Hostele w Kioto oferują możliwość nauki języka „na żywo” dla studentów i biur podróży

Reklama

pon., 09/06/2021 - 18:03 -- MagdalenaL

W ramach pomocy dla studentów, którym odmówiono możliwości studiowania za granicą z powodu koronawirusa, firmy turystyczne i zajmujące się zakwaterowaniem, które również zostały dotknięte wirusem, współpracują z uniwersytetami, oferując programy nauki języków obcych w Japonii. To właśnie Kioto, starożytna stolica Japonii, jest miejscem, w którym będzie można doświadczyć języka „na żywo” w sposób, jaki nie jest możliwy na kursach online.

Hostel WeBase Kyoto znajduje się w Iwatoyamacho, Shimogyo-ku, Kioto. Położony jest w centrum miasta, gdzie podczas festiwalu Gion, będącego symbolem lata w Kioto, budowana jest „Iwatoyama”. Aczkolwiek 10 lipca, podczas owego festiwalu, salon na parterze nie wypełnił się muzyką Gion Konchikitchin, ale przebojem 13-osobowej koreańskiej grupy męskiej SEVENTEEN.

Dwanaście studentek z Kyoto Koka Women's University patrzyło na tekst trzymany w dłoniach, a menadżerka hostelu Gao Hani (28 lat), udzielała rad w oparciu o teksty piosenek, mówiąc: „Jeśli położysz akcent z tyłu, będzie to brzmiało bardziej koreańsko”. Jest to scena z czterogodzinnego szkolenia z języka koreańskiego zorganizowanego przez hostel, uniwersytet i biuro podróży Ark Three International (Kita Ward, Osaka City).

W tym dniu studentki ciesząc się towarzystwem trzech koreańsko-języcznych pracowników hostelu, uczyły się języka koreańskiego poprzez k-popowe teksty piosenek, robiły własne croffles, które są słodkim koreańskim przysmakiem. Uniwersytet dofinansował koszt imprezy, ograniczając obciążenie finansowe studentek do 2000 jenów. Ze względu na koronawirusa, liczba uczestników była ograniczona, a dezynfekcję przeprowadzano często.

Rina Harada (21 lat), studentka trzeciego roku, która wzięła udział w wydarzeniu, powiedziała: „Zakochałam się w Korei około lutego, gdy spędzałam więcej czasu w domu, po obejrzeniu koreańskiej dramy Love's Emergency Landing. Po raz pierwszy usłyszałam wtedy koreańską rozmowę na żywo i bardzo mnie to poruszyło”. Sorane Shibata (18 lat), studentka pierwszego roku, powiedziała: „Nie mam teraz możliwości spotkania się i porozmawiania ze starszymi koleżankami na uniwersytecie. Dlatego cieszę się, że poznałam ludzi, którzy też lubią Koreę.  Nasza dwunastka była z różnych klas i wydziałów, ale zanim wyjechaliśmy, wymieniłyśmy się swoimi kontami na Instagramie, a nasze grono się powiększyło”.

Dział ARC zajmujący się studiami za granicą początkowo wspierał studentów studiujących za granicą, aczkolwiek komplikacje ze światową pandemią zredukowały wsparcie praktycznie do zera. Stworzono również program, który pozwala studentom uczyć się języków obcych online, ale liczba uczestników rośnie powoli. Saori Aoki, (33 lat), z działu studiów zagranicznych, ujawnia: „Studenci, którzy są zainteresowani wyjazdem za granicę, chcą mieć kontakt z lokalnym środowiskiem, a nauka online ma swoje ograniczenia”.

Z drugiej strony, Kyoto Koka Women's University również martwił się, że motywacja studentek, które chciały uczyć się języka obcego, spadnie ze względu na to, że wymiany międzynarodowe były niemożliwe do zrealizowania. Dział ARC, który miał wieloletnie relacje biznesowe, szukał obiektu, który mógłby przyjąć uczennice na szkolenie i skonsultował się z hostelem, który miał duży salon oraz międzynarodowy personel. Hostel zgodził się na współpracę, mówiąc: „Możemy skorzystać z obiektów, w których liczba gości znacznie się zmniejszyła ze względu na pandemię. Chcemy także pomóc studentkom, które straciły swoje miejsca”.

W ankiecie skierowanej do studentek, które wzięły udział w projekcie, wszystkie wystawiły wysokie oceny, twierdząc, że przekroczono ich oczekiwania. Wszystko wskazuje na to, że „zagraniczne” doświadczenie w dawnej stolicy Japonii będzie nadal rozszerzać się w przyszłości.

Autor: 
tłum. Zofia Miecznikowska

Reklama