5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Chin

Reklama

śr., 04/21/2021 - 19:49 -- MagdalenaL

Planujesz odwiedzić Chiny i zejść z utartych szlaków? Oto 5 informacji, które ułatwią Ci życie, kiedy już będziesz na miejscu.

Liczenie na palcach

Tak, Chińczycy mają swój własny sposób liczenia na palcach! Wszystko jest w normie do 5, a potem robi się ciężko. To całkiem zabawne i kiedy już się do tego przyzwyczaisz, zrozumiesz, dlaczego kupiec robi „pistolet” ręką, kiedy przychodzi czas na zapłatę! (aby zrobić 28, trzeba pokazać 2, a następnie 8).

Chińskie adresy

Zarezerwowałeś hotel, chcesz odwiedzić jakiś zabytek czy muzeum, ale pamiętaj, żeby mieć ich adresy zapisane po chińsku, ponieważ Chińczycy nie potrafią odczytać naszych liter. Wystarczy, że pokażesz chińskie adresy komuś na ulicy lub taksówkarzowi i gotowe! Na wsi nikt nie będzie w stanie pomóc Ci zorientować się, jeśli masz informacje zapisane tylko alfabetem łacińskim. Rozważ użycie map, na których informacje są zapisane w obu językach. Przeszukując nieco sieć i korzystając z przewodnika turystycznego, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Weź słownik kieszonkowy

Chińczycy nie mówią zbyt dobrze po angielsku. W taksówkach i niektórych hotelach nie będą w stanie powiedzieć Ci więcej niż coś zbliżonego do „hello”, co nie ułatwia komunikacji! Używałem Speak Chinese Harrap podczas moich podróży, co było bardzo praktyczne. Przydatne słowa i zwroty w języku francuskim, chińskim i fonetycznym, aby spróbować swoich sił w mowie. Przewodnik Backpacker's G’Palemo może ułatwić Ci życie dzięki zdjęciom, które wystarczy pokazać, aby zostać zrozumianym, ale w takim wypadku nie będziesz mieć okazji, aby spróbować swoich sił w rozmowie!

Znajdź odpowiednią potrawę w menu

W pobliżu atrakcji turystycznych nie ma problemów w restauracjach, menu przeważnie przetłumaczone jest na język angielski i czasem ilustrowane zdjęciami. Gdzie indziej to inna historia, a złożenie zamówienia przyprawia o ból głowy! Wyobraź sobie całe strony napisane tylko po chińsku i spróbuj zrozumieć! Bez pomocy często wybieramy to samo, co stolik obok albo robimy kulinarny eksperyment! Upewnij się, że Twój kieszonkowy słownik lub przewodnik turystyczny zawiera rozdział poświęcony posiłkom, w przeciwnym razie możesz mieć na stole niespodzianki.

Pojedź pociągiem

Jazda pociągiem w Chinach może oznaczać podróżowanie przez ponad 24 godziny! Komfort wagonów jest bardzo zróżnicowany, a rezerwacja biletu to niesamowita historia! Niemożliwe jest nawet zdobycie biletów do lub z Pekinu podczas chińskich wakacji szkolnych. Najłatwiej jest skorzystać z biura podróży, aby dokonać rezerwacji, w dużych miastach znajdziesz je dość łatwo. Prowizja nie przekracza 5 euro i pozwoli Ci zaoszczędzić cenne godziny wszelkiego rodzaju trudności w kasie na stacji!

Wszystko, co musisz zrobić, to uważać na oszustwa i będziesz gotowy na podbój wielkich Chin!

Autor: 
Julien Grenet Tłumaczenie: Paweł Ołoś
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama