Top 10 jezior w Polsce, które warto zobaczyć.

Reklama

śr., 05/20/2020 - 19:04 -- moderator2

Autor: HerborStudio

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/krajobraz-solina-jezioro-niebo-4399195/

 

Polska pod względem różnorodności i uroku jezior okazuje się być dosyć ciekawa. Od największych, najgłębszych i najbardziej popularnych jezior po turkusowe oraz kolorowe jeziorka znajdziemy właśnie w Polsce. Znajdują się one nie tylko w krainie tysiąca jezior, choć ta tez obfituje w kilka ciekawych i niepowtarzalnych zbiorników wodnych wartych uwagi.

Czy wielkość ma znaczenie?

Zaczynając swoją wędrówkę po najpiękniejszych jeziorach polski warto odwiedzić Mikołajki, a dokładniej wybrać się nad jezioro Śniardwy. Jest to największe jezioro w Polsce, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, jego powierzchnia wynosi 113,8 km2. Będąc na jednym brzegu praktycznie nie widać drugiej strony, co ucieszy z pewnością wszystkich wielbicieli dużych akwenów wodnych oraz miłośników żeglugi. Wielkość robi wrażenie, ale nie tylko gabaryty decydują o pięknie, bowiem tereny wokół są bardzo ciekawe, na jeziorze znajduje się kilka wysp i wysepek, a kurorty i ośrodki wypoczynkowe gwarantują dobrą rozrywkę, w tym wodną i lądową.

 

Długość wymiarem atrakcyjności?

Najdłuższym jeziorem w Polsce jest znajdujące się na terenie Pojezierza Iławskiego jezioro Jeziorak, jego długość wynosi 27,45 km. Jest to miejsce doskonale do żeglugi i ciekawe ze względu na sporą ilość zatoczek, półwyspów, a także wiele wysp i wysepek, w tym jedna z największych wysp Polski - Wielka Żuława. Możliwa jest też bardziej amatorska forma dryfowania, bowiem skorzystać można z rowerów wodnych i kajaków. Jezioro Jeziorak jest także miejscem akcji książki pt. „Nowe przygody Pana Samochodzika”.

 

Lazurowe wybrzeże w Polsce - tak i to nie jedno!

Jeżeli myślisz, że aby zobaczyć wodę w kolorze lazurowym musisz wyjechać za granicę jesteś w błędzie. Tak, w Polsce możliwy jest pobyt nad turkusowymi wodami, mamy bowiem w naszym kraju jeziora o pięknym turkusowym, iście egzotycznym kolorze. Jest takich okazów nawet kilka i to w różnych regionach Polski, a więc lazurowe wybrzeże na wakacjach w kraju to już nie marzenie, a ciekawa propozycja wycieczki.

 

Pierwszą pozycją lazurowych wód w Polsce jest jezioro Turkusowe, znajdujące się na wyspie Wolin, na południu wsi wapnica. Iście turkusowy zbiornik wodny o powierzchni 6,74 ha to jezioro powstałe w miejscu dawnego wyrobiska kopalni kredy, występuje w nim zjawisko krasowe, a swoją nazwę zawdzięcza oczywiście barwie. Jezioro Turkusowe jest jedną z atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku Narodowego, a na południowym jego brzegu wznosi się Piaskowa Góra, pełniąca funkcję punktu widokowego.

 

Kolejnym punktem są „polskie Malediwy”, czyli kolejne turkusowe wybrzeże w Polsce noszące nazwę Osadnik Gajówka i ma powierzchnię 100 ha. Jezioro łudząco przypominające chorwackie plaże znajduje się nieopodal Turka, na terenie gminy Przykona. Jest to fragment dawnego wyrobiska KWB Adamów, obecnie wykorzystywany jest do funkcjonowania znajdujące się nieopodal elektrowni. Kąpiel w jeziorze jest zabroniona ze względu na wysokie pH wody i niebezpieczne brzegi, wybudowano jednak punkt widokowy, z którego możliwe jest podziwianie turkusowych wód.

 

Innym turkusowym zbiornikiem wodnym w Polsce jest mieszczące się nieopodal Konina jeziorko o barwie turkusowej. Jego barwa zachwyca i zachęca swą egzotyką, z którą niestety jezioro nie ma nic wspólnego, ponieważ kolor swój zawdzięcza jedynie chemicznym zanieczyszczeniom. Jezioro mieści się w miejscu dawnej odkrywki węgla brunatnego Gosławice. Poprzez procesy chemiczne związane z funkcjonowaniem pobliskich elektrowni, związki chemiczne wytrącające się podczas tego procesu powodują zwiększenie mineralizacji wód zbiornika i tym samym nadają jeziorku piękny lazurowy kolor.

Jeziorko o lazurowej barwie znajduje się także w maleńkiej miejscowości Piechcin usytuowanej nieopodal Inowrocławia. Jest to jezioro powstałe w starym kamieniołomie, jego barwa jest iście turkusowa, widoczne jest też sporo skał na dnie jeziora. Dzięki ciekawym podwodnym widokom dodatkową atrakcje stanowi możliwość nurkowania w ośrodku znajdującym się nad jeziorkiem.

 

Zatopiona wioska polską atrakcją turystyczną.

W paśmie górskim także znalazło się jezioro godne uwagi, jest nim zbiornik retencