125 tysięcy dolarów-tyle potrzebujesz, aby zwiedzić Titanica

Reklama

pt., 02/19/2021 - 11:25 -- MagdalenaL

Jeśli masz dość tych samych, starych planów spędzenia wakacji relaksując się na plaży, być może będziesz zainteresowany tą wyprawą naukową. OceanGate Expeditions oferuje sześć okazji do wzięcia udziału w nurkowaniach, podczas których będzie badany Titanic, a goście wcielą się w rolę „specjalistów misji”.  

W każdym zejściu pod wodę będzie brała udział załoga składająca się z naukowców,  filmowców oraz sondy, która będzie robić zdjęcia i filmy, uzyskiwać dane przy pomocy sonaru, a także skanować wrak statku. Zostanie to zrobione, tak aby miejsce te było zabezpieczone. Specjaliści misji, którzy zostaną poddani bezpośredniemu treningowi, udadzą się w podróż na dno oceanu łodzią podwodną. Statek wodny przeszukiwać będzie ocean i wrak statku w celu znalezienia przydatnych informacji. Zespół będzie także potrzebował pomocy przy katalogowaniu, konserwacji i nawigacji. Każde zanurzenie będzie trwało od ośmiu do dziesięciu godzin. Jednakże, wydawać się może, że tego typu wyprawa będzie oznaczać, że osoby biorące w niej udział otrzymają wynagrodzenie. Wręcz przeciwnie. W rzeczywistości, aby dołączyć do misji, każdy członek załogi zmuszony będzie do zapłacenia 125 tysięcy dolarów (ok. 464 tysięcy złotych) opłaty podstawowej wraz z 50 tysiącami dolarów (ok 185 tysięcy złotych) za pozostałe wydatki związane z podróżą. Między innymi zapewnia to osobną kabinę dla każdego z członków wyprawy. 

Cztery z wypraw wyruszą z Nowej Fundlandii, natomiast pierwsza i ostatnia  ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Pierwsza wyprawa będzie miała miejsce w maju 2021 roku. Oczywiście, preferowani kandydaci do załogi to „naukowcy obywatelscy”, którzy będą w stanie poradzić sobie z abordażem małej łodzi na potencjalnie wzburzonej wodzie. Każdy kandydat musi mieć ukończone 18 lat, a także być elastyczny pod kątem zmian planu i terminów. W celu spełnienia warunków, potencjalni kandydaci muszą ubiegać się o stanowisko przez internet. Po zaakceptowaniu każdy z nich podpisze umowę szkoleniową, a także uiści opłatę.  

A więc, podpłynął byś blisko, czy daleko? 

Autor: 
Marlene Salter, tłum: Agata Piotrowska

Reklama