Ormuz, wyspa kolorów w Iranie

Reklama

czw., 04/08/2021 - 22:50 -- MagdalenaL

Architektura ma, między innymi, zdolność do przekształcania i zmieniania środowiska i życia ludzi. 

Te dziwne, małe domki znajdują się na Ormuz, irańskiej wyspie w Zatoce Perskiej, z surrealistycznymi krajobrazami i wyjątkowymi kolorami. Turystyczne miejsce z historycznym portem, który kontroluje dostawy ropy z Bliskiego Wschodu. Projekt Presencia en Ormuz pracowni ZAV Architects ma na celu rozwój urbanistyczny, wzmocnienie lokalnej społeczności i przyciągnięcie odwiedzających do życia we wspólnocie, zarówno pod względem kulturowym, jak i ekonomicznym. Architektura ma budować zaufanie, zachęcać miejscową ludność do aktywności i uwzględniać jej interesy we wszelkich działaniach na wyspie. 

 

Projekt składa się z wielu małych kopuł zbudowanych przy użyciu techniki superadobe Nadera Khaliliego, innowacyjnej i prostej techniki wykorzystującej ziemię i piasek. Każdą kopułę łączy pewna cecha. Ich niewielka skala sprawia, że są w zasięgu kompetencji lokalnych rzemieślników i niewykwalifikowanych robotników, którzy zostali przeszkoleni do tego projektu przy wcześniejszych mniejszych konstrukcjach. 

Kolorowe domy o różnych wysokościach i rozmiarach zbierają się w tęczę nad brzegiem morza. Architekci wyjaśniają, że w kraju, którego przywódcy są stale w konfliktach międzynarodowych, każdy projekt jest ważny i staje się zobowiązaniem do życia społeczności. 

 

Autor: 
Cultura Inquieta, tłum: Dominika Fijołek 
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama