Hiszpania, informacje praktyczne dla turystów. Jak prowadzić samochód w Hiszpanii?

Reklama

pon., 04/23/2018 - 14:25 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak powinny podróżować dzieci?

Istnieje kilka specyfikacji, które trzeba mieć na uwadze, podczas podróżowania samochodem z dziećmi.

Zabronione jest trzymanie dzieci na ramionach podczas jazdy samochodem. Żadne dziecko poniżej 136 cm wzrostu nie może zajmować miejsca na przedzie, chyba że są ku temu jakieś medyczne przesłanki. Dzieci poniżej 3 lat powinny znajdować się w fotelikach na tylnym siedzeniu.

Powyższe przepisy dotyczą też jazdy taksówkami, w związku z czym jeśli chce się jeździć z dzieckiem taksówką, konieczne jest zabrania ze sobą fotelika. 

Zabroniona jest również jazda rowerem lub innym jednośladowcem z dziećmi poniżej 12 lat jako pasażerami.

Jak można dowiedzieć się o stanie autostrad?

W Hiszpanii można informować się na bieżąco o stanie autostrad poprzez stronę internetową Głównego Urzędu do Spraw transportu (Dirección General de Tráfico) 

https://infocar.dgt.es/etraffic

 

Jak zapłacić mandat?

Mandat można zapłacić na kilka sposobów:

- dzwoniąc pod numer 060 (z Hiszpanii): usługa jest dostępna tylko w języku hiszpańskim, płatność odbywa się za pomocą karty.

- przez internet, poprzez stronę Głównego Urzędu do Spraw Transportu.

- w oddziałach banku Caixabank

- w oddziałach Poczty Hiszpańskiej (Correos de España)

 

W każdym z powyższych wypadków, konieczne jest posiadanie numeru mandatu. Jeśli mandat zostanie zapłacony w przeciągu 20 dni od wręczenia, aktywowana zostaje zniżka 50%.

 

Jakie paliwa sprzedaje się w Hiszpanii?

Stacje benzynowe w Hiszpanii dysponują głównie następującymi paliwami:

 

Paliwo bezołowiowe 95

Paliwo bezołowiowe 98

Biodisel

Na stronie https://geoportalgasolineras.es można sprawdzić wszystkie stacje benzynowe w kraju, rodzaje paliw jakimi dysponują i ich ceny.

 

Co jest potrzebne żeby prowadzić samochód w Hiszpanii?

Żeby prowadzić samochód konieczne jest ukończenie 18 lat, żeby wynająć natomiast 21. Niektóre firmy ponadto wymagają poświadczenia o przynajmniej dwóch latach doświadczenia jako kierowca. Przy wynajmowaniu samochodu potrzebna jest też karta kredytowa.

 

Jakie normy bezpieczeństwa trzeba mieć na uwadze będąc w Hiszpanii?

Istnieje szereg norm bezpieczeństwa drogowego, które trzeba znać podczas prowadzenia w Hiszpanii. Są one następujące: - Zabronione jest rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia samochodu. - Obowiązkowe jest użycie kamizelki odblaskowej podczas wychodzenie z samochodu na poboczu. - Użycie trójkąta ostrzegawczego jest obowiązkowe, jeśli samochód został unieruchomiony na poboczu

Ponadto powinno się przestrzegać ustalonych ograniczeń prędkości: 120 km/h na autostradach, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu, 90 km/h na pozostałych drogach i 50 km/h w strefach zurbanizowanych. 

Maksymalna dopuszczalna obecność alkoholu we krwi to 0.5g/l.

Obowiązkowe jest zapięcie pasów bezpieczeństwa dla prowadzącego samochód jak i dla pasażerów, zarówno na przednich siedzeniach jak i na tylnych. Podczas jazdy jednośladowcem obowiązkowy jest kask.

 

Chcesz podróżować własnym samochodem po Hiszpanii?

Turysta podróżujący własnym samochodem może zostać poproszony o okazanie prawa jazdy i pozwolenie tymczasowe na poruszania się pojazdem.  Jeśli chodzi o ubezpieczenie, turyści z państw UE potrzebują mieć ze sobą jedynie polisę ubezpieczeniową razem z potwierdzeniem zapłaty.

 

Czy autostrady w Hiszpanii są płatne? 

W Hiszpanii większość autostrad krajowych jest bezpłatna. Niemniej jednak część dróg (tzw. Autospistas) na niektórych odcinkach wymagają opłat. Listę wszystkich autostrad płatnych i bezpłatnych można znaleźć na https://www.autopistas.com/es/content/precios-y-peajes

 

 

Autor: 
Igor Łukawczyk
Źródło: 

Spain.info

Reklama