Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?

Reklama

pon., 06/27/2022 - 11:45 -- MagdalenaL

Wreszcie zdecydowałeś się i zarezerwowałeś lot do wymarzonego celu podróży? Prawdopodobnie jesteś bardzo podekscytowany, ale jeśli jest to twój pierwszy lot, może to być przyćmione przez niepokój. Powszechnym zjawiskiem jest denerwowanie się przed pierwszym lotem, dlatego podzielimy się paroma wskazówkami, jak się przygotować i cieszyć podróżą.

 

Brak doświadczenia z samolotami może być powodem dużego stresu. Przede wszystkim – nie wstydź się. Każdy podróżnik, nawet najbardziej doświadczony, w tym pilot, musiał w pewnym momencie odbyć swój pierwszy lot. Po prostu ciesz się, że w końcu możesz to zrobić! Całkowicie zrozumiałe jest też zdenerwowanie przed zrobieniem czegoś po raz pierwszy. Najlepsze co możesz uczynić to przygotować się i poznać procedury związane z lotem. Po zapoznaniu się z podstawami spróbuj skupić się na wszystkich ekscytujących rzeczach, których doświadczysz po wylądowaniu. Gdy już wsiądziesz do samolotu zapnij pasy i podziwiaj widoki. Po wylądowaniu prawdopodobnie będziesz chciał powtórzyć to doświadczenie. 

Wskazówki dla osób rozpoczynających przygodę z lataniem 

Przede wszystkim należy pamiętać, że czas przygotowań zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to długość i cel lotu oraz to czy lecisz na terytorium kraju, czy za granicę. Będąc jeszcze na ziemi, dobrze jest wiedzieć, co nas czeka. Dlatego omówimy kilka ważnych kwestii, które uczynią twój pierwszy lot znacznie mniej stresującym. Oto nasze najważniejsze wskazówki dla osób, które po raz pierwszy podróżują samolotem: 

1. Upewnij się, że masz odpowiednie dokumenty 

Niezależnie od tego, gdzie lecisz, musisz mieć przy sobie odpowiedni dokument tożsamości. Prawdopodobnie będziesz musiał okazać go podczas odprawy lub tuż przed wejściem na pokład samolotu. Pamiętaj, że w przypadku lotów międzynarodowych podróż będzie wymagała nieco więcej przygotowań. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne w czasie podróży. Będzie to najprawdopodobniej paszport. Sprawdź także, czy musisz uzyskać wizę, aby wjechać do kraju docelowego. Niektóre z nich oferują pasażerom możliwość otrzymania wizy po przylocie. Inne z kolei wymagają złożenia wniosku na kilka tygodni przed lotem. Aby nie zamartwiać się tym problemem, należy dowiedzieć się o przepisach jak najwcześniej. 

2. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi bagażu 

Zanim zapakujesz wszystko do walizki odwiedź stronę internetową linii lotniczych, którymi lecisz i sprawdź ich przepisy dotyczące wielkości bagażu. Zwróć szczególną uwagę na limity bagażu podręcznego oraz na to, jakiego rodzaju torby można przewozić na pokładzie samolotu. Wiele linii lotniczych ma ograniczenia dotyczące wagi i wymiarów bagażu, więc lepiej to sprawdzić. Możesz oszczędzić sobie wiele stresu, wstydu i pieniędzy, jeśli upewnisz się, że twój pakunek jest dobrze posegregowany i mieści się w dozwolonym rozmiarze. Tak, dobrze przeczytałeś! Mogłeś nie wiedzieć, ale jeśli bagaż przekracza limity może zostać naliczona wysoka opłata. Spakuj się więc mądrze i zapomnij o dodatkowej parze butów. 

Oprócz tego należy również pamiętać o pewnych zasadach związanych z bezpieczeństwem lotniczym. Być może słyszałeś, że istnieją specjalne wytyczne dotyczące ilości płynów, które można wnieść na pokład samolotu. Jeśli nie chcesz, aby twój szampon, odżywka lub inne substancje, takie jak żele i kremy, wylądowały w koszu, przelej je do małych pojemników (maks. 100 ml). Ewentualnie spakuj je do bagażu rejestrowanego. Przy okazji, dotyczy to również wody. Możesz kupić ją po przejściu kontroli bezpieczeństwa lub przynieść własną butelkę i napełnić ją używając dystrybutorów wody, które znajdują się na niektórych lotniskach. 

