Na pokładach samolotów Japan Airlines nie usłyszymy zwrotu „Panie i Panowie”

Reklama

śr., 09/30/2020 - 01:39 -- MagdalenaL

Jeśli wsiądziesz do samolotu linii Japan Airlines (JAL) w przyszłym miesiącu, prawdopodobnie nie usłyszysz już terminu „Panie i Panowie”.

Zamiast tego od 1 października używane będą zwroty neutralne płciowo, takie jak „uwaga pasażerowie” lub używanie zaimka “wszyscy” odnosząc się do pasażerów, donosi lokalna strona internetowa Mainichi.

JAL jest jedną z nielicznych światowych linii lotniczych, które przyjęły pozdrowienia neutralne pod względem płci.

Jednak będzie to dotyczyć tylko angielskich ogłoszeń JAL, powiedziało AFP.

To dlatego, że w języku japońskim wyrażenia powszechnie używane w takich ogłoszeniach są już neutralne pod względem płci, dodała agencja.

Decyzja JAL nie wywołała kontrowersji w Japonii.

„To drobna sprawa, na którą większość ludzi nie zwraca uwagi, ponieważ ta zmiana w komunikacie w języku angielskim nie zostanie zrozumiana ani zauważona przez prawie wszystkich japońskojęzycznych pasażerów” - powiedział BBC profesor Kazuya Kawaguchi, socjolog z Uniwersytetu Hiroshima Shudo.

„Jednak jako jedno z wiodących przedsiębiorstw przyjaznych osobom LGBT [w Japonii]… [ich] wysiłki powinny zostać docenione i dlatego będą i muszą być znaczącym krokiem naprzód w kierunku poprawy… innych kwestii LGBT +. Myślę, że ważne jest, aby duże firmy inicjowały dobre praktyki [takie jak ta] ... ponieważ inne średnie lub małe firmy zwykle podążają za nimi”.

JAL poszły w ślady Air Canada i EasyJet, które w zeszłym roku przyjęły neutralne pod względem płci zwroty grzecznościowe.

W oświadczeniu dla agencji Reuters JAL powiedział, że chce „stworzyć pozytywną atmosferę i traktować wszystkich ... z szacunkiem”.

„Zobowiązaliśmy się nie dyskryminować ze względu na płeć ... orientację seksualną, tożsamość płciową lub inne cechy osobiste” - powiedział agencji prasowej rzecznik Mark Morimoto.

 

Małżeństwa osób tej samej płci nie są prawnie uznawane w Japonii - chociaż badania sugerują, że istnieje dla tego silne poparcie.

W zeszłym roku 13 par jednopłciowych w całej Japonii wystąpiło przeciwko rządowi, domagając się prawa do zawarcia małżeństwa.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama