Perły Podkarpacia

Reklama

śr., 04/14/2021 - 13:59 -- MagdalenaL

Podkarpacie położone w południowo-wschodniej Polsce, graniczące ze Słowacją oraz Ukrainą, nie należy do najbardziej zurbanizowanych województw. Mimo to potrafi w sobie rozkochać każdego człowieka. Jest idealnym miejscem do wypoczynku z dala od zgiełku i chaosu miast.

Oto top 10 atrakcji, które warto zobaczyć:

  1. Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – to popularne stwierdzenie zdradza tajemnice, której atrakcji przydzieliłam pierwsze miejsce. Jest to okolica, w której większość ludzi zakochuje się od pierwszego wejrzenia i niejednokrotnie tutaj wraca. Górska kraina wraz z obfitą roślinnością i liczną zwierzyną tworzą miejsce idealne do oderwania się od rzeczywistości.
  2. Bieszczadzka kolejka Leśna – wybierając się w Bieszczady na pewno usłyszycie o bieszczadzkiej ciuchci. Aby zaspokoić swoją ciekawość warto wybrać się do miejscowości Majdan, gdzie znajduje się główna stacja i udać się na przejażdżkę.
  3. Solina jest miejscowością cieszącą się sławą wśród Polaków. Dla ludzi, którzy nie przepadają za górskimi wędrówkami idealną alternatywą będzie Jezioro Solińskie. „Bieszczadzkie Morze” bogate jest w atrakcje, które zaspokoją każdego wczasowicza.
  4. Skansen w Sanoku, a dokładnie Muzeum Budownictwa Ludowego jest kolejnym obiektem na naszej liście. Możemy tutaj zobaczyć chaty, kapliczki, cerkwie oraz budynki różnych grup etnicznych z regionu Bieszczad. Skansen ten jest jednym z największych skansenów w Polsce.
  5. Jako, że znajdujemy się w Sanoku nie możemy pominąć Zamku Królewskiego, w którym mieści się Muzeum Historyczne. Jest to idealna opcja dla osób wrażliwych na sztukę gdyż znajduje się tu zbiór Ikon oraz wystawa prac Zdzisława Beksińskiego.
  6. Ruiny zamku Sobień – warownia pochodzi z XIII w. i powstała w celach obronnych szlaków handlowych. W pobliżu znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna, idealna dla najmłodszych podróżników.
  7. Ciekawą opcją będą także ruiny zamku „Kamieniec” w Odrzykoniu. Z budowlą związania jest „Zemsta” Aleksandra Fredry, gdyż to właśnie tutaj toczyła się akcja utworu. Będąc w tym miejscu warto zwiedzić także rezerwat skalny „Prządki” znajdujący się nieopodal ruin.
  8. Dla pasjonatów historii ciekawym obiektem będzie schron kolejowy w Stępinie z okresu II Wojny Światowej. W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery w Stępinie doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim.
  9. Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie jest jednym z piękniejszych reprezentantów architektury późnego renesansu w Polsce. Oprócz zwiedzania na zamku dostępne są pokoje hotelowe, dzięki którym poczujesz się jak prawdziwy szlachcic.
  10. Karpacka Troja w Trzcinicy, niedaleko Jasła jest kolejnym obiektem, któremu warto jest się lepiej przyjrzeć. Jest to skansen na obszarze którego mieściła się osada z epoki brązu, licząca około 4000 lat.

Autor: 
Klaudia Koś

Reklama