NIE ZASZCZEPISZ SIĘ, TO NIE POLECISZ NA WAKACJE

Reklama

wt., 11/24/2020 - 18:54 -- zzz

Szef największych australijskich linii lotniczych Qantas, Alan Joyce powiedział, że gdy szczepionka przeciw COVID-19 stanie się powszechnie dostępna, szczepienie może być wymagane od pasażerów międzynarodowych rejsów.

 

- Gdy rozmawiam z kolegami z innych linii lotniczych na świecie, myślę, że to będzie powszechna sprawa - powiedział Joyce, cytowany przez stację BBC.

Elektroniczne paszporty szczepień

Według agencji AP, szef Qantas oświadczył, że dyskutował z innymi międzynarodowymi przewoźnikami o sposobach wyciągnięcia branży lotniczej z zapaści wywołanej koronawirusem. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie elektronicznych "paszportów szczepień" dla podróżnych z zagranicy.

- Rozważamy zmianę zasad i warunków, by zaznaczyć, że w przypadku międzynarodowych podróżnych będziemy prosić ludzi, by się zaszczepili, zanim wsiądą do samolotu - powiedział Joyce.

 

Tak obowiązkowa, jak to możliwe

Premier Australii Scott Morrison oświadczył w sierpniu, że jeśli powstanie skuteczna szczepionka przeciw COVID-19, najprawdopodobniej stanie się ona "tak obowiązkowa, jak to możliwe". - Dla każdej szczepionki zawsze są wyjątki z powodów medycznych, ale to powinien być jedyny powód - powiedział.

Globalne lobby lotnicze IATA pracuje już nad aplikacją na telefony komórkowe, za pomocą której podróżni będą mogli udowodnić, że nie są zakażeni koronawirusem. Tego rodzaju "paszport covidowy" ma przyspieszyć wznawianie międzynarodowych podróży - podał we wtorek Bloomberg.

Kody nadzoru politycznego?

Do stworzenia globalnego mechanizmu uznawania certyfikatów zdrowotnych w formie kodów QR na telefonach wzywał niedawno przywódca ChRL Xi Jinping. Dyrektor wykonawczy organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) Kenneth Roth przestrzegł jednak, odnosząc się do wypowiedzi Xi, że kody mogą zostać wykorzystane do "szerszego nadzoru politycznego".

 

Bez szczepienia na COVID-19 nie będzie można latać.

ALAN JOYCE, PREZES QANTAS

 

Autor: 
ALAN JOYCE
Źródło: 

bbc/interia/plportal.pl

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama