10 najbardziej niebezpiecznych miast w Europie

Reklama

ndz., 02/21/2021 - 13:15 -- MagdalenaL

Choć podróżowanie za granicę jest wspaniałe, turyści powinni być świadomi tych 10 miast, które są uważane za najbardziej niebezpieczne w całej Europie.  

W dzisiejszym świecie nie można przecenić bezpieczeństwa osobistego, bez względu na to, gdzie mieszkamy. Kraje europejskie są głównymi kierunkami podróży, ale nie wszystkie można uznać za bezpieczne. Należy unikać niektórych obszarów, ponieważ mogą być bardzo niebezpieczne. Podróżni planujący wyjazd do dowolnego miasta muszą mieć świadomość faktów dotyczących praktyk kulturowych, środowiska i ludzi, aby nie stać się ofiarami przestępstw. 

Jednym z głównych sposobów pomiaru poziomu bezpieczeństwa miasta jest wskaźnik zabójstw, innych przestępstwa, a nawet terroryzmu. Na tej podstawie przedstawiamy 10 najbardziej niebezpiecznych miast w Europie. 

10. Stambuł, Turcja 

 

To miejsce widnieje na pierwszych stronach gazet z powodu ataków terrorystycznych. Można powiedzieć, że Turcja jest najbardziej niebezpiecznym krajem w całej Europie. Mieszkańcy Stambułu otrzymują groźby i ataki ze strony grup terrorystycznych, takich jak Al-Kaida, od kurdyjskich separatystów i wielu innych. Grupy te są znane z podkładania bomb w wielu miejscach w mieście. 

Te zagrożenia i ataki trwają od dziesięcioleci i wydają się nie mieć końca. Oprócz terroryzmu na ulicach istnieje również ryzyko rabunków i kradzieży. 

9. Tbilisi, Gruzja 

Tbilisi, stolica Gruzji, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miast w Europie. W jednej części Gruzji po konflikcie z Rosją w 2008 r. wciąż trwają niepokoje społeczne. W wyniku protestów publicznych dochodzi do aktów przemocy i zamieszek, które prowadzą do ofiar śmiertelnych i utraty mienia. Policja używa brutalnej siły wobec protestujących. 

Te konsekwentne protesty doprowadziły do wzrostu wskaźnika przestępczości w Tibilisi. Zdarzały się przypadki prób bombardowania i eksplozji na przedmieściach miasta. Nawet przy poprawie bezpieczeństwa wprowadzonej przez rząd, ryzyko przestępczości jest nadal wysokie. 

8. Grozny, Rosja 

W ostatnim dziesięcioleciu miasto to przeżyło intensywną wojnę, która doprowadziła do bombardowań, ataków rakietowych i zniszczenia większości struktur miejskich. Nawet przy obecnym stanie poprawy w tym mieście, wciąż pojawiają się doniesienia o wysokim poziomie przestępczości. Źródłem tych zbrodni jest obecność rosyjskiej mafii w tym mieście. 

Na ulicach mieszka wielu przesiedleńców i bezdomnych. Ponieważ w tym mieście trwa odbudowa, wielu ludzi mieszka w niedokończonych budynkach z brakiem prądu, co przyczyniło się do wzrostu wskaźnika przestępczości. 

7. Mitrovica, Kosowo 

Mitrovica to duże miasto położone w Kosowie. Jest podzielone na dwie grupy etniczne, którymi są Serbowie i Albańczycy. Podział ten doprowadził do niezliczonych zamieszek etnicznych i innych aktów przemocy skutkujących utratą życia i zniesławieniem mienia. Między tymi dwiema grupami etnicznymi można zauważyć ciągłe napięcie i ciągłe walki toczące się bez ostrzeżenia. 

Poza tym w mieście występuje również wysoki wskaźnik przestępczości i korupcji. Przez to miasto funkcjonuje nieefektywnie, a policja nie pomaga ofiarom przestępstw w obrębie murów miejskich. 

6. Sofia, Bułgaria 

Sofia będąca stolicą Bułgarii znana jest z wielu kradzieży i napadów. Z tego powodu podróżni zawsze boją się tam zwiedzać. W ankiecie około 30% mieszkańców miasta nie ma pewności co do bezpieczeństwa miasta, nawet przy niższym wskaźniku przestępczości. Przestępczość zorganizowana jest powszechna w mieście, co znalazło potwierdzenie, gdy gangster dokonał morderstwa w biały dzień. 

Nawet po aresztowaniu został zwolniony, ponieważ żaden naoczny świadek nie był na tyle pewny siebie, by zeznawać przeciwko niemu. Morderstwa na zlecenie odbywają się w Sofii na dużą skalę, a władze sądownicze kontrolują szefowie przestępstw. 

5. Tallinn, Estonia 

Tallinn to estońskie miasto położone na północnym wybrzeżu kraju. Niewielka liczebność populacji i stosunkowo duża liczba zabójstw na mieszkańca, czyli 5,5 zabójstw na 100 000 osób, stawiają go na szczycie listy. Całkowita populacja tego miasta wynosi około 450 000, a statystyki pokazują, że miasto doświadczyło od 22 do 40 zabójstw w ciągu ostatniej dekady. 

Przypadki zabójstw, które mają miejsce w tej części Europy, są dość rzadkie, a tam, gdzie wskaźnik przestępczości jest wysoki, dochodziło do 9,4 zabójstw na 100 000, zanim spadł do 5,5. 

4. Glasgow, Szkocja 

Glasgow to największe miasto Szkocji, położone w Wielkiej Brytanii. Glasgow od dawna ma problemy z wojnami o wpływy między gangami. Z powodu tych i innych aktów przemocy na przestrzeni lat pojawiły się doniesienia o wielu zgonach. W 2010 roku doszło w sumie do 30 morderstw, co stanowi średnią liczbę niespodziewanych zgonów, które mają miejsce każdego roku w Glasgow. 

Wojny gangów sprawiają, że Glasgow jest jednym z najmniej bezpiecznych miast w całej Europie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik zabójstw wynosi 5,1 morderstw na 100 000 osób, co czyni je niebezpiecznym dla ludzi o każdej porze roku. 

3. Wilno, Litwa 

Wilno jest stolicą Litwy. Wskaźnik zabójstw w ciągu ostatniej dekady spadł wykładniczo z 58 zabójstw zarejestrowanych w 2008 roku, co dało wskaźnik 10,4 zabójstw na 100 000 mieszkańców, a w 2016 roku odnotowano 26 zabójstw, co dało wskaźnik 4,7 zabójstw na 100 000 mieszkańców. 

Obecny wskaźnik zabójstw jest nadal taki sam, jak w ostatnim raporcie. Nawet przy tak dużej liczbie zabójstw turyści mogą nadal być ofiarami drobnych przestępstw, takich jak kradzież kart kredytowych i kradzież kieszonkowa. 

2. Moskwa, Rosja 

Moskwa jest stolicą Rosji, największego pod względem masy lądowej kraju na świecie. Liczy 12,2 miliona ludzi i jest kulturalnym centrum Europy. Miasto położone jest w pobliżu rzeki Moskwy. Odnotowano 483 morderstw w 2010 roku w porównaniu do 767 zarejestrowanych w 2006 roku. 

W ciągu ostatniej dekady nastąpił spadek wskaźnika zabójstw. Liczba brutalnych przestępstw popełnianych w tym mieście spada, ale inne przestępstwa, takie jak kradzieże samochodów i rabunki, nadal pozostają tam głównym problemem i utrzymują poziom przestępczości na wysokim poziomie. 

1. Marsylia, Francja 

Marsylia to miasto portowe położone w południowej części Francji. To miasto od wieków było głównym punktem handlowym. Większość przestępstw, które się tu zdarzają, to kradzieże, napady i kradzieże kieszonkowe. 

Wskaźnik przestępczości jest wysoki ze względu na niewielką obecność funkcjonariuszy policji. W mieście są słabe inwestycje w organy ścigania, a także wysokie przypadki korupcji. Podróżni polecają inne miasta we Francji do odwiedzenia. 

 

 

Autor: 
PANKAJ SHARMA, tłum: Barbara Redzik
Dział: 

Reklama