Zamki w Polsce, które warto zobaczyć. Pięć wyjątkowych budowli

Reklama

sob., 01/12/2019 - 18:25 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zamków w Polsce są setki. Część z nich zachowanych jest w bardzo dobrym stanie. Inne stoją gdzieś zrujnowane rozbudzając ciekawość i wyobraźnię. Wszystkie zamki w Polsce są lub w każdej chwili mogą stać się atrakcjami turystycznymi.

Na myśl o zamkach w Polsce do głowy od razu przychodzi kilka obiektów. Jest to Wawel, Zamek Królewski w Warszawie oraz zamek krzyżacki w Malborku. Ostatni z nich był wznoszony od 1280 roku. W 1309 roku wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego von Feuchtwangen na swoją siedzibę wybrał Malbork i okazało się, że zamek nie spełnia swoich nowych funkcji. Trwająca niemal 40 lat rozbudowa przekształciła obiekt w umocniony zamek otoczony głębokimi fosami i kilkoma pierścieniami murów obronnych. W środku znajdowały się reprezentacyjne komnaty.

Na zwiedzenie całego zamku w Malborku potrzeba kilku godzin. W sezonie letnim ten zamek w Polsce otwierany jest o godzinie 9 i zamykany o 20. Poza sezonem zwiedzanie jest możliwe tylko między godziną 10 a 16.

 
Zamek Książ w Wałbrzychu

To trzeci co do wielkości największy zamek w Polsce. Większy jest tylko zamek krzyżacki w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu. Decyzję o budowie dzisiejszego Zamku Książ podjął w 1288 roku książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Po wygaśnięciu linii Piastów zamek miał kilku właścicieli. W XVI wieku trafia on do rodu von Hochberg, który na zamku panował do 1941 roku. Wtedy to został skonfiskowany i stał się jedną z kilku kwater Adolfa Hitlera. Jednak zdecydowanie ważniejszymi postaciami na zamku pozostaną Księżna Daisy i Jan Henryk XV. To za ich czasów Zamek Książ przeszedł wielką przebudowę, której efekty widać do dzisiaj.

 

Zamek Czocha

Innym zamkiem w Polsce godnym zobaczenie jest zamek Czocha na Dolnym Śląsku. Pod względem architektury i malowniczego położenia jest jedynym z najładniejszych zamków w Polsce. Został wzniesiony w XIII w. i początkowo był warownią.

Na dzisiejszy wygląd tego zamku w Polsce miały wpływ drezdeński producent cygar, który kupił obiekt w 1909 roku. Przebudowa zamku Czocha trwała trzy lata i zniszczono wiele najstarszych fragmentów budowli. Ernst Gutschow opuścił zamek dopiero w 1945 roku. Po wojnie mieszkali tam przez kilka lat uchodźcy z Grecji, a później ten zamek w Polsce stał się domem wczasowym dla wojskowych. Od ponad 20 lat jest tam centrum hotelowo-konferencyjne. Zamek pojawił się też w kilku polskich filmach i serialach.

 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Jest to największy zamek Jury Krakowsko-Częstochowskiej i zarazem jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. O jego budowie zdecydował król Kazimierz Wielki, a zakończono w 20 lat. Przez wszystkie lata zamek przechodził przez różnych właścicieli. Podupadać zaczął już pod koniec XVII wieku, a w 1810 roku opuścili go ostatni mieszkańcy.

Po II wojnie światowej wykonano szereg prac konserwatorskich i zabezpieczających ruiny zamku, po czym udostępniono zwiedzającym.

Zamek w Gołuchowie

Zamki w Polsce są wszędzie. To nie tylko Jura Krakowsko-Częstochowska, Dolny Śląsk czy Warmia i Mazury. Zamek w Gołuchowie w Wielkopolsce to jeden z piękniejszych zamków w Polsce, który przywodzi na myśl słynne zamki nad Loarą. Budowla ma ponad 400-letnią historię, a jej bryła odwołuje się do renesansu francuskiego. Jednak myli się ten, kto myśli, że to efekt jednej przebudowy. W rzeczywistości to rezultat trzech faz budowy.

Autor: 
--------------
Źródło: 

Onet

Reklama