Miasto Zagrzeb

Reklama

wt., 06/09/2020 - 18:16 -- moderator2

Zagrzeb jest stolicą Republiki Chorwacji i największym miastem w Chorwacji pod względem liczby ludności. Historycznie Zagrzeb wyrósł z dwóch osad na sąsiednich wzgórzach, Gradec i Kaptol, które stanowią rdzeń dzisiejszego Zagrzebia, jego Stare Miasto. Dziś stolica Chorwacji reprezentuje administracyjne, gospodarcze, kulturalne, komunikacyjne i naukowe serce Chorwacji.

Zarówno pod względem pozycji, jak i kultury, należy do miast Europy Środkowej. Stare i nowe miasto są uważane za zabytki kultury i do dziś zachowały atmosferę średniowiecza i baroku. Chociaż wcześniej istniały osady w Zagrzebiu, pisemne dowody pochodzenia Zagrzebia są historycznie związane z założeniem diecezji na Kaptolu w 1094 r. Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce w 1242 r., Kiedy król Bela IV wydał Złotego Byka - kartę uznającą przywileje obywatelskie cywilnego Gradca, a osada stała się wolnym miastem królewskim. Miało to również znaczenie w 1557 roku, kiedy Zagrzeb został wymieniony po raz pierwszy jako chorwacka metropolia. W połowie XIX wieku dawne części Zagrzebia zostały połączone w jedną osadę, co stworzyło warunki do rozwoju nowoczesnego miasta Europy Środkowej. Wreszcie w 1991 r. Parlament chorwacki wydał decyzję w sprawie niepodległości i suwerenności Republiki Chorwacji, a Zagrzeb stał się stolicą nowego niepodległego państwa europejskiego. Oprócz wspomnianych głównych kamieni milowych w historii Zagrzebia, istnieje wiele innych wydarzeń, które również miały ogromne znaczenie dla życia i rozwoju miasta.

 

Ta kronika wymienia niektóre z najważniejszych, a szczególną uwagę przywiązuje się do wydarzeń po historycznym roku 1850, których ślady są nadal obecne w życiu mieszkańców Zagrzebia i ich miasta. Gdy Chorwaci uzyskali niepodległość państwa w 1991 r., Zagrzeb stał się stolicą, politycznym i administracyjnym centrum Republiki Chorwacji. Zagrzeb to także centrum biznesowe, centrum uniwersyteckie, miasto kultury, sztuki i rozrywki. Wielu znanych naukowców, artystów i sportowców pochodzi z Zagrzebia i tam pracuje. Zagrzeb oferuje swoim gościom barokową atmosferę Górnego Miasta, malownicze targi na świeżym powietrzu, różne sklepy i bogaty wybór produktów rękodzielniczych, pyszne dania kuchni lokalnej. Zagrzeb to miasto zielonych parków i promenad, z wieloma miejscami piknikowymi w pięknym otoczeniu.

 

Zagrzeb wkracza w trzecie tysiąclecie jako miasto miliona mieszkańców. Pomimo szybkiego rozwoju gospodarki i transportu, zachowało swoje wyjątkowe piękno i atmosferę relaksu, dzięki czemu jest prawdziwym miastem dostosowanym do człowieka. Według ostatniego spisu powszechnego z 2001 r. miasto Zagrzeb liczy 779,145 mieszkańców, 415 153 kobiet i 363 992 mężczyzn. Szerszy obszar metropolitalny skupia ponad milion mieszkańców, a średni wiek mieszkańców wynosi 39,7 lat.

 

Według pochodzenia etnicznego większość ludności to Chorwaci (około 92%), a najważniejszymi mniejszościami narodowymi są: Serbowie, Słoweńcy, Bośniacy (bośniaccy muzułmanie) i Albańczycy. Według religii większość mieszkańców Zagrzebia wyznaje katolicyzm (87%), a inne najważniejsze wspólnoty religijne to: społeczność prawosławna, społeczność islamska (2%), Świadkowie Jehowy, Kościół Ewangelicki, Kościół Adwentystów, Kościół Baptystów i społeczność żydowska. Około 4% deklaruje się jako agnostycy, a 3,5% ateiści.

 

Największe dzielnice miasta to: Trešnjevka (ponad 120 000 mieszkańców), Novi Zagreb (ponad 110 000 mieszkańców) i Dubrava (blisko 100 000 mieszkańców). Miasto Zagrzeb, jako stolica Republiki Chorwacji, ma szczególny status określony w Konstytucji, z którego wynika, że ​​prowadzi działalność w ramach samorządności miasta i powiatu. Odpowiada również za sprawy administracji państwowej w ramach urzędu administracji państwowej i są one wykonywane przez organy administracyjne miasta Zagrzebia. Radni Zgromadzenia Miasta wybierani są przez obywateli w bezpośrednich wyborach, a następnie radni wybierają burmistrza i członków Rządu Miasta zwykłą większością głosów. Rząd miasta ma 11 członków, którzy na wniosek burmistrza wybierani są większością głosów Zgromadzenia Miasta. Na czele rządu stoi burmistrz, który ma dwóch zastępców. W strukturze i zakresie organów administracji miasta działa 12 urzędów miejskich, 3 biura miejskie i 3 służby odpowiedzialne za ich pracę przed burmistrzem i władzami miasta. Na poziomie samorządu lokalnego utworzono 17 dzielnic miejskich, zarządzanych przez rady dzielnic i przewodniczących rad dzielnic. Członkowie rady wybierani są przez mieszkańców dzielnic miasta.

Uniwersytet w Zagrzebiu jest najstarszym w Chorwacji i jednym z najstarszych w Europie. Został założony w 1669 roku i do tej pory ponad 200 000 studentów ukończyło uniwersytet w Zagrzebiu, ponad 18 000 posiada tytuł magistra i ponad 8 000 doktoratów. Na Uniwersytecie w Zagrzebiu, naukowo-dydaktyczny i artystyczny profil kształcenia realizuje się na 28 wydziałach, 3 akademiach artystycznych, zawodowo-pedagogicznej akademii i studium - chorwackim studium.

Na uniwersytecie działają również 33 instytucje szkolnictwa wyższego.

Zagrzeb jest dużym centrum sportowym, więc istnieje wiele profesjonalnych i amatorskich klubów sportowych. Miasto Zagrzeb od lat jest centrum ważnych wydarzeń sportowych, a jednym z wielkich historycznych momentów jest zakwalifikowanie Dinamo w szesnastym finale Ligi Europejskiej UEFA po 49 latach (zwycięstwo 3:1 ze Spartakiem Trnavą, w 4.rundzie fazy grupowej Ligi Europejskiej); a także gra w ósmym finale Ligi Europy przeciwko Benfice i świetnemu sezonowi 2018/19.

Rok 2018 zostanie zapamiętany po kolejnym historycznym sukcesie w chorwackiej piłce nożnej - Chorwacja zdobyła drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w Rosji, a fantastyczne powitanie drużyny narodowej na placu Bana Jelačića i resztę Chorwacji z podziwem transmitowały wszystkie światowe media.

Autor: 
Redakcja GNKDinamo.hr / tłum. Anna Nowakowska
Dział: 

Reklama