12 rzeczy, których turyści nigdy nie powinni robić podczas wizyty w Tokio

Reklama

sob., 11/27/2021 - 00:44 -- MagdalenaL

Ulice wokół stacji Shibuya

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x807/smart/wp-content/uploads/2017/06...

 

Chociaż większość Japończyków wybaczy zagranicznemu gościowi wpadki dotyczące ich kultury, poświęcenie trochę czasu na zapoznanie się z nią, znacznie pomoże tobie i twoim gospodarzom poczuć się bardziej komfortowo. Oto dwanaście rzeczy, których należy unikać podczas pobytu w Tokio.

Długie siedzenie przy posiłkach

W Tokio nie wszystkie restauracje są przystosowane do trzygodzinnej kolacji lub długiego spotkania z przyjaciółmi. Wiele małych, rodzinnych shokudo (typowa japońska restauracja) może pomieścić tylko kilka osób na raz i oczekują, że klienci wejdą, szybko zjedzą i wyjdą, aby ktoś inny mógł zająć krzesło.

Proszenie o zamianę składników

Wraz z rozwojem alergii pokarmowych i innych ograniczeń żywieniowych, zamienianie składników w posiłkach staje się coraz bardziej powszechne. Ale w Japonii nadal lepiej jest tego nie robić, zwłaszcza gdy bariery językowe mogą uniemożliwić dogadanie się. Zamiast tego znajdź restaurację, która ma menu spełniające twoje potrzeby.

Napiwki

W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków. Ewentualne opłaty za usługi są wliczone w rachunek.

                             

100 jenów                                                                                                                              

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x/smart/wp-content/uploads/2017/06/mo...

 

Głośne rozmawianie w pociągu

Przez większość czasu wagony metra w Tokio są dosyć ciche i wszystkim się to podoba. Nie rozmawiaj przez telefon ani ze znajomymi, którzy znajdują się obok ciebie. Jeśli wiesz, że będziesz musiał odebrać telefon, są do tego specjalnie oznaczone wagony.

Robienie zdjęć bez pozwolenia

Wiele miejsc w Tokio, w tym niektóre sklepy, centra handlowe i miejsca kultu religijnego, nie zezwala na robienie zdjęć. Jeśli w przeszłości był to problem, zwykle zobaczysz tam znak zakazu fotografowania. A gdy nie jesteś pewien, po prostu zapytaj. Jeśli chodzi o robienie zdjęć ludziom, zawsze najpierw poproś o pozwolenie.

                    Mężczyzna w Shibuyi                                                                                                              

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x/smart/wp-content/uploads/2017/06/fl...

 

Noszenie butów wewnątrz

Każdy wie, że należy zdejmować buty przed wejściem do prywatnego japońskiego domu, ale zwyczaj ten może również objąć inne miejsca, w tym onsen, wnętrza niektórych świątyń czy sanktuariów, a nawet restauracje.

Blokowanie ruchomych schodów

W Tokio lewa strona schodów ruchomych służy do stania, a druga do chodzenia. Nie zatrzymuj się po stronie przeznaczonej do poruszania się; sprawisz kłopot osobom znajdującym się za tobą, a oni będą zbyt uprzejmi, by zwrócić ci uwagę.

                          Schody ruchome w Tokyo Skytree Town                                                                              

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x/smart/wp-content/uploads/2017/06/73...

 

Czułości w miejscach publicznych

Publiczne okazywanie uczuć może wprawiać ludzi w zakłopotanie. To samo dotyczy przytulania i całowania na powitanie nowo poznanych japońskich przyjaciół lub znajomych. Ten rodzaj zażyłości z nieznajomymi nie jest powszechnie spotykany.

Ignorowanie pałeczkowej etykiety

Nie zostawiaj pałeczek wbitych pionowo, nie nabijaj na nie jedzenia i nie przenoś kawałków z jednej pary bezpośrednio do drugiej. Ogólnie rzecz biorąc, poza nabijaniem, wszystko, czego nie zrobiłbyś ze sztućcami, prawdopodobnie nie powinieneś robić z pałeczkami – uderzanie w stół, hałasowanie, pocieranie ich o siebie - nie jest w porządku.

                     

Sztućce i pałeczki                                                                                                                     

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x/smart/wp-content/uploads/2017/06/43...

 

Zachodnie toalety

To prawda, że w Tokio prawie zawsze można znaleźć toaletę w stylu zachodnim. W rzeczywistości zazwyczaj tego typu toalety w Japonii, są nawet lepsze niż te spotykane na Zachodzie i jest przy nich szereg opcji, aby zapewnić przyjemne korzystanie z nich. Ale ubikacje kucane są nadal powszechne, ponieważ z wielu powodów, od higieny po przyzwyczajenie, ludzie je preferują. Więc jeśli je napotkasz, nie panikuj. 

Mycie się w gorącym źródle

Odwiedzając onsen, pamiętaj o umyciu się pod prysznicem przed zanurzeniem się w gorących źródłach. Nowsze obiekty mogą mieć kabinę prysznicową, ale w starszych oczekuje się, że usiądziesz i umyjesz się.

                                Onsen                                                                                                                                                  

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x/smart/wp-content/uploads/2017/06/12...

 

Jedzenie w biegu

Jedzenie lub picie podczas chodzenia jest uważane przez niektórych za niechlujne i jest oznaką złego wychowania, nie wspominając już o niewygodzie, ponieważ na ulicach jest niewiele śmietników, do których możesz wyrzucić papierek po skończeniu przekąski. Wyjątek stanowią festiwale (podczas ich trwania wystawione jest wiele koszy). Dozwolone jest to również, gdy jesz coś, co nie produkuje dużo śmieci, np. lody. Ale większość ludzi i tak decyduje się znaleźć miejsce, by sobie usiąść przed zjedzeniem przekąski.

                                  Dango na grillu                                                                                                                                               

Źródło obrazu:

https://img.theculturetrip.com/1440x/smart/wp-content/uploads/2017/06/dango_by_kidcadaver_in_kiyomizu-dera_kyoto.jpg

Tłum

Autor: 
Alicia Joy / tłum. Klaudia Jamróg
Dział: 

Reklama