Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Reklama

sob., 01/21/2017 - 22:35 -- zzz

Jeśli znudziło Cię oglądanie wystaw, ekspozycji, budynków lub masz dość przemierzania szlaków dydaktycznych w jasnych i sterylnych warunkach, czas najwyższy na małą odskocznię. Czas poczuć na sobie chłód podziemnych, ciasnych korytarzy. I wcale nie mam tu namyśli zejścia do burych piwnic muzeum, lecz wyprawę do zabytkowej kopalni aby choć trochę poczuć się jak bohaterowie filmu „Podróż do wnętrza ziemi”.

Na co zwrócić uwagę gdy będziemy się decydować na wycieczkę do kopalni? Zapewne kryterium jest takie samo jak przy innych obiektach – zwiedzanie ma nam dostarczyć jak najwięcej wrażeń. Takich pozytywnych emocji pod ziemią może nam dostarczyć muzeum-kopalnia znajdująca się w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku.

Znalezione obrazy dla zapytania Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Interes na złocie w tych okolicach już starano się zrobić 2000 lat p.n.e. Swój najlepszy czas kopalnia zaczyna przezywać od XIII wieku. A jak bardzo prężnym ośrodkiem wydobywczym był Złoty Stok w średniowieczu jak i czasach nowożytnych świadczy wiele zdumiewających historii. Wit Stwosz gdy otrzymał zapłatę za wykonanie ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie, postanowił wykupić udziały w tutejszej kopalni. Podobno kwotę udało się powiększyć trzykrotnie. Jednak z racji późniejszych złych inwestycji artysta stał się bankrutem. Bieda, posunęła rzeźbiarza do sfałszowania weksla bankowego. Jednak gdy przekręt wyszedł na jaw, został aresztowany i osadzony we Wrocławiu. Proces, w którym orzeczono jego winę odbył się w Norymberdze. Karą było publiczne napiętnowanie Stwosza na policzkach i skroni. Pod koniec XV wieku środkowoeuropejskiej kopalni powodzi się tak dobrze, iż rodzina głównych właścicieli Fuggerów, wspiera złotem hiszpańską królową Izabelę, która finansuje pionierską wyprawę Kolumba. Później oprócz głównego dostawcy złota kopalnia stała się gigantem wydobywającym rudy arsenu. Dopiero pierwsza połowa XVII wieku przestała być łaskawa dla kopalni. Górników, zaczęły nękać zarazy głód jak i efekty wojny trzydziestoletniej. XIX industrializacja ponownie sprawiła, iż potencjał kopalni został wykorzystany, gdyż odkryto tańsze metody wydobycia złota. Działalność przemysłowo-hutnicza na dobre kończy się w Złotym Stoku w 1962 roku. Proces opuszczania trwał 35 lat. Potem stwierdzono, iż kopalnia z taką historią i tradycją może być świetną atrakcją turystyczną. Było to świetne posunięcie, gdyż obiekt liczący 300 km korytarzy, rozmieszczonych na 21 poziomach ma czym zachwycać.

Znalezione obrazy dla zapytania Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie może odbywać się w wielu wariantach. Podstawowa trasa składa się z trzech elementów. Pierwszym jest obejrzenie części muzealnej w „Sztolni Gertrudy”. Tam obejrzymy choćby kolekcję map górniczych nakreślonych od XVII do XX wieku czy dawnych narzędzi służących do wydobywania kruszcu. Drugim etapem jest przejście do Chodnika śmierci. Właśnie tutaj w okrutny sposób, ku przestrodze innych karano górników, oskarżanych o kradzież złota. Ponadto w tej części można posłuchać opowieści od napotkanego gnoma! Zwiedzanie kończy się przy jedynym w Polsce podziemnym wodospadem w Polce, zachwycającym turystów w Sztolni Czarnej oraz przy kopalnianej wystawie tabliczek z ostrzeżeniami i zasadami BHP. Do tras fakultatywnych należy podziemny spływ 15-osobową łódką po Sztolni Gertruda. W niewielkiej łajbie przebędziemy około 200 metrów tunelu. Do samodzielnego spenetrowania pozostawiono turystom Sztolnie Księżyca. Tutaj przed poszukiwaczem przygód rozpościera się trasa, o długości 200 metrów a wysoka na trzy metry. Jedynie wejście do sztolni jest małe i wąskie. Dalsza droga jest zamurowana z powodów bezpieczeństwa, jednak niewielki otwór pozwala się przecisnąć do odgrodzonej części.

