Wietnamska wyspa Phu Quoc ponownie otwiera się dla turystów

Reklama

śr., 10/13/2021 - 23:13 -- MagdalenaL

Wietnam planuje od przyszłego miesiąca otworzyć na nowo otoczoną plażami wyspę Phu Quoc na zagranicznych turystów - powiedziały władze, jako, że kraj szuka sposobów na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej nadszarpniętej przez przedłużające się lockdowny z powodu panującej pandemii koronawirusa.

Wyspa położona około 10 km od wybrzeża Kambodży jest planowana na otwarcie na okres próbny o długości 6 miesięcy – powiedział rząd w oświadczeniu wydanym w godzinach wieczornych dnia 9 września.

Wietnam, który jest obecnie zamknięty dla wszystkich przybywających z wyjątkiem powracających do kraju obywateli i inwestorów, był siedliskiem ognisk koronawirusa przez większość pandemii, jednak w ciągu ostatnich 3 miesięcy zanotował wzrost zakażeń spowodowanych pojawieniem się wariantu Delta. „Przedłużająca się pandemia poważnie zaszkodziła przemysłowi turystycznemu” – twierdzi Minister Turystyki i Kultury Wietnamu, Nguyen Van Hung.

Jak można przeczytać w oświadczeniu, w pełni zaszczepieni turyści z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogli odwiedzić Phu Quoc; mogą oni również dotrzeć na wyspę zarówno czarterowymi, jak i komercyjnymi lotami.

Ilość zagranicznych podróżnych do Wietnamu gwałtownie spadła z liczby 18 milionów w 2019 roku, kiedy to turystyka generowała w tym kraju zyski w wysokości 31 miliardów dolarów i stanowiła prawie 12% całkowitego produktu krajowego brutto, do 3,8 milionów turystów.

W tym samym czasie, lockdowny w ostatnich miesiącach zmusiły firmy do zawieszenia działalności. Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 7,4% w stosunku do roku poprzedniego, eksport o 5,4%, a sprzedaż detaliczna spadła o 33,7%.

Władze Wietnamu zaszczepią w pełni wszystkich mieszkańców Phu Quoc przed jej otwarciem – powiedziało Ministerstwo Turystyki, dodając, że wyspa nie zgłosiła żadnych zbiorowych zakażeń, a także dysponuje wystarczającą ilością placówek zajmujących się kwarantanną i leczeniem COVID-19.

Sąsiadująca Tajlandia już częściowo się otworzyła na zagranicznych turystów, włączając w to bardzo popularną wśród turystów wyspę Phuket, gdzie od około 70% mieszkańców wymagane było zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi.

Premier Pham Minh Chinh przyznał w tym miesiącu, że Wietnam toczył długą bitwę z koronawirusem, którym zaraziło się do tej pory 270,000 ludzi, a walkę przegrało 14,400 obywateli, co sprawia, że nie wystarczy im tylko polegać na kwarantannie i lockdownach.

W tym samym czasie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju oznajmiło 9 września, że miasto Ho Chi Minh, czyli epicentrum ostatniego ogniska zakażeń zezwoliło restauracjom serwować dania na wynos i dostawcom na działanie na szerszą skalę w czasie delikatnego złagodzenia twardego lockdownu.

Autor: 
Reuters / tłum. Michalina Budner

Reklama