Jak dobrze gospodarować pieniędzmi, podróżując w grupie?

Reklama

pt., 12/02/2016 - 20:31 -- Anonim (niezweryfikowany)

Pieniądze mogą być ważną kwestią, kiedy podróżujesz w grupie, w szczególności, gdy nie wszyscy są w stanie wydać tę samą sumę. Może się też okazać, że wydatki będą trochę większe niż się spodziewałeś. Taka sytuacja może stać się przyczyną sporów.

Ważne jest, aby być przygotowanym na każdą z możliwych sytuacji. Dzięki zastosowaniu tych kilku porad będziesz mógł cieszyć się krajobrazem oraz kontynentem zamiast zamartwiać się zawartością portfela.

 

  • W pierwszej kolejności ustal przybliżony budżet 
    Najprawdopodobniej każdy z twoich znajomych dysponuje inną sumą pieniędzy. Sytuacja, w której szastasz pieniędzmi na prawo i lewo, w momencie kiedy twój znajomy jest spłukany, może powodować spięcia. A na pewno nie chcesz ograniczać swoich wydatków z powodu czyjejś sytuacji finansowej.

Musisz pogodzić się z faktem, że każdy z twoich przyjaciół będzie miał inne plany, oczekiwania oraz środki pieniężne. Jeśli z góry ustalisz przybliżony budżet, ułatwi to innym zaplanowanie oraz przemyślenie swoich możliwości finansowych.

 

  • Zaakceptuj różnice finansowe

Skoro już ustaliłeś kosztorys, staraj się go przestrzegać. Nie denerwuj się na znajomych kiedy wycofują się z czegoś z powodów finansowych. Pozwól im zaplanować własny budżet i dopasuj się. Uszanuj to, że nie każdy z was może chcieć robić te same rzeczy oraz wydawać tę samą ilość pieniędzy. Nie wywołuj niepotrzebnych spięć w grupie, zwracając uwagę innym.

 

  • Spisuj każde wydatki

Może dla ciebie wydanie kolejnego euro to tu, to tam nie jest problemem. Jednak może znaleźć się ktoś, komu będzie to przeszkadzać.

Prowadzenie pisemnego zestawienia wydatków będzie uczciwe i pomocne. Ktoś może mieć poczucie, że wydaje zbyt dużo pieniędzy. Pisemny lub elektroniczny zapis ułatwi wam kontrolę budżetu na bieżąco.

Aplikacja Splitwise jest bardzo pomocna. Użyj jej do elektronicznego zapisu wydatków każdej osoby i końcowego podsumowania.

 

  • Wyluzuj i zabezpiecz się

Skontrolowanie wszystkich swoich wydatków może być trudne, kiedy podróżujesz wspólnie z kimś. Z doświadczenia wiem, że będzie cię kusić, aby wypić i zjeść więcej z powodu propozycji innych w momencie, kiedy tak naprawdę nie masz na to ochoty. Prędzej czy później będzie się to nasilać.

Mimo to mogę Cię zapewnić, że będzie to twoja najlepsza wyprawa. Upewnij się, że masz rezerwę pieniężną, żebyś w momencie płacenia rachunku w barze nie był niemile zaskoczony.

 

  • Nie bądź skąpy

Nie bądź sknerą, zniszczysz tylko wspaniałe doświadczenie sobie i znajomym. Jeśli twój budżet jest ograniczony, powiedz o tym otwarcie na początku i staraj się nie wspominać o tym za często. Nic tak nie psuje atmosfery przy drinku jak zrzędzenie. Wycofaj się kulturalnie i nie roztrząsaj zdarzenia.

 

  • Oszczędzajcie wspólnie

Jako grupa możecie zaoszczędzić wspólnie na różnych rzeczach, na transporcie, zakwaterowaniu, a nawet na różnych atrakcjach. Kiedy będziesz robił rozeznanie, poszukaj promocji dla zorganizowanych grup i wykorzystaj ich jak najwięcej. Pójście na kompromis w różnych sytuacjach (np. spanie na kanapie w wynajętym apartamencie) może naprawdę pomóc.

 

  • Wyposaż się w samochód

Wspólna podróż autem pozwoli wam dużo zaoszczędzić. Eurotunnel Le Shuttle oferuje wynajem auta nawet na 9 osób. Jeśli zrobisz rezerwację wcześniej, może to wyjść naprawdę tanio na osobę. Podróż samochodem zwalnia was z dodatkowych opłat za bagaż, w przeciwieństwie do latania samolotem. Do auta tak naprawdę możesz zapakować wszystko czego potrzebujesz.

Kiedy przemieszczasz się samodzielnie możesz zabierać ze sobą na pole kampingowe tyle jedzenia ile chcesz i przyrządzać je na miejscu. A to oznacza kolejne zaoszczędzone pieniądze. Możesz również używać wtedy kuchenki turystycznej.

 

  • Rozmawiajcie ze sobą

Zdecydujcie razem, na czym i do jakich granic jesteście w stanie zaoszczędzić (hostele, spanie w aucie). Tak, żeby każdy wiedział, na co się decyduje.

 

Pamiętaj, że nie warto niszczyć swoich relacji ze znajomymi z powodu głupich kilku groszy. Rozmawiajcie szczerze i otwarcie ze sobą kiedy coś nie gra. A jeśli rzeczywiście chcesz zapunktować oraz zintegrować grupę na koniec wyjazdu, zaoszczędź trochę na butelkę lokalnego trunku. Idealny sposób na zakończenie wyprawy, i nie wydasz na to zbyt dużo pieniędzy.

Klaudia Bochra

Źródło: https://www.thetravelmagazine.net/money-issues-when-travelling-in-group.html

Reklama