Nowa Bucza

Reklama

czw., 09/02/2021 - 12:25 -- MagdalenaL

Bucza jest centrum administracyjnym dzielnicy buchańskiej (w obwodzie Kijowskim), a  także aktywnie rozwijającą się miejscowością. Po przeczytaniu tego tekstu przekonamy się na własne oczy, jak szybko mała wioska stała nowoczesnym miastem.

Na miejscu dzisiejszej Buczy istniała wieś Jabłuńka, która należała do polskiego szlachcica J. Lasota. W 1900 roku w pobliżu wsi powstał przystanek kolejowy o nazwie Bucza (od nazwy pobliskiej rzeki). Z czasem osada przekształciła się w miejscowość o charakterze wypoczynkowym, gdzie kijowska burżuazja wznosiła swoje domy letniskowe. W październiku 1943 roku w miejscowości znajdowało się stanowisko dowodzenia 1 Frontu Ukraińskiego pod dowództwem generała armii Nikołaja Watutina. A w 2006 roku Bucza otrzymała status miasta.

Otóż zacznijmy naszą podróż od centrum miasta. Żeby się dowiedzieć jak wyglądało miasto wcześniej, zapytajmy rdzennego mieszkańca Oleksandra Vasylchenko.

- Na placu Buczańskim, nie było nic oprócz wieży ciśnień. Natomiast później pojawił się duży ogród owocowy. W dzieciństwie świetnie się bawiliśmy tam z przyjaciółmi i jedliśmy świeże jabłka. Z tego ogrodu pozostała tylko jedna jabłoń, która nie daje mi zapomnieć o tych czasach. Miasto bardzo szybko się rozwija, wszystko co teraz widzę wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Ogólnie jest dobrze, ale wcześniej było dużo więcej zieleni, tego mi braknie – powiedział.

A teraz możemy popatrzeć na centrum miasta oczami młodzieży i pomoże nam w tym Mikołaj Rudy.

- Bardzo podoba mi się centrum mojego miasta tym, że jest zaludnione, tutaj zawsze spotykam znajomych ludzi i ​​co roku odbywają się ciekawe koncerty. Dzieci jeżdżą na deskorolkach, razem z rodzicami karmią gołębi i wyglądają na szczęśliwych. Nie wiem do końca jak wyglądało centrum wcześniej, ale to co widzę dziś jest piękne – mówi młody chłopak.

Jednym z najpopularniejszych miejsc gdzie mieszkańcy mogli pójść na randkę, uczcić jakiś dzień lub po prostu dobrze spędzić czas to kinoteatr. W latach 80-tych obok centrum miasta znajdował się kinoteatr o nazwie „Gwiaździsty”, w którym pokazywano takie filmy jak „Zapomniana melodia na flet ” lub „Wilk i Zając”, a więcej o byłym kinoteatze nam opowie jego częsty gość - Galina Vasylchenko.

- Kinoteatr był bardzo pięknym, tam było ogromne foyer obsadzone kwiatami, a przed kinem była aleja, gdzie rosło dużo drzewek tuj, było również dużo ławek, gdzie odpoczywała młodzież, było bardzo pięknie. Teraz w tym miejscu stoi inny kinoteatr, ale nie lubię go tak bardzo jak tego co był wcześniej – mówi Galina.

Bucza jest też ciekawa tym, że mieszkał tu twórca jednego z najważniejszych dzieł literackich XX wieku, twórca powieści „Mistrz i Małgorzata”. Nie wszyscy wiedzą o tym, że spędził tu swoje dzieciństwo i zawsze ciepło wspominał o tym mieście. Dlatego jednym z często odwiedzanych miejsc jest Park imienia M. Bułhakowa.

- Park imienia Michaiła Bułhakowa powstał w 2011 roku, wtedy jeszcze byłem pracownikiem wydziału kultury. Kiedy przygotowywaliśmy to miejsce dla ludzi, karczowaliśmy (chore drzewa), kopali ziemię i pielęgnowali przyszłe klomby kwiatowe. A na miejscu byłego majątku Bułhakowa stoi teraz pomnik. To była działka babci i dziadka Michaiła Bułhakowa. Dziadek był księdzem, a babcia gospodynią domową – dodaje Oleksandr Vasylchenko.

- Jestem dumna z tego, że teraz stoję na tej samej ziemi, po której stąpał ten wielki pisarz. Bardzo mi się podoba ten nowoczesny park, ale nie ukrywam, że chciałabym zobaczyć jego działkę na własne oczy. To jest bardzo ciekawe! – powiedziała Margaryta Ivanchenko.

Kolejnym miejscem do odpoczynku był las. Tam ludzie mogli zorganizować piknik, pozbierać grzyby lub jagody oraz pooddychać świeżym powietrzem. Obecnie to nadal jest strefa leśna ale już nie ma aż tak dużo drzew i gęstwy jak 30 lat temu.

- Na tym miejscu był kiedyś gęsty - gęsty las, rosły tu świerki, dęby, sosny. Mieszkały tu różne zwierzęta, na przykład lisy, zające oraz ptaki leśne. Teraz oczywiście to już nie jest lasem, ale jest dobrym miejscem na odpoczynek z rodziną – Mykyta Vodianov.

Jeden z czynników podwyższenia poziomu miasta jest Mcdonald, ale wcześniej ta ziemia również karmiła mieszkańców.

- Ze słów najstarszych mieszkańców miasta, zamiast Mcdonalda i tych nowoczesnych budynków było jednolite i duże pole kukurydzy – mówi Galina Vasylchenko.

Otóż na ile miasto się zmieniło, jak ono się rozwija i czy w dobrą stronę decydujcie sami.

 

 

 

Autor: 
Anastasiia Vasylchenko
Dział: 

Reklama