Administratorzy muzeum dobrze wiedzą, że dziś nie tylko samo oglądanie jest „w cenie”. Dlatego do dodatkowych atrakcji kopalni należą interaktywne ciekawostki. Do takich w Złotym Stoku należy choćby nauka odlewania pamiątkowych sztabek złota czy wybijanie monet, sami ze strumyka będziemy mogli wyplukać samorodki. A jeśli będziemy na wycieczce z dziećmi wiecznie pełnymi energii, to będą się mogły wyszaleć na ściance wspinaczkowej czy batucie.

Znalezione obrazy dla zapytania Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Jednak jeśli uważasz, że to wciąż za mało to kopalnia ma przygotowaną w zanadrzu jeszcze jedną atrakcję. Jest nią gra terenowa po kopalni, w trakcie, której cała drużyna będzie szukać ukrytych skarbów po Maksie Winklerze, XVIII-wiecznym górniku, powieszonym za defraudacje kopalnianych dóbr. Cały ten zbiór atrakcji i widowisk może być wykorzystany do ułożenia imprezy integracyjnej dla pracowników firm czy innego okolicznościowego spotkania. Program jest zawsze ustalany indywidualnie, na potrzeby grupy.

Za podstawowe zwiedzanie kopalni zapłacimy 17 zł od osoby. Bilet ulgowy kosztuje 14 złoty i jest dostępny na standardowych warunkach. W tej cenie mieści się zwiedzanie, przewodnik, przejazd kolejką podziemną, muzeum minerałów. W tej ofercie, z atrakcjami zapoznamy się w przeciągu 90 minut. Warto zabezpieczyć się w ciepłe ciuchy, gdyz temperatura przez cały rok w tunelach wynosi 7 stopni Celsjusza. W sezonie letnim, zwiedzamy obiekt od 9.00 do 18.00. Natomiast w zimowym od 9.00 do 16.00. Szereg dodatkowych atrakcji wahają się  cenowo od 6 zł do 90 zł. Do zakupienia są również specjalne pakiety, ułatwiające zwiedzanie. Kopalnia jest nastawiona również na przyjmowanie wycieczek szkolnych. W trakcie jedno, dwu a nawet trzy dniowego pobytu uczniowie mogą się świetnie bawić. W tej ofercie najlepiej zabrać grupę liczącą co najmniej 30 osób, aby wyjazd zamknąć w sugerowanych cenach.

Znalezione obrazy dla zapytania Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Po wycieczce pełnej wrażeń można udać się na pyszny posiłek do „Starej Kuźni”. Na parterze znajduje się bar oferujący szybkie posiłki. Natomiast jeśli ktoś chce bardziej poczuć gastronomiczny klimat regionu, wchodzi piętro wyżej do restauracji. Lokal jest niezwykle przytulny, autentycznie można poczuć się jak mieszkaniec Złotego Stoku sprzed dwóch wieków.

Jeśli wybierasz się na dłużej w okolice kopalni, to spokojnie możesz zamieszkać w hoteliku, oferującym 45 miejsc noclegowych. Jeśli decydujemy się na opcje z łazienką wspólną zapłacimy 30 zł jeśli cenimy sobie prywatność, i chcemy mieć pokój z łazienką, koszt wzrasta do 35 zł od osoby.

W tym artykule zaznaczono najistotniejsze elementy, które pomogą przy zdecydowaniu się na wycieczkę. Na pewno, po przeczytaniu tekstu, nie będziesz jeszcze wiedział wszystkiego. Wciąż to niezwykle miejsce, ma do opowiedzenia wiele historyjek, legend i smaczków jednak je trzeba wydobyć samemu ze skał wilgotnych tuneli. Zupełnie jak samorodki złota.

globbear

PLPORTAL PL

Z.B.

Reklama