Dziwne z punktu widzenia obcokrajowca- ciekawe zwyczaje świąteczne w Japonii

Reklama

pt., 04/30/2021 - 11:47 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Ylanite Koppens / Pexels

Wygląda na to, że sposób obchodzenia Bożego Narodzenia w Japonii może się wydawać nieco dziwny z zagranicznego punktu widzenia. Jest wiele rzeczy, które są powszechnie przyjęte w Japonii, a które są uważane za „ciekawe” lub wręcz „dziwne” przez obcokrajowców. Przyjrzyjmy się więc bliżej zwyczajom i tajemnicom japońskich świąt Bożego Narodzenia, które z perspektywy światowej są uważane za ekscentryczne.

Spędzanie świąt z ukochanym/ukochaną

W Japonii wiele osób postrzega Boże Narodzenie jako coś zwykłego, jakieś pojedyncze wydarzenie. To samo można powiedzieć o Halloween, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne.  Wyjątkowym japońskim zwyczajem w trakcie świąt jest spędzanie ich z wybrankiem serca. W Europie i Ameryce Boże Narodzenie spędza się zazwyczaj z rodziną, a Sylwestra z ukochanym lub ukochaną. W Japonii jest dokładnie na odwrót!

Jest wiele teorii na temat przyczyny tego stanu rzeczy. Moim zdaniem najbardziej wiarygodną jest ta, że była to strategia handlowa, tak, żebyśmy spędzali ten czas ze swoją drugą połówką i wydawali sporo pieniędzy. Nadal jest bardzo dużo osób, które na Boże Narodzenie obdarowują swoich kochanków drogą biżuterią lub markowymi towarami jako prezentami świątecznymi.

Jedzenie kurczaka na święta

W Japonii w okresie bożonarodzeniowym w supermarketach i domach towarowych można znaleźć mnóstwo dań z kurczaka. Jednak czy najbardziej popularnym mięsem spożywanym na święta nie jest indyk? Dlaczego więc w Japonii jadamy kurczaki?

Wychodzi na to, że kurczak stał się popularniejszy od indyka dlatego, że jest łatwiejszy w przyrządzeniu i wygodniej się go je. A może to także wpływ niektórych restauracji typu fast food?

Jedzenie kruchego ciasta w Boże Narodzenie

Kiedy Japończycy myślą o Bożym Narodzeniu, to jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi do głowy jest świąteczne ciasto – a dokładnie kruche ciasto ozdobione Mikołajami i reniferami z cukru. Pamiętam, że będąc mała (teraz zresztą też) święta były jedną z najlepszych okazji, aby zjeść dobre ciasto. Zawsze się strasznie na nie cieszyłam.

Co prawda we Francji jest zwyczaj jedzenia Bûche de Noël na święta, jednak w innych krajach ludzie najczęściej niedowierzają i zastanawiają się „kruche ciasto na Boże Narodzenie? Naprawdę?” Podobnie jak w przypadku Walentynek, również o tym zwyczaju mówi się, że jest on wynikiem strategii handlowych.

Dostaje się tylko jeden prezent

Oglądając zachodnie filmy i dramaty telewizyjne często są pokazywane sceny, w których jedna osoba dostaje ślicznie zapakowane w kolorowy papier prezenty świąteczne od każdego członka swojej rodziny. Widząc to jestem zawsze taka zazdrosna! Z jakiegoś powodu otrzymywanie tylko jednego prezentu na Boże Narodzenie jest normą - ale dlaczego tak jest?

W Japonii zwykle wszyscy się obdarowują prezentami z okazji obchodów Nowego Roku, które mają miejsce niespełna tydzień po świętach bożonarodzeniowych. Dlatego też prezenty świąteczne, w porównaniu z Zachodem, są o wiele skromniejsze i jest ich mniej.

W Japonii oprócz opisanych powyżej istnieje więcej dziwnych zwyczajów świątecznych. Są one dowodem na to, że my Japończycy umiemy sprawnie dopasowywać rzeczy pod siebie i swoje przyzwyczajenia. Myślę, że to niesamowite, że do obcej kultury i zwyczajów wprowadzamy nutę „japońskości”, aranżując je pod siebie – w dodatku te zwyczaje się u nas utrzymują! Mam nadzieję, że i w tym roku będę mogła się cieszyć typowo japońskimi świętami Bożego Narodzenia.

Autor: 
Ayami, tłum. Wiktoria Piontek
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama