Biura podróży TUI: wiele z nich zostanie zamkniętych

Reklama

sob., 05/29/2021 - 14:23 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Soeren Stache / dpa

TUI zaciska pasa. Rada zakładowa koncernu chce zamknąć 55 z 450 swoich biur podróży - o kilka filii mniej niż to planowano dotychczas.

Negocjacje ciągnęły się przez wiele miesięcy. Wreszcie wydaje się, że podjęto decyzję: TUI zamknie nieco mniej własnych biur podróży, niż dotychczas zapowiadano. A to oznacza, że zlikwidowanych zostanie 55 z około 450 stacjonarnych filii koncernu; tak zapowiedziała w czwartek rada zakładowa. Około 400 pracowników będzie musiało się pożegnać z przedsiębiorstwem.

Niektóre biura zostały połączone lub też, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zostały zamknięte. Kadra zarządzająca, według wcześniejszych informacji, chciała uprzednio zamknąć ponad 60 placówek.

Jak zapowiada przedstawiciel załogi, opracowano także plan socjalny, który wejdzie w życie z momentem zwolnienia. Te mają jednak być ostatecznością. Pracownicy z biur, które mają być zamknięte, dostali atrakcyjną ofertę, jeżeli zwolnią się sami. Przewidziano dla nich minimum pełną pensję za każdy przepracowany rok, a dodatkowo wypłacone będzie 3-6 pensji. Kto odejdzie bez odprawy, ma prawo do jednej całkowitej pensji za każdy przepracowany rok.

TUI informuje jednak, że zwolni maksymalnie 180 pracowników; część z nich otrzyma propozycję pracy w innych filiach. Detale zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Rozmowy ciągnęły się bardzo długo. Chodziło nie tylko o wyciągnięcie konsekwencji ze słabego dochodu wielu stacjonarnych biur podróży, ale także pośrednio o proces digitalizacji prowadzony przez szefa zarządu Fritza Joussen.

TUI, jako największy touroperator, zaplanował ze względu na kryzys wywołany koronawirusem duże oszczędności, ze zwolnieniami włącznie. W stacjonarnych biurach podróży będą także naliczane opłaty serwisowe za szczegółowe doradztwo w wyborze wycieczki. Jednocześnie rozwijać ma się biznes internetowy; ta strategia jest już od dawna wprowadzona w życie. W innych państwach jak np. w Wielkiej Brytanii, TUI zamknęło już swoje filie.

Także konkurencja TUI, jak DER Touristik, musi zaciskać pasa, zwłaszcza w biurach stacjonarnych. Koncern zrzeszający takie marki jak Dertour, Meiers Weltreisen, ITS, Jahn i Travelix zapowiedział już projekt odpraw. W tej sprawie zawarto już porozumienie zakładowe.

Autor: 
tłum. Marta Rzany
Dział: 

Reklama