Ciekawe miejsca na żagle w Polsce - nie tylko Mazury

Reklama

pt., 07/24/2020 - 11:42 -- MagdalenaL

Ciekawe miejsca na żagle w Polsce - nie tylko Mazury.

 

Większości osób żagle kojarzą się głównie z Mazurami, jednak nie jest to jedyne miejsce do kultywowania tego rodzaju sportu i rekreacji, ponieważ w Polsce jest wiele innych regionów z możliwością żeglugi.

​​​

Pojezierze Kaszubskie

Kaszuby to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Polsce, również pod względem zasobów atrakcji i żeglugi. Akweny typowych dla tego regionu polodowcowych jezior są co prawda mniejsze od dużych, mazurskich jezior, jednak stanowią dobrą alternatywę pozwalającą na poznanie i opłynięcie innych, ciekawych widoków. Dodatkowym atutem są charakterystyczne dla Kaszub folklor i życzliwość mieszkańców, co wprawia w przyjemną atmosferę. Jest też z czego wybierać, bowiem region ten może poszczycić się sporą ilością jezior o różnorodnej strukturze i linii brzegowej.

 

Zatoka Pucka

Bardziej nadmorski klimat osiągnąć można wybierając się w rejs po Zatoce Puckiej. Przy sporym wietrze warunki mogą być utrudnione, ale podczas ładnej pogody warunki zbliżone są do tych panujących na jeziorach, co dotyczy w szczególności wewnętrznej strony zatoki. Rejsy w tym akwenie dają też sporo możliwości podróżniczych, ponieważ za pośrednictwem transportu wodnego można swobodnie przemieszczać się pomiędzy letnimi kurortami, takimi jak Puck, Rewa czy też Chałupy bez potrzeby stania w korkach, które są sporym utrudnieniem komunikacyjnym tego regionu, szczególnie w okresie wakacji.

 

Zalew Szczeciński

Inną ciekawą propozycją jest wybór Zalewu Szczecińskiego, który pozwala na morską żeglugę bez większych utrudnień i trudności. Z pokładu można podziwiać przepiękne widoki, zarówno po stronie Polski, jak i Niemiec, co jest szczególną i wyjątkowo mocną stroną tego akwenu. Po polskiej stronie podziwiać można widoki takie jak Woliński Park Narodowy, Wyspę Warnie Kępy czy też Wyspę Kasiborska Kępa. Z kolei po niemieckiej części usytuowany jest m.in. Park Krajobrazowy Am Stettiner Haff. Dodatkowym atutem są liczne przystanie i mariny, dzięki którym jacht można zacumować i udać się na pieszą wędrówkę poprzez wybrany teren.

 

Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to idealne miejsce dla żeglarzy lubiących morską bryzę, jednocześnie niewprawionych w tym sporcie. Rejs w akwenie jest podobny do tradycyjnego śródlądowego rejsu na jeziorze. Choć jest to ciekawe rozwiązanie, Zalew Wiślany w dalszym ciągu jest mało popularnym pod względem żeglugi zbiornikiem wodnym. Atutem jest także możliwość przedostawania się drogą wodną pomiędzy ciekawymi miejscowościami turystycznymi, takimi jak Frombork, Elbląg czy też typowo wakacyjnym kurortem jakim jest Krynica Morska. Z pewnością jest to idealne miejsce na rejs dla miłośników żeglarstwa.

 

Pojezierze Drawskie

Kolejnym oryginalnym rozwiązaniem jest położone w północno-zachodniej Polsce Pojezierze Drawskie. Największym akwenem tego regionu jest jezioro Drawsko, niemniej jednak wszystkie wody stanowią nie lada atrakcję. Przepiękne widoki Drawskiego Parku Krajobrazowego są dodatkowym atutem. Choć miejsce to nie jest bardzo popularne pod względem wypraw żeglarskich, stanowi jednak godną uwagi opcję na spędzenie żeglarskiego urlopu.

Pojezierze Wielkopolskie

Wielkopolska to także dobry region na wyprawy żeglarskie. Pojezierze Wielkopolskie to kompleks urokliwych jezior, na których rejs z pewnością przysporzy sporo emocji i ciekawych wrażeń. Największym akwenem w tym regionie jest jezioro Gopło, przy którym znajduje się słynna Mysia Wieża. Wielkopolska to doskonały pomysł na spędzenie urlopu w nieco innym otoczeniu, również na żaglach. Kolejną opcją jest możliwość weekendowego rejsu dla pobliskich mieszkańców, którzy nie mają czasu na dalsze wyprawy, szczególnie na łodzi. Osoby wybierające ten region na podróż z pewnością nie pożałują, a przy okazji zwiedzą też przepiękną okolicę.

 

Solina

Choć nie jest ona tak popularnym akwenem wodnym jak Śniardwy czy Mamry, część osób nazywa Jezioro Solińskie bardziej ustronnymi Mazurami. Usytuowany praktycznie w Bieszczadach akwen wodny, przyciąga swoją atrakcyjnością żeglarzy i wczasowiczów. Dodatkowym atutem jest cisza, którą gwarantuje zakaz używania silników obowiązujący na jeziorze. Przepiękne widoki na góry połączone z żeglugą są nie lada gratką, która przypadnie do gustu nie tylko żeglarzom ale i amatorom wodnych podróży.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska

Innym ciekawym rozwiązaniem żeglugi w zupełnie nowym regionie jest rejs na Zalewie Porajskim usytuowanym na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy miejscowości Poraj, niedaleko Częstochowy. Jest to zbiornik wodny, który powstał w wyniku spiętrzenia się wód rzeki Warty. Choć ten akwen nie bardzo jest znany, to w sezonie letnim pojawia się na nim dość sporo żaglówek, a na brzegach znajdują się przystanie, w których można zacumować jacht. Jest to idealny zbiornik wodny pozwalający na żeglugę w tym regionie, którą z powodzeniem połączyć można ze zwiedzaniem przybrzeżnych atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Pojezierze Suwalskie

Mieszczące się na północno-wschodnim krańcu Polski Pojezierze Suwalskie jest częścią Pojezierza Litewskiego. Można by rzec, że jest ono przedłużeniem Mazur, jednak nieco mniej znanym. Nie ma przeszkód, żeby zaliczyć tu także połączenie dwóch nieco mniejszych regionów, które nazywane jest Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Otaczający klimat jest podobny do tego panującego na Mazurach, lecz nieco bardziej kameralny. Region ten może stanowić ciekawą alternatywę na wyprawę żeglarską.

 

Pojezierze Mazurskie

Przechodząc do sedna, czyli polskiej stolicy żeglarstwa śródlądowego, lądujemy na Mazurach, w Krainie Tysiąca Jezior, bądź też Krainie Wielkich Jezior. Nic dziwnego, że region ten jest najpopularniejszym wśród żeglarzy, bowiem akweny o sporej wielkości dają wiele możliwości i różnorodności podczas rejsu. Dodatkowym atutem jest przepiękna przyroda i nieziemskie widoki. Przyciągać może także klimat mazurskich kurortów.

 

Przedstawione miejsca to tylko kilka propozycji na żeglugę na akwenach w Polsce. Warto jest rozważyć interesujące możliwości przy planowaniu urlopu, w taki sposób, żeby spędzić go ciekawie i móc miło wspominać.

Autor: 
Natalia Wasiak
Źródło: 

https://pixabay.com/pl/photos/zachód-słońca-żaglówka-ocean-łódź-4032524/

Reklama