Nowa scena w rzymskim Koloseum przywróci majestatyczny widok

Reklama

śr., 05/05/2021 - 13:56 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Henry Paul / Unsplash

Projekt budowy zaawansowanej technologicznie, lekkiej sceny wewnątrz rzymskiego Koloseum pozwoli zwiedzającym na centralny punkt widokowy z wnętrza starożytnej struktury, „aby zobaczyć majestat tego zabytku", powiedział w niedzielę włoski minister kultury.

Dario Franceschini ogłosił wart 18,5 miliona euro kontrakt na budowę i instalację wysuwanej konstrukcji, która przywróci tradycyjną „arenę", czyli scenę walki dla pokazów gladiatorów w starożytnym Rzymie.

Scena była oryginalna dla amfiteatru z pierwszego wieku i istniała do 1800 roku, kiedy to została usunięta w celu przeprowadzenia wykopalisk archeologicznych na podziemnych poziomach starożytnej struktury, powiedział Franceschini.

Projekt powinien zostać ukończony do 2023 roku. Mobilny system będzie w stanie szybko przykryć lub odsłonić podziemne struktury znajdujące się poniżej, aby zarówno chronić je przed deszczem, jak i umożliwić ich przewietrzenie. Projekt jest odwracalny, co oznacza, że może zostać usunięty, jeśli plany dotyczące Koloseum zmienią się w przyszłości.

Nowa scena pozwoli zwiedzającym stanąć w centrum i zobaczyć sklepione ściany Koloseum w taki sposób, w jaki widzieli je gladiatorzy w starożytnym Rzymie. Pozwoli to również na organizowanie imprez kulturalnych, które będą z szacunkiem odnosić się do Koloseum jako symbolu Włoch, powiedział Franceschini.

Koloseum zostało ponownie otwarte dla publiczności w zeszłym tygodniu po 41-dniowym zamknięciu z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Urzędnicy ustanowili jednokierunkową trasę jako część środków bezpieczeństwa, a odwiedzający są ograniczeni do 1 260 dziennie, w porównaniu z aż 25 000 dziennie w 2019 roku, przed pandemią.

Autor: 
tum. Magdalena Nowicka
Dział: 

Reklama