Powiedział, że Turcja została dodana do listy, ponieważ Wielka Brytania ma obawy co do sposobu, w jaki tamtejsze władze publikowały swoje dane.

Dodał, że od soboty przybywający z karaibskich wysp Bonaire, Saint Eustatius i Saba również będą musieli przejść kwarantannę.

W międzyczasie rząd Szkocji ogłosił, że osoby przybywające z Azorów i Madery nie będą już musiały poddawać się kwarantannie w Szkocji „z powodu małej liczby przypadków”.

 

W swoim oświadczeniu dodał, iż „jest jasne, że liczba przypadków w Turcji jest zaniżona”.

Zgłoszony wskaźnik infekcji w Turcji spadł do 12,9 przypadków na 100 000, w porównaniu z 14,2 w poprzednim tygodniu.

Ogłoszono również, że grzywny za pierwsze wykroczenie polegające na braku samoizolacji, gdy jest to wymagane, zaczną się od 1000 funtów, a następnie wzrosną do 2 tys., następnie 4 tys. i maksymalnie 10 tys. w Anglii. Górny limit w przypadku powtarzających się wykroczeń wynosił poprzednio 3200 GBP.

Podwyżka kar będzie obowiązywać od piątku.

Latem funkcjonariusze policji zbadali ponad 4000 domniemanych naruszeń przepisów od czasu wprowadzenia systemu kwarantanny dla podróżnych.

Okazało się, że ponad 200 osób zignorowało wymóg kwarantanny, ale uniknęło kary, ponieważ słuchało funkcjonariusza stojąc w progu swojego mieszkania. Ogółem za złamanie wakacyjnej kwarantanny nałożono zaledwie 38 kar.

Grupa Manchester Airports, która jest właścicielem i operatorem portów lotniczych Manchester, London Stansted i East Midlands, stwierdziła, że usunięcie Polski i Turcji z listy bezpiecznych krajów „oznacza, że duża część rynków, do których zwykle podróżują nasi pasażerowie, jest obecnie skutecznie odcięta, mimo iż wiele z nich ma znacznie niższe wskaźniki infekcji niż Wielka Brytania”.

To „kolejny cios dla i tak już zmagającego się sektora lotniczego”, ogłosiła w komunikacie.

Grupa stwierdziła, że „kluczowe” dla rządu jest ustanowienie systemu testów, „który pozwoliłby na bezpieczne skrócenie okresów kwarantanny dla pasażerów przybywających z zagranicy”.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali

Reklama