Czołgi, propaganda i turyści: witamy w Kinmen County, „Tajwańskiej strefie zdemilitaryzowanej”

Reklama

czw., 09/09/2021 - 16:17 -- MagdalenaL

Hrabstwo Kinmen: Najbliżej położone miejsce pomiędzy główną wyspą Tajwanu a Chinami kontynentalnymi, okręg Kinmen na Tajwanie składa się z kilku wysp i wysepek. Kiedyś było to pole bitwy między obiema stronami. W dzisiejszych czasach jest to popularny kierunek turystyczny (Źródło: An Rong Xu/Getty Images AsiaPac/Getty Images)

(CNN) — Na szczycie wzgórza na północno-zachodnim krańcu tajwańskiej wyspy Kinmen stoi Beishan Broadcast Wall, wysoka betonowa konstrukcja z 48 głośnikami.

Kilkadziesiąt lat temu ta machina propagandowa skierowana w stronę morza wysadziła piosenki tajwańskiej piosenkarki Teresy Teng – zmarłej „wiecznej królowej popu” Azji – przez dziesięciokilometrowy odcinek morza, jej muzykę skierowaną do mieszkańców chińskiego miasta Xiamen.

Zbudowany w 1967 roku był kluczowym instrumentem zimnej wojny między Partią Komunistyczną na kontynencie a rządzącym Tajwanem Kuomintangiem. Oprócz grania piosenek słynnych tajwańskich śpiewaków, władze transmitowały przemówienia, z których część zapraszała żołnierzy z kontynentu do ucieczki.

Beishan Broadcast Wall, niegdyś narzędzie propagandowe, jest obecnie popularną atrakcją turystyczną. (Źródło: An Rong Xu/Getty Images AsiaPac/Getty Images)

Głośniki w Xiamen odwzajemniły przysługę, rozgłaszając po wodzie własne nacjonalistyczne przesłania. Po co przywiązywać tak wielką wagę do małej wyspy?

Chiny kontynentalne i Tajwan były rządzone oddzielnie od 1949 roku, po zwycięstwie komunistów na kontynencie po krwawej wojnie domowej, która zmusiła pokonanych Kuomintang – lub nacjonalistów – do ucieczki na Tajwan. Pomimo dziesięcioleci wrogości politycznej, wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe w większości przetrwało.

Pekin uważa jednak Tajwan za integralną część swojego terytorium i stanowczo sprzeciwia się wszelkim sugestiom, że jest inaczej. Wyspa Kinmen jest częścią szerszego hrabstwa Kinmen, które składa się z kilku wysp i wysepek w Cieśninie Tajwańskiej między chińskim miastem Xiamen a główną wyspą Tajwanu.

W rzeczywistości jest jednak bliżej Xiamen, co czyni go strefą o strategicznym znaczeniu geopolitycznym przez dziesięciolecia i, sporadycznie, polem bitwy między obiema stronami.

Przetłumaczone jako „Złota Brama”, Kinmen znajdowało się pod administracją wojskową przez 43 lata, między 1949 a 1992 rokiem. W miarę poprawy stosunków w cieśninie, nadawanie w dawnej bazie wojskowej ustało na początku lat 90. XX wieku.

          Wyjątkowa historia Kinmen

W ostatnich latach wyspy i wysepki Kinmen stały się niezwykle popularnymi celami  turystycznymi dla Chińczyków kontynentalnych dzięki wdrożeniu „Mini Three Links” w 2001 roku. Nazwa odnosi się do rozpoczęcia ograniczonych stosunków transportowych, pocztowych oraz handlowych między Tajwanem, a kontynentem poprzez miasta przybrzeżne – otwierając hrabstwo Kinmen i inny zestaw wysp, Matsu.

Barykady przeciwczołgowe otaczają plażę Guningtou, która jest stałym przypomnieniem wojskowej historii Kinmen. (Źródło: An Rong Xu/Getty Images AsiaPac/Getty Images)

Dowody zmilitaryzowanej przeszłości Kinmen wciąż zamieszkują ten obszar, co zwiększa jego atrakcyjność jako cel podróży dla miłośników historii. Seong-hyon Lee, dyrektor Center for Chinese Studies w South Korea Sejong Institute, odwiedził wyspę Kinmen w 2019 roku i porównuje ją do Strefy Zdemilitaryzowanej (DMZ) między dwiema Koreami.

Termin ‘Tajwan's DMZ’ to moje własne określenie – mówi Lee dla CNN. Myślę, że większość Koreańczyków, którzy tam przyjadą poczuje się tak samo. Mówi, że głośniki, wojskowe barykady na plażach oraz tajne tunele przypominały mu o niesławnej ziemi niczyjej między Koreą Północą a Południową. Dodaje jednak, że jest też wiele różnic.

