Architekt planuje zbudować luksusowy pływający ośrodek z oceanicznego plastiku

Reklama

pon., 09/06/2021 - 12:07 -- MagdalenaL

(Źródło: Margot Krasojević Architecture)

Brytyjska praktyka architektoniczna ujawniła plany zbudowania luksusowego, pływającego kurortu na wyspie wykonanej z odzyskanego plastiku oceanicznego w odległej lokalizacji na Oceanie Indyjskim.

Margot Krasojević, założycielka Margot Krasojević Architecture, powiedziała CNN, że koncepcja 75-pokojowego hotelu ma fundusze na budowę, chociaż nie ujawniła sponsora finansowego. Hotel zostanie wybudowany na szczycie „pływającej wyspy” znajdującej się w australijskim archipelagu Cocos – łańcuchu wysp położonych 2750 kilometrów na północny zachód od Perth w Australii Zachodniej.

Zainspirowana przez Great Pacific Garbage Patch, „Wyspa śmieci” pod ośrodkiem będzie składać się z dużych worków wypełnionych plastikiem splecionych ze sobą, a następnie zakotwiczonych na dnie oceanu. Worki zostaną obciążone mułem i piaskiem, aby zapewnić stabilność konstrukcji, powiedziała Kasojević w komunikacie prasowym.

W hotelu znajdzie się 75 pokoi, w tym prysznice z wodą morską. (Źródło: dzięki uprzejmości Margot Krasojević Architecture)

Sztuczne „korzenie” zaprojektowane tak, aby naśladować namorzyn, zostaną umieszczone wokół konstrukcji, aby zatrzymać osad i działać jako ochrona przeciwpowodziowa, aby w razie potrzeby zasysać wodę w celu napompowania. Struktury przypominające macki będą działać jak „kamizelka ratunkowa” na wyspie w sytuacji awaryjnej, ponieważ rozprężą uwięzione osady, tworząc sztucznie zaprojektowaną ziemię prawie jak nadmuchiwany pas startowy – czytamy w komunikacie.

Goście hotelu będą mogli wziąć prysznic w destylowanej wodzie morskiej.

Krasojević powiedziała CNN, że plany są na wczesnym etapie i może zająć to kilka lat, ale ma nadzieję, że zostanie otwarta dla gości w 2025 roku.

Chodniki zbudowane na szczycie konstrukcji doprowadzą do wspólnej przestrzeni dla gości (Źródło: dzięki uprzejmości Margot Krasojević Architecture)

Alternatywa dla wysypiska

Inspiracja przyszła do mnie, gdy zobaczyłam plastikową flotyllę Oceanu Spokojnego, obszar dwa razy większy od Francji, który po prostu unosi się z powodu prądów – powiedziała w  oświadczeniu. Dodała, że turystyka zmienia się na bardziej świadomą ekologicznie, ponieważ wczasowicze chcą być „bardziej zestrojeni ze swoim środowiskiem”.

Plastik jest plastyczny i elastyczny, dzięki czemu można go przedrukować, zmienić lub rozłożyć i odbudować. Osobiście uważam, że jest to lepsza alternatywa niż wyrzucanie go na wysypisko - powiedziała.

Claire Barlow, starszy wykładowca inżynierii z Uniwersytetu Cambridge i ekspert w dziedzinie zrównoważonej produkcji, powiedziała CNN, że z zadowoleniem przyjmuje wszelkie wysiłki na rzecz usunięcia plastiku z oceanu. Ostrzegła jednak, że każdy rodzaj konstrukcji musi być wykonany w „zrównoważony sposób”, aby uniknąć niezamierzonego wpływu na środowisko.

          Wpływ na środowisko

Wygląda absolutnie fascynująco – powiedziała Barlow o projekcie. W małej części wielkiej układanki dotyczącej radzenia sobie z odpadami morskimi uważam, że to dobry pomysł. To wrażliwa część świata nękana przez plastik – więc wszystko, co można zrobić, aby je zmniejszyć, jest dobre.

 Ale rzeczywiście istnieją problemy środowiskowe z budową hotelu – dodała. Będą materiały budowlane i dodatkowy ruch w tym obszarze. A kiedy hotel już tam będzie, ludzie będą zabierani do niego i z niego.

Powiedziała, że ​​hotel będzie musiał ostrożnie zarządzać takimi rzeczami, jak odpady powstające na wyspie. To naprawdę trochę „greenwashing” – ale pomaga podnieść świadomość odpadów morskich, więc w nieco cyniczny sposób, być może jest to dobra rzecz do zrobienia.

Autor: 
Sara Spary tłum. Karolina Bryndal
Dział: 

Reklama