SEZON TURYSTYCZNY ROZPOCZĄŁ SIĘ W SERBII: Odczuwalny napływ turystów zagranicznych

Reklama

śr., 07/07/2021 - 11:25 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Shutterstock

Sezon turystyczny w Serbii rozpoczął się bardzo dobrze, ponieważ napływ turystów zagranicznych jest już odczuwalny w większych miastach – mówi minister handlu, turystyki i telekomunikacji Tatjana Matić.

„Od początku roku odnotowaliśmy 3,4-procentowy wzrost wpływów walutowych. To bardzo zachęcające, ponieważ te pierwsze trzy miesiące były dość restrykcyjne, jeśli chodzi o środki”, powiedziała Matić dziennikarzom w Kragujevacu, gdzie rozmawiała z burmistrzem miasta Nikolą Dašiciem na temat strategicznego rozwoju turystyki w Kragujevacu.

Jeśli chodzi o region, minister stwierdziła, że sytuacja jest bardzo korzystna i nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

- Wszystkie kraje w regionie oraz Czarnogóra, BiH, Macedonia Północna i Albania nie mają żadnych ograniczeń dla naszych obywateli, żadnych testów PCR, żadnych testów antygenowych, żadnych zaświadczeń o szczepieniach. To samo dotyczy ich obywateli, którzy przyjeżdżają do Serbii - powiedziała Matić.

Mówi również, że Serbia zawarła umowy dwustronne z wieloma krajami, dzięki którym mają wzajemnie uznawane szczepionki.

- Turcja to jeden z tych krajów. Możesz do nich podróżować, a oni mogą przyjechać do nas z zaświadczeniem o szczepieniach, wszystkie zaświadczenia są respektowane. Oczywiście, jeśli nie byłeś zaszczepiony, możesz wykonać test PCR – powiedziała Matić.

Według minister, Serbia podpisała również takie umowy z Węgrami, Grecją, Słowenią, Rumunią, a także z Czechami, i weszły już one w życie.

- To wszystko są kraje europejskie, które są naszymi bliskimi sąsiadami. Nawiasem mówiąc, turyści z tych krajów w znacznej większości przyjeżdżają do Serbii – powiedziała Matić.

Przypomniała, że odpowiednie ministerstwo uchwaliło dekret dotyczący zachęt, przede wszystkim dla biur podróży, na zorganizowane przyjazdy turystów zagranicznych.

Stwierdziła, że biura podróży, które przygotują zorganizowany przyjazd piętnastu lub więcej turystów z zagranicy, otrzymają na każdego z nich dotację w wysokości od 20 do 50 euro, w zależności od tego, z jakiego kierunku przyjadą.

- Jeśli chodzi o turystykę krajową, przewidzieliśmy dopłaty w wysokości od 7 do 10 euro, w zależności od liczby noclegów, jakie będziemy mieli w naszym kraju – mówi Matić.

Dodała, że dekret już wszedł w życie i jest publicznie dostępny.

- W praktyce agencje w dużej mierze zaczęły organizować i przygotowywać się aby dostać dotacje tego typu – powiedziała Matić.
 

Autor: 
tłum. Maciej Sidor
Dział: 

Reklama