Z wybrzeży Kinmen można oglądać chińskie miasto Xiamen. (Żródło: An Rong Xu/Getty Images AsiaPac/Getty Images)

„W porównaniu do strefy zdemilitaryzowanej, Kinmen ma silniejszy wizerunek jako cel turystyczny niż jako linia frontu wojny”, mówi Lee. „Chociaż wciąż stacjonują wojska i wiele historii związanych z wojną, a także malowniczych miejsc, Kinmen ma stare miasto, w którym odwiedzający mogą zapoznać się z historią miejscowej ludności”.

Relikty wojskowe, takie jak ściana transmisyjna, stały się główną atrakcją dla turystów z Chin kontynentalnych. Kolumny nadal odtwarzają utwory Teresy Ting, ale znacznie ciszej i tylko w celach turystycznych.

Na początku, kiedy Kinmen znajdowało się pod administracją wojskową, wyspa opierała się na 100 tys. żołnierzy, aby utrzymać gospodarkę, wyjaśnia Chien-kang Ting, dyrektor Departamentu Turystyki Hrabstwa Kinmen.

Gdy zdymisjonowano rząd wojskowy, a większość żołnierzy wycofano, gospodarka Kinmen ucierpiała. Od czasu otwarcia Kinmen (w 1993 r.) dla ogółu społeczeństwa turystyka stała się głównym kołem ratunkowym ekonomii Kinmen.

Na przykład Kinmen Kaoliang Liquor była gorzelnią prowadzoną przez wojsko, założoną w latach 50. XX wieku. Jest to obecnie jeden z najlepiej sprzedających się trunków na Tajwanie i obowiązkowy punkt turystyczny na wyspie Kinmen.

Tymczasem pociski artyleryjskie są teraz używane do produkcji słynnych noży Kinmen, a także innych popularnych domowych naczyń kuchennych i pamiątek dla mieszkańców i turystów.

Mini Three Links: ponowne połączenie Chin kontynentalnych i Tajwanu

Podróżni z Chin kontynentalnych mogą podróżować do Kinmen bez ubiegania się o wcześniejsze zezwolenie od 2015 roku. (Źródło: SAM YEH / AFP / AFP przez Getty Images)

Ponieważ przed wprowadzeniem Mini Three Links nie było bezpośredniego połączenia między Tajwanem a Chinami kontynentalnymi, Kinmen stało się jednym z miejsc, gdzie rozpoczęły się wymiany między obiema stronami, mówi Lee.

Południowokoreańscy naukowcy przyjeżdżają tam, aby zbadać „Mini Three Links” i dowiedzieć się, jak ludzie z całej cieśniny angażują się w wymianę i prowadzą normalne życie. Jest to więc cel „wycieczek studyjnych” dla Korei Południowej, biorąc pod uwagę praktycznie nieistniejące wymiany obywatelskie między dwiema Koreami.

Od czasu złagodzenia restrykcji w 2001 roku Kinmen otworzyło się jeszcze bardziej.

Podróżni z Chin kontynentalnych mogą podróżować tam bez wcześniejszego ubiegania się o pozwolenie od 2015 roku. Przed pandemią Covid-19 po przybyciu otrzymywali pozwolenia na lądowanie, zarówno drogą morską, jak i powietrzną – udogodnienie nie oferowane osobom zmierzającym do głównej wyspy Tajwanu. Wzrosły również bezpośrednie połączenia lotnicze, a więcej linii lotniczych oferuje loty na lotnisko Kinmen Shangyi z wielu miast na kontynencie. Przed pandemią każdego dnia pływało ponad 40 promów między Kinmen a pobliskim Xiamen.

Otworzyło to historyczny nowy rozdział w branży turystycznej Kinmen, mówi Ting, dyrektor ds. turystyki Kinmen. Stało się ważnym kanałem między ludźmi na obu brzegach. Lokalny rozwój gospodarczy Kinmen w dużej mierze zależy od ruchu generowanego przez Mini Three Links.

          Wpływ pandemii

Kinmen przyjęło około 2.5 mln turystów w 2019 roku. Około 41 proc. z nich pochodziło z Chin kontynentalnych – liczba, która miała nadal rosnąć. Jednak wybuch Covid-19 rzucił cień na 20 rocznicę Mini Three Links w tym roku, ponieważ więzi zostały zawieszone od lutego 2020 roku., a bezpośrednie promy oraz loty odwołane.

Liczba odwiedzających za pośrednictwem „Mini Three Links” spadła o 93,96 proc. w 2020 roku, mówi Ting. Z powodu pandemii zmarł również lokalny rynek turystyczny.