3. Znajdź dobre miejsce i zarezerwuj odprawę online 

Wiele linii lotniczych oferuje obecnie możliwość odprawy online. Forma ta jest szczególnie wygodna, gdy lecisz tylko z bagażem podręcznym. W takim przypadku nie musisz czekać w kolejce na lotnisku. Pamiętaj tylko, aby pobrać kartę pokładową ze strony linii lotniczych i mieć ją wydrukowaną lub na telefonie. Przy okazji, jeśli chcesz lepiej podziwiać widoki podczas lotu, rozważ rezerwację miejsca przy oknie. 

4. Przyjedź wcześniej 

Na lotnisko należy przybyć co najmniej 2 godziny przed odlotem. Jeśli musisz nadać bagaż powinieneś przybyć tam jeszcze wcześniej. W ten sposób unikniesz nieoczekiwanych problemów w ostatniej chwili. Będziesz też spokojniejszy podczas kontroli bezpieczeństwa i wejścia na pokład samolotu. Lotniska są często zatłoczone, a niektóre z nich są bardzo duże, więc dotarcie do celu może zająć trochę czasu. Jeśli lotnisko, z którego odlatujesz ma parę terminali, sprawdź, do którego z nich powinieneś dotrzeć, aby dostać się do samolotu. Zazwyczaj informacje te znajdują się na karcie pokładowej. 

5. Dwukrotnie sprawdź, co pakujesz 

Upewnij się, że nie przewozisz w bagażu podręcznym żadnych niedozwolonych przedmiotów, takich jak nożyczki, narzędzia lub płyny o pojemności powyżej 100 ml. Podczas kontroli bezpieczeństwa będziesz musiał umieścić swoje rzeczy (w tym pieniądze i sprzęt elektroniczny) na przenośniku taśmowym w celu ich prześwietlenia. Wcześniejsze przygotowanie się i dobra organizacja mogą znacznie ułatwić ten proces. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz, co robić – personel lotniska z pewnością cię poinstruuje. 

6. Spakuj kilka niezbędnych drobiazgów na lot 

Ze względu na zmianę ciśnienia podczas startu i lądowania, uszy zatykają się lub bolą co może być bardzo nieprzyjemne. Aby tego uniknąć lub szybko się z tym uporać miłośnicy lotów zalecają żucie gumy lub korzystanie z zatyczek do uszu. Można także stworzyć playlistę, by czas spędzony w powietrzu minął szybciej. Ewentualnie weź maskę na oczy i zdrzemnij się, aby obudzić się dopiero na miejscu. Jeśli czeka cię długi lot weź poduszkę pod szyję, żeby po podróży czuć się jak najlepiej. 

Specjalne wymagania dotyczące lotów podczas COVID-19 

W związku z obecną pandemią istnieje wiele ograniczeń dotyczących bezpieczeństwa podróży. Jeśli lecisz w tym niezwykłym okresie, pamiętaj, aby sprawdzać aktualne wymagania, ponieważ mogą się one nagle zmienić. Pamiętaj, aby sprawdzić, jakie inne dokumenty mogą być potrzebne oprócz dowodu osobistego lub paszportu. Na przykład, niektóre kraje mogą wymagać od podróżnych wykonania testu na obecność koronawirusa i wypełnienia kwestionariusza przed lotem. Należy pamiętać, że na lotniskach wiele miejsc, np. restauracji, jest zamkniętych. Ponadto na terenie lotniska, a także w samolocie wymagane są maski. Zalecamy regularne odwiedzanie stron internetowych linii lotniczych i lotnisk, aby być na bieżąco. 

Na koniec, bez względu na okoliczności, w jakich przyjdzie Ci lecieć, zachowaj spokój i ciesz się bezpiecznym lotem! 

Autor: 
Mrshuttle.com / Tłum. Paula Dąbek
Dział: 

Reklama