Miejsca, które budzą zachwyt cudzoziemców

Reklama

śr., 08/07/2019 - 13:36 -- izabela.szkatula

Często nie zdajemy sobie sprawy, w jak ciekawym kraju mieszkamy. O jego atrakcjach wiedzą za to obcokrajowcy i ciągną do nas tłumnie. Co im się podoba najbardziej?

Poland, Polen, Pologne - nazwa naszego kraju już na stałe weszła do folderów zagranicznych biur podróży. Chociaż nie mamy ciepłego morza ani starożytnych zabytków, cudzoziemcom się u nas podoba. Przyjeżdżają do dużych miast, chociaż cenią także uroki natury.
Dwa grody królów
Warszawa jest najczęściej odwiedzanym przez gości z zagranicy miastem. Wędrówkę po naszej stolicy zwyczajowo zaczynają oni od Traktu Królewskiego. Najpierw zwiedzają Starówkę i Zamek Królewski. Potem podziwiają przedwojenne kamienice w Alejach Ujazdowskich, Pałac na Wodzie w malowniczych o każdej porze roku Łazienkach, by dotrzeć do Wilanowa, do siedziby króla Jana III Sobieskiego. Zwłaszcza Francuzi chętnie tu przyjeżdżają. Widocznie w przylegającym do pałacu ogrodzie francuskim czują się jak u siebie!
Kolejnym warszawskim pałacem, którego cudzoziemcy nie omijają, jest Pałac Kultury i Nauki.
Może tylko goście zza wschodniej granicy mają w swoich krajach podobne budowle. Większość turystów jest także pod wrażeniem Muzeum Powstania Warszawskiego, które w niesztampowy sposób przybliża nieznany im wątek polskiej historii.
Ze stolicy odwiedzający Polskę turyści jadą do Żelazowej Woli. Na własne oczy mogą tam zobaczyć miejsce narodzin Fryderyka Chopina i posłuchać jego muzyki. Chopin był w Krakowie tylko raz, natomiast nasi zagraniczni goście chętnie tu wracają. Słusznie, bo żeby obejrzeć wszystko, co ciekawe, potrzeba czasu. Do najbardziej podziwianych zabytków należy ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim.
Arcydzieło to tworzy 200 figur wyrzeźbionych w drewnie lipowym. Jedna do drugiej niepodobna, każda ma rysy krakowskiej mieszczki czy mieszczanina. Ze świątyni wiele osób udaje się do podziemi, aby przejść średniowieczną trasą turystyczną pod Rynkiem Głównym. Niepodobna być w Krakowie i nie zwiedzić Wawelu. Cudzoziemcy dobrze o tym wiedzą.
Zaczynają od Katedry Wawelskiej. Potem idą do Skarbca, następnie do komnat królewskich. Z zainteresowaniem oglądają w nich arrasy, a od niedawna też słynną "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Obraz ten jest jednym z zaledwie 20 zachowanych dzieł malarskich mistrza. Popularność kręconego w Krakowie filmu "Lista Schindlera" sprawiła, że żelaznym punktem wycieczek z USA i Izraela jest dawna fabryka Oskara Schindlera przy ul. Lipowej. Dziś mieści się w niej muzeum.
U Kopernika i Sabały
Kolejnym miastem, do którego zdążają obcokrajowcy, jest Toruń. Najwięcej zatrzymuje się tu Niemców. Część z nich jedzie potem na Mazury. Czy wiecie, co (oprócz Domu Kopernika, kościołów i bulwaru nadwiślańskiego) gościom z zagranicy bardzo się podoba? Zabawa pod Krzywą Wieżą! Zabytek ten to gotycka baszta wtopiona w mury staromiejskie. Jest odchylona od pionu o blisko 1,5 m.
Zgodnie ze zwyczajem, obcokrajowcy poddawani są w tym miejscu testowi... na wierność. Kto ustoi przy krzywej ścianie minutę, ten jest wierny partnerce czy partnerowi. Próba nie jest łatwa. Trzeba się bardzo wychylić do przodu i stać w bezruchu! Po poznaniu naszych głównych miast, zagraniczni goście wyruszają do Zakopanego, rodzinnej miejscowości gawędziarza Sabały.I choć na co dzień mają np. swoje alpejskie kurorty, zapewniają, że z tutejszą architekturą nie mają one szans konkurować. Drewniane wille kryte gontem, z obszernymi werandami, pełne ornamentów i stylowych mebli, budzą niekłamany zachwyt przyjezdnych.
Hiszpanie dodatkowo jeszcze upodobali sobie wieś Chochołów. Może dlatego, że przypomina skansen? Przecież zachowały się w niej chałupy sprzed 200 lat. Niektórzy turyści biorą plecaki, wkładają wygodne buty i idą w góry. Bo czyż można zmarnować okazję zobaczenia Morskiego Oka albo Zakopanego ze szczytu Giewontu?
Warto wiedzieć
Kto przyjeżdża do stolicy?

W Warszawie prym wśród obcokrajowców wiodą Niemcy. Po Euro 2012 przekonali się do niej również Rosjanie. Wciąż jest dużo Japończyków.
Goście pod Wawelem
W Krakowie dominują turyści brytyjscy. Coraz więcej przybywa tu też Hiszpanów i Włochów.
Tatry jak góry w Indiach
W Zakopanem pojawili się ostatnio przyjezdni z Indii. Chcą koniecznie zobaczyć pejzaże, w których kilka lat temu kręcono jeden z filmowych przebojów Bollywood zatytułowany "Fanaa". Tatry zagrały w nim góry Kaszmiru.
Co cudzoziemcy kupują?
Wszystkim bardzo podobają się polskie pamiątki. Turyści z dalekiej Azji zabierają do domu bursztyny, szczególnie w srebrze (biżuterię, bibeloty). Goście zza Buga - ludowe lalki i obrazy. Niemcy - polski len, wędliny (zwłaszcza kiełbasę krakowską) oraz pieczywo.
5 innych, popularnych atrakcji Polski
Starówka we Wrocławiu

Odwiedzana głównie dla wspaniałych zabytków, choć nie tylko. Mieszkają na niej też... krasnale. Stoją na chodnikach, wychylają się zza kamienic i rozbawiają przechodniów.
Mazurskie jeziora
Otoczone lasami i łagodnymi wzgórzami, pełne dzikiego ptactwa i ryb. Nic dziwnego, że kandydowały do miana jednego z nowych 7 cudów świata.
Kopalnia soli w Wieliczce
Nie od dziś cudzoziemcy są nią zachwyceni. W I kwartale br. pod ziemią było więcej gości zagranicznych niż Polaków!
Papieskie Wadowice
Pielgrzymi katoliccy odwiedzający Polskę chcą poznać rodzinne miasto Karola Wojtyły. Chcą też spróbować sławnych kremówek. Takich ciastek nie wypiekają nawet w Wiedniu.
Sopot przez cały rok
Miasto przyciąga miłośników odpoczynku nad morzem. Ma plażę, tereny spacerowe i najdłuższe drewniane molo nad Bałtykiem (512 m).
 

Autor: 
Interia
Źródło: 

Interia

Reklama