KRAJE UZALEŻNIONE OD TURYSTÓW CZEKA KATASTROFA

Reklama

ndz., 04/26/2020 - 17:52 -- zzz

Ze względu na pandemię koronawirusa brak turystów spowoduje katastrofę gospodarczą w krajach, których turystyka stanowi duży udział w PKB. Nie od dziś wiadomo, że dochody generowane przez turystykę mogą być istotnym składnikiem produktu krajowego brutto. Podróżnicy zostawiają swoje pieniądze w danym kraju, wydając je na atrakcje, noclegi, wyżywienie, kupując pamiątki i generalnie napędzając ruch w turystycznych miejscowościach. Biorąc pod uwagę fakt, iż podróżują setki milionów ludzi – potencjalne zyski z sektora turystyki są naprawdę olbrzymie.

Największym rynkiem podróży i turystyki są według danych WTTC (liczby są inne niż w raporcie OECD, ale trendy podobne) Stany Zjednoczone, gdzie branża ta wnosi blisko 1,6 bln dolarów do produktu krajowego brutto, co odpowiada 7,8 proc. wartości dodanej kraju. Stanom nieznacznie tylko ustępują Chiny, gdzie wkład ten nieznacznie już przekracza poziom 1,5 bln dolarów, a w wartościach względnych (w relacji do dochodu narodowego) jest jeszcze wyższy (11,0 proc. PKB). A pomyśleć, że jeszcze dwie dekady temu Chińczycy cieszyli się z przyznania pierwszych kilku dni urlopu w życiu. Dziś rynek turystyczny Chin wzrasta o ponad 7 proc. rocznie (szybciej niż PKB), a zatrudnienie w tej dziedzinie – według szacunków WTTC – wzrośnie w tym kraju z 79,9 mln pracowników w 2018 r. do 121,4 mln w 2029 r.

Co jednak w przypadku, gdy kondycja finansowa danego kraju zaczyna być coraz bardziej zależna od turystyki, a jej pozycja jest dominująca w PKB konkretnego państwa?:

Uzależnieni od podróżnych

Jakie kraje są uzależnione od turystyki? 

Najnowszy raport Światowej Rady Podróży i Turystyki pokazuje wpływ sektora turystycznego na 185 państw. W 2017 roku turystyka stanowiła (globalnie) 10,4 proc. światowego PKB, dając pracę blisko 330 mln ludzi na świecie. To 9,9 proc. całkowitego zatrudnienia na Ziemi.

Są kraje, których gospodarka jest zależna od turystyki w znacznie większym stopniu niż owa średnia, wynosząca 10,4 proc. Rekordzistą są Malediwy, które najbardziej potrzebują pieniędzy od podróżników, urlopowiczów i innych osób odwiedzających ten rajski zakątek świata. Sektor podróży i turystyki stanowi 39 proc. całkowitego produktu krajowego brutto. 

Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (turystyka stanowi tam 35,4 proc. PKB), Makau – i innych miejscach, jednoznacznie kojarzących się z wypoczynkiem (Seszele, Bahamy, Wyspy Zielonego Przylądka).

Co z Europą? Rekordzistą jest Malta – jej uzależnienie od turystyki jest spore, ponieważ ten sektor generuje 14,2 proc. PKB. Ale powyżej średniej są także m.in. Czarnogóra czy Chorwacja.

- Udział turystyki w PKB oscyluje w okolicach 6 proc. – jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w naszym kraju.

 

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

plportal.pl

Reklama