Autor: anialaurman
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/kwaśnica-tradycyjne-jedzenie-3594527/
Praktycznie każdy region świata posiada swoją własną, charakterystyczną kuchnię, tak jest też w Polsce, bowiem każdy z polskich zakątków posiada specyficzne dla niego regionalne specjały. W taką właśnie wycieczkę po smakach polskich regionów od morza, aż do Tatr wybierzemy się w tym artykule.
Podlasie i Suwalszczyzna
Najbardziej popularnym daniem regionalnym Podlasia są kartacze, czyli bliny przypominające powszechnie znane pyzy. Receptura kartaczy jest jednak nieco inna, ponieważ składają się one z surowych i gotowanych startych ziemniaków. Farsz ich z mielonego mięsa nie może być zbity, za to całość jest suto okraszona skwarkami. Ponoć przygotowanie dobrych kartaczy wymaga sporych umiejętności kulinarnych i nie każda domowa gospodyni potrafi je przygotować. Choć danie to popularne jest na całym Podlasiu, jednak znawcy za ich korzenie uznają Suwalszczyznę.
W tym regionie królują ziemniaki, bowiem kolejnymi klasykami kuchni podlaskiej są ziemniaczane babki i kiszki. Obie potrawy przygotowywane są z tartych ziemniaków z dostatkiem skwarek. Babkę ziemniaczaną piecze się w formie i podaje z różnorodnymi dodatkami, natomiast do kiszki ziemniaczanej potrzebne jest jelito, które napycha się farszem, te potrawę również się piecze. Kuchnia Podlaska jest dość syta, a królują w niej ziemniaki, będąc w tym regionie warto spróbować lokalnych specjałów, aby poznać tradycję również od strony kulinarnej.
Warmia i Mazury
Jednym z najbardziej tradycyjnych, mazurskich dań są farszynki, czyli smażone na tłuszczu, przygotowane z tartych ziemniaków bliny. W skład ich podsmażonego farszu wchodzi pokrojone w kostkę boczek, ugotowane jajko i cebula.
Z kolei jednym z tradycyjnych specjałów Warmii jest karmuszka, czyli słodko-kwaśna, tradycyjna dla tego regionu zupa. Dodaje się do niej fasolę, kapustę oraz dużą ilość mięsa, co czyni ją naprawdę sycących daniem. Kolejnym specjałem są warmińskie dzyndzałki, czyli danie znane powszechnie jako pierogi z farszem z mięsa, boczku, jajek i cebuli.
Pomorze i Kaszuby
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw kaszubskich są znane i cieszące się popularnością śledzie po kaszubsku, czyli filety śledziowe z cebulą w pomidorowej zalewie. Jest to jeden ze specjałów, który obecnie dostępny jest w całym kraju i cieszy się sporym zainteresowaniem. Kolejnym kaszubskim specjałem jest dziadówka, czyli syta, uboga w składniki smaczna zupa z maślanki, z gotowanymi ziemniakami, okraszona boczkiem. Na Kaszubach dominują zupy, bowiem kolejny specyficzny specjał to zupa brzadowa, czyli postna potrawa przygotowana na bazie suszonych owoców, doprawiona solą, cukrem i goździkami, tradycyjnie podawana jest z kluseczkami. Pomorze to także region z łatwodustępnymi rybami, a więc są one popularnym składnikiem lokalnej kuchni.
Kujawy
Najpopularniejszą potrawą charakterystyczną dla tego regionu jest czernina, czyli zupa gotowana na bazie gęsiej lub kaczej krwi. Dawniej na Kujawach hodowano głównie gęsi i kaczki, stad też popularność wyrobów z tego właśnie mięsa. Kolejnym tradycyjnym daniem tego regionu jest okrasa gęsia z cząbrem, czy też leberka gęsia, zwana inaczej wątrobianką. Obfity w dobrą do uprawy glebę region w swej kuchni wykorzystuje też kapustę, często jako dodatek do gęsi, czy też barszczu i zup. Popularne są tu też przetwory owocowe, takie jak kompot z suszu, czy gruszki w syropie. Warto więc spróbować także lokalnej kuchni Kujawskiej będąc w okolicach, co z pewnością przyniesie nie lada doznań smakowych.
Wielkopolska
Kuchnia Wielkopolska to region w którym królują ziemniaki, które stanowią składnik wielu regionalnych potraw. Jedną z najbardziej znanych dań tego regionu to poznańskie pyry z gzikiem, czyli ugotowane w mundurkach ziemniaki podane z twarogiem wymieszanym ze śmietaną, cebulą i szczypiorkiem. Kolejną charakterystyczną dla wielkopolski potrawą jest parzybroda, czyli zupa przygotowana z młodej kapusty włoskiej, ziemniaków, warzyw, suszonych grzybów oraz kawałków mięsa. Jest to bardzo sycący i szybki posiłek, zazwyczaj podawany z chlebem. Ślepe ryby to kolejne danie z Wielkopolski, jednak nazwa może się okazać myląca, gdyż danie to nie zawiera ryb. Tradycyjnie zupę przygotowywano bez mięsa, a bazą były ziemniaki i warzywa, ślepe ryby można podać także z myrdydą, czyli zasmażką ze zrumienionej na maśle mąki. Dania kuchni wielkopolskiej są charakterystyczną częścią tradycji, a więc warto podczas podróży skosztować także lokalnych specjałów.
Mazowsze i Kurpie
Kuchnia mazowiecka to także cześć kuchni kurpiowskiej, bowiem nie tylko terenem, ale i smakami te dwa regiony się ze sobą łączą i wzajemnie nakładają. Jest to kuchnia, której podstawą często są dary lasu, możemy tu znaleźć składniki takie jak grzyby, jagody, miód oraz dziczyznę i drób. Zupa grzybowa to danie popularne nie tylko na Mazowszu, ale też we wszystkich zalesionych regionach Polski, zakłada jednak się jednak, że to właśnie ludność Mazowsza rozpowszechniła zupę z grzybami. Popularne są w tym regionie również dania takie jak żur, rosół z kury, bigos, czy też zalewajka, czyli zupa składająca się z ugotowanych, pokrojonych w kostkę ziemniaków zalanych przygotowanym osobno czystym żurem z zakwasu chlebowego. Popularne w tym regionu są też podpłomyki, czyli najstarszy hidżab pieczywa w postaci przygotowanych z mąki, soli i wody placków pieczonych na żarze z dodatkiem różnych farszy.
Lubelszczyzna
Tradycyjna kuchnia lubelska również charakteryzuje się prostymi, a zarazem smacznymi i pożywnym potrawami. Najbardziej rozpowszechnionym daniem Lubelszczyzny jest cebularz, czyli placek na bazie mąki, masła i mleka wypiekany z nadzieniem składającym się z drobno pokrojonej cebuli oraz białego maku. Placek ten jest tak charakterystycznym specjałem regionu, że zarejestrowano go w Unii Europejskiej jako przysmak charakterystyczny dla Lubelszczyzny. Kolejnym tradycyjnym dla tego regionu daniem są gryczaki, czyli pieczone pierogi nadziane kaszą gryczaną z dodatkiem białego sera, a czasem też ziemniaków. Dawniej danie to uważano typowo chłopskie jadło, dziś przysmak stanowi atrakcję turystyczną. Pierogi są bardzo popularną potrawą w tym regionie, najbardziej znane są ruskie oraz gryczane z twarogiem, które tylko w tych terenach podaje się na słodko z dodatkiem śmietany. Tak, więc Lubelszczyzna także zachęca do spróbowania miejscowych specjałów.
Kielecczyzna
Kuchnia w województwie świętokrzyskim tradycyjnie była mieszanką kuchni chłopskiej i szlacheckiej, a najczęściej używane produkty to ziemniaki, mleko, kapusta i kasza. Jedną z charakterystycznych dla kuchni kieleckiej potraw jest pokrzywianka, czyli zupa której jednym z głównych składników są pokrzywy, dodatkowo w jej skład wchodzi bulion, serek topiony, cebula oraz masło. Kolejnym daniem tego regionu jest zmiocarz, nazywany także pasztetem z ziemniaków, bo to właśnie one są podstawowym składnikiem, które wraz z dodatkiem mąki cebuli i jajek tworzą ten świętokrzyski specjał. Kolejną dość popularną potrawą tego regionu jest zalewajka świętokrzyska, czyli barszcz, którym zalewa się ugotowane i pokrojone ziemniaki. Zatem kieleckiej kuchni też warto spróbować będąc w tamtejszych stronach.
Śląsk
Kuchnia śląska to nieodłączny element kultury tego regionu, jest ona sycąca, tłusta i tucząca, ale smaczna. Większość śląskich potraw oparta jest głównie na ziemniakach i mięsie, standardowym elementem są też gęste sosy. Kluski śląskie, czyli kluseczki z ziemniaków i mąki oraz modro kapusta - poszatkowana, ugotowana kapusta z dodatkiem podsmażonego boczku i zeszklonej cebuli to dania znane w całej Polsce, są one jednymi z najpopularniejszych specjałów Górnego Śląska. Kolejnym znanym elementem tego regionu jest rolada śląska, czyli wołowina z zawiniętym w środku nadzieniem z kiszonych ogórków, cebuli i boczku. Jeszcze inną śląską potrawą jest wodzionka - prosta zupa, której bazą jest czerstwy chleb z dodatkiem tłuszczu, czosnku i przypraw zalany wrzątkiem. Bardzo znanymi przysmakami tego regionu są też krupnioka, czyli po prostu kaszanka w wersji śląskiej. Kuchnia śląska ma jeszcze wiele specyficznych dla swojej kultury potraw, a niektóre z nich goszczą na codzień na stołach w całej Polsce, warto więc spróbować tych lokalnych specjałów będąc w tamtejszych okolicach.
Podhale
Kuchnia góralska kojarzona jest z kuchnią wykwintną, posiada też walory turystyczne, jej podstawowymi składnikami są ziemniaki, kapusta, sery na bazie mleka owczego oraz baranina. Pierwszym związanym z Podhalem skojarzeniem jest oscypek - ser na bazie owczego mleka, który jest niekwestionowanym góralskim specjałem, a będąc w Zakopanem nie można go nie skosztować. Bardzo znanym daniem jest kwaśnica, czyli kwaśna zupa przygotowana z kiszonej kapusty i mięsa, zazwyczaj podawana z ziemniakami lub chlebem. Baranina i wszelkie odmiany pieczeni z niej, również są popularne na Podhalu, a wpływ na ten fakt ma ogólna dostępność baranów w tym regionie. Tradycyjne są tu też mocole, czyli zapiekane placki z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków z dodatkiem mąki i jajka. Te i wiele innych góralskich przysmaków warto skosztować będąc na wycieczce.
Tak, więc wycieczka kulinarna nawet po Polsce może przysporzyć ciekawych doznań smakowych, bo kuchnia i smaki w poszczególnych regionach kraju są naprawdę różnorodne. Warto więc spróbować lokalnej kuchni będąc w poszczególnych miejscach.