KUKŁY WISIELCÓW. PROTEST, KTÓRY MA SYMBOLIZOWAĆ DRAMATYCZNĄ SYTUACJĘ BRANŻY TURYSTYCZNEJ

Reklama

pon., 12/28/2020 - 07:00 -- zzz

Kukły symbolizujące gastronomię i hotelarstwo powiesili na latarni w niedzielne południe w Szczyrku przedstawiciele branży turystycznej i taksówkarze. To był ich protest przeciw rządowym obostrzeniom podczas pandemii koronawirusa.


Narodowa kwarantanna, która wejdzie w życie od 28 stycznia 2020 r. i potrwa do 17 stycznia nowego roku, dotyczy przede wszystkim hotelarzy i handlowców. Według nowych obostrzeń w obiektach noclegowych nie można od poniedziałku przyjmować gości nawet w podróżach służbowych. Zamknięto również stoki narciarskie (poza sportem zawodowym).

Takie obostrzenia spotkały się z ostrą krytyką przedsiębiorców. Z inicjatywy Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej (SIG) w niedziele odbył się protest hotelarzy i restauratorów. Prezes SIG Mirosław Bator powiedział, że akcja została zorganizowana na głównym placu miasta – św. Jakuba.

Protest hotelarzy w Szczyrku
W niedzielę protestowali także taksówkarze. Kilka samochodów przejechało wolno główną ulicą przebiegającą przez Szczyrk. Miasto było w niedzielę poważnie zakorkowane. Bator powiedział, że z tego powodu taksówkarze skrócili trasę przejazdu.

Będzie zakaz fajerwerków w Sylwestra? Jest komentarz premiera
Prezes SIG dodał, że rozważane jest już złożenie w sądach pozwów zbiorowych o odszkodowania. Izba uznała bowiem, że deklarowana pomoc państwa do branży turystycznej jest zbyt mała. "To, co szykuje rząd, to są ochłapy w stosunku do tego, co dostały zamknięte hotele i gastronomia w Unii Europejskiej. A jeszcze w niej jesteśmy" – napisał Mirosław Bator na profilu facebookowym Izby.

Niedzielna akcja była już drugą. Pierwszą zorganizowano 17 grudnia. Wówczas na restauracjach, hotelach i pensjonatach zawisły transparenty. Na banerach widniały m.in. hasła: "Szczyrk potrzebuje turysty, jak ziemia wody", "Rządzie drogi, nie bądź srogi, wpuść turystę w nasze progi. Umieramy!", "Rządzący przy korycie, gastronomię niszczycie". Prezes Izby podkreślił, że góralom chodzi o umożliwienie przyjazdu turystów. W innym przypadku zbankrutują.


Szczyrkowska Izba Gospodarcza zrzesza kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych. Jest członkiem Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. 
Zgodnie z decyzjami, ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych. W sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się (nie godzinę policyjną) od godz. 19 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia. W ostatni poniedziałek opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. 
 

Autor: 
zzz
Źródło: 

radiozet

Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama