Pierwszy lot największego samolotu na świecie

Reklama

wt., 04/16/2019 - 18:14 -- Anonim (niezweryfikowany)

W Kalifornii, nad pustynią Mojave, odbył się pierwszy lot największego samolotu transportowego na świecie. Roc, o rozpiętości skrzydeł równej długości amerykańskiego boiska futbolowego, wyposażony został w sześć silników.

Gigantyczny samolot (rozpiętość skrzydeł ponad 117 m, wysokość ogona 15 m, masa 227 t wzrastająca po napełnieniu zbiorników paliwa i doczepieniu maksymalnego dopuszczalnego ładunku do 590 t, porusza się na 28 kołach, od tłum., za Wikipedią) skonstruowany przez Stratolaunch Systems Corp spędził w powietrzu 2 godziny, osiągając prędkość 304 km/h i wysokość 5.182 m.

Po wylądowaniu, zgromadzeni na lotnisku obserwatorzy przywitali go gromkimi brawami.

Zdaniem dyrektora Stratolaunch Systems Corp Jean`a Floyda, "Pierwszy lot był fantastyczny”.

"Dzisiejszy lot poszerza naszą misję zapewnienia elastycznej alternatywy dla systemów startowych. Jesteśmy bardzo dumni z naszego zespołu, załogi i naszych partnerów”, powiedział Floyd.

Stratolaunch rozwinął w 2011 roku współzałożyciel Microsoftu, nieżyjący już Paul Allen. Celem firmy jest umożliwienie, za pomocą samolotu, wynoszenia w przestrzeń kosmiczną niewielkich satelitów.

"Wiemy, że Paul byłby dumny z naszego sukcesu. Samolot jest znaczącym osiągnięciem inżynieryjnym”, powiedziała Jody Allen, siostra Paula Allena.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija, Al Jazeera

video: 

Reklama