Przydatne informacje dotyczące podróży po Chorwacji

Reklama

pt., 07/24/2020 - 16:37 -- AleksandraJ

Prezentujemy kilka przydatnych informacji, dzięki którym pobyt w Chorwacji będzie łatwiejszy i piękniejszy. Dodatkowe informacje na temat podróży można znaleźć pod linkiem: Jak się tam dostać?

 

DOKUMENTY PODRÓŻNE

Zagraniczni goście zwykle nie potrzebują wizy, aby wjechać do Chorwacji - aby sprawdzić te informacje, odwiedź stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeśli nadal potrzebujesz wizy, skontaktuj się z chorwacką ambasadą w swoim kraju, aby uzyskać wizę.

Służba zdrowia w Chorwacji działa w następujący sposób: musisz zapłacić za wizytę u lekarza lub pobyt w szpitalu. Niektóre kraje mają ze sobą umowę lekarską, więc nagłe wypadki nie są obciążane opłatami. Sprawdź te informacje przed wylotem. Chorwacką walutą jest kuna. Aktualny kurs wymiany między kuną a innymi walutami światowymi można obliczyć za pomocą naszej listy kursów walut na głównej stronie Uniline.hr.

PRZEPISY CELNE

Przepisy celne Republiki Chorwacji są zharmonizowane ze standardami krajów Unii Europejskiej. Waluta obca jest swobodnie wprowadzana i usuwana, natomiast waluta krajowa jest ograniczona do 15 000 HRK. Na granicy należy zgłaszać bardziej wartościowy sprzęt profesjonalny i techniczny. Zwroty podatkowe dla obcokrajowców można zrealizować w przypadku towarów zakupionych w wysokości ponad 500 kun z potwierdzeniem formularza „Kontrola podatkowa” (Tax check) przy wyjeździe z kraju.

USŁUGA MEDYCZNA

Szpitale i kliniki znajdują się we wszystkich większych miastach, a przychodnie i apteki w mniejszych miastach. Zagraniczni turyści nie płacą za usługi medyczne, jeśli między Chorwacją a krajem, z którego pochodzą, została podpisana konwencja zdrowotna. Koszty usług zdrowotnych dla osób pochodzących z krajów, z którymi nie podpisano żadnej konwencji, są naliczane zgodnie z cennikiem.

WAKACJE I DNI BEZ PRACY

1 stycznia - Nowy Rok

6 stycznia - Święto trzech Króli

Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny

1 maja - Święto Pracy

Boże Ciało

22 czerwca - Dzień Walki z Faszyzmem

25 czerwca - Dzień Państwowości

5 sierpnia - Dzień Zwycięstwa i Ojczyzny

15 sierpnia - Wniebowzięcie

8 października - Dzień Niepodległości

1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

25 i 26 grudnia - święta Bożego Narodzenia

 

GODZINY PRACY SKLEPÓW I USŁUG PUBLICZNYCH

Większość sklepów jest czynna w dni powszednie od 8:00 do 20:00, w soboty i niedziele do 14:00 i dłużej w sezonie. Usługi publiczne i biura biznesowe są zazwyczaj otwarte od 8 rano do 16 po południu, od poniedziałku do piątku.

POCZTA I TELEKOMUNIKACJA

Urzędy pocztowe są otwarte w dni powszednie od 7 do 19, w mniejszych miastach od 7 rano do 14, a niektóre działają na dwie zmiany. W większych miastach i miejscowościach turystycznych poczta dyżurna jest otwarta w soboty i niedziele. Wszystkie telefony publiczne używają kart telefonicznych sprzedawanych na poczcie i w kioskach. W przypadku połączeń telefonicznych z Chorwacji za granicą należy wybrać 00, a następnie numer kierunkowy kraju i miasta oraz lokalny numer telefonu.

WAŻNE NUMERY TELEFONU

Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji: + 385

Karetka pogotowia: 194

Straż: 193

Policja: 192

Pomoc drogowa: 1987

Narodowe Centrum Ratownictwa i Poszukiwań: 9155

Informacje ogólne: 18981

Informacje o lokalnych i długodystansowych numerach telefonicznych: 988

Informacje o międzynarodowych numerach telefonicznych: 902

Prognoza pogody i warunki drogowe: 060 520 520

Chorwacki klub samochodowy (HAK): +385 1 4640 800

Chorwackie anioły: +385 62 999 999

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE (ELEKTRYCZNOŚĆ) I WODA

Napięcie elektryczne sieci miejskiej wynosi 220 V. Woda z sieci wodociągowej jest pitna w całej Chorwacji.

AKTUALNOŚCI RADIOWE W JĘZYKACH OBCYCH

Chorwackie radio na kilku programach transmituje emisje obcojęzyczne przeznaczone dla turystów w Chorwacji. W pierwszym programie chorwackiego radia audycja w języku angielskim jest emitowana codziennie o 20:05. W drugim programie chorwackiego radia, oprócz regularnych wiadomości w języku chorwackim, HAK będzie dostarczać raporty o sytuacji na drogach bezpośrednio ze studiów trzeciego programu bawarskiego radia, trzeciego programu austriackiego radia, RAI Uno i British Virgin Radio. Od 21:00 wiadomości są nadawane w Radiu Praha.

PRZYDATNE INFORMACJE

Odległość między miastami chorwackimi

Chorwacka książka telefoniczna

Interaktywne mapy miasta

Restauracje w Chorwacji

Słownik chorwacki

Autor: 
Anna Nowakowska
Dział: 

Reklama