Craco - całkowicie opuszczone średniowieczne miasteczko

Reklama

sob., 05/29/2021 - 23:00 -- MagdalenaL

Jesteśmy przyzwyczajeni do poruszania tematów o miejscach na świecie, które w pewnym momencie swojej historii zostały opuszczone i pozostawione samym sobie. Cóż, to opuszczone miasteczko jest naprawdę warte odwiedzenia.

Jesteśmy w Craco, małym miasteczku w południowych Włoszech w regionie Basilicata. Jego osobliwością jest to, że ta średniowieczna osada stała się duchem, całkowicie opuszczonym przez swoją ludność.

Założone w VIII wieku Craco wznosi się na skale ponad 400 metrów nad poziomem morza. Ale to, co stanowiło atut obronny w średniowieczu, a mianowicie jego wysokie położenie i trudna dostępność, okazało się poważnym utrudnieniem dla tego miasteczka przez resztę historii.

W efekcie, jego położenie geograficzne, ale także geologiczne sprawiło, że Craco było niestety osadą narażoną na klęski żywiołowe, przez co trzęsienia ziemi i osuwiska na przestrzeni wieków uprzykrzały życie miasteczku i jego mieszkańcom. I tak w 1963 roku, ostatnich 1800 mieszkańców musiało zostać ewakuowanych do innej doliny z powodu nieuchronnego zagrożenia.

Od tego czasu nie wolno swobodnie wchodzić do większości osady; bezpieczeństwo nie jest tak naprawdę gwarantowane. Ale to nie wystarczy, aby zniechęcić nielicznych turystów, którzy przyjeżdżają tam co roku, będących świadkami przerażającego piękna tego miasteczka duchów, w którym wciąż pozostają okazałe zabytki pełne historii i domy, które jako jedyne są świadkami brutalnej przeszłości.

Niektóre filmy użyły nawet Craco jako tło dla kilku scen. Wśród nich znajduje się Ocalić Grace lub jedna z ostatnich części serii o Jamesie Bondzie: Quantum of Solace.

Autor: 
David Louvet Rossi / tłum. Paweł Ołoś
Źródło: 

voyagerloin.com/post/craco-village-medieval-italien-totalement-abandonne-deserte

Dział: 

Reklama