To był duży cios dla branży turystycznej Kinmen w pierwszych miesiącach. Większość ludzi nie odważyła się lecieć samolotem. Tak więc przez dobre pół roku nasz biznes wynosił zero. Mówi Leo Hung, właściciel Huang Cuo San Ceng Lou, pensjonatu słynącego z tajwańskich dań taro. Przed zawieszeniem Mini Three Links, Kinmen otrzymało „rekordową liczbę pasażerów”, mówi rzecznik Kinmen Kaoliang Liquor. W każdy weekend transport był prawie pełny. Połowa turystów Kinmen pochodziła z lądu, więc zatrzymanie promów znacząco wpłynęło na przemysł turystyczny Kinmen. Jednak przemysł turystyczny Kinmen odbił się dość szybko po pierwszych kilku miesiącach, ponieważ Covid-19 został szybko opanowany na Tajwanie, a lokalna turystyka została wznowiona.

Destylarnia likieru Kinmen Kaoliang. (Źródło: Dzięki uprzejmości rządu hrabstwa Kinmen)

Kryzysł był dla nas wyzwaniem, ale także okazją do przeglądu pozycjonowania naszej branży – mówi Ting. Biuro turystyczne wraz z rządem wprowadziło szereg bonów podróżnych i wydarzeń, aby przyciągnąć do Kinmen więcej tajwańskich turystów. Na przykład, hrabstwo wprowadziło kampanię „Calling Kinmen Veterans”, aby zachęcić emerytowanych żołnierzy do ponownego odwiedzenia. Ponad 25 tys. odwiedzających i weteranów odwiedziło Kinmen w ramach promocji, a branża turystyczna zgarnęła prawie 400 mln TWD (14,3 mln dolarów).

Hrabstwo współpracowało również z lokalnymi operatorami, aby uruchomić pierwszy na Tajwanie „rejs donikąd”, zainspirowany licznymi „lotami donikąd” w regionie. Dotowała także młodych twórców do budowania firm i odmładzania byłych okręgów wojskowych w 2020 roku. Ich wysiłki się opłaciły. Do lipca liczba podróży wzrosła do 184 714 tysięcy odwiedzających. W sierpniu 2020 roku., Kinmen odwiedziło więcej gości niż w sierpniu 2019 roku. Rzecznik Kinmen, Kaoliang Liquor mówi, że ich destylarnia również doświadczyła rozkwitu i otrzymała rekordową liczbę odwiedzających – ponad 190 tys. – w 2020 roku.

          Co dalej z hrabstwem Kinmen?

Kinmen's Shamei Old Street. (Źródło: dzięki uprzejmości rządu hrabstwa Kinmen)

Wyciągając wnioski z wpływu Covid-19, członkowie branży turystycznej Kinmen twierdzą, że władze powinny poszerzyć swoją ofertę i zróżnicować swoich docelowych odbiorców.

Pandemia może nadal wpływać na świat w ciągu następnego roku lub dwóch, więc rząd powinien opracować bardziej wykwintne i wyjątkowe oferty turystyczne Kinmen – sugeruje Hung. Również jako gospodarka wyspiarska Kinmen ma minimalne produkty turystyczne związane z morzem w porównaniu z sąsiednim hrabstwem Penghu. Rzecznik Kinmen ds. turystyki zgadza się, mówiąc, że większy nacisk zostanie położony na promowanie tematycznych i empirycznych produktów turystycznych – w tym podróży na wodzie.

Ting ujawnia, że Kinmen planuje zorganizować letni festiwal muzyczny łączący sztukę, muzykę oraz pola bitew, aby stworzyć młodzieńczą markę turystyczną i odmłodzić przemysł turystyczny. Będą również starali się oferować nowe atrakcje przyrodnicze i promować mniej znane atrakcje na wyspach.

Urzędnicy Kinmen twierdzą, że będą nadal urozmaicać i rozszerzać ofertę turystyczną regionu. (Źródło: dzięki uprzejmości rządu hrabstwa Kinmen)

Kinmen jest domem dla obfitych zasobów naturalnych – mówi Ting. Jest również wolny od zanieczyszczenia świetlnego. Mamy nadzieję, że wprowadzimy nocne podróże i zachęcimy członków branży do rozpoczęcia nocnych wycieczek z przewodnikiem, pokazujących podróżnym piękno przyrody Kinmen.

Oprócz dziedzictwa wojskowego Ting podkreśla nieziemskie i wyjątkowo atrakcyjne Kinmen jako dodatkowe pokusy. Kinmen ma wiele oszałamiających, egzotycznych atrakcji. Jest przyciągająca wzrok ‘Maroko’ Old Street, wersja Kinmen Mont-Sant-Michael (Wysepka Jiangongyu) i ‘mini Wielki Mur’ – fort Oddziału Patrolowego Fengshang – mówi Ting.

Natychmiast zostaniesz przeniesiony w inne miejsce. To całkowicie obali to, co miałeś na myśli o Kinmen.

Autor: 
Maggie Hiufu Wong tłum. Karolina Bryndal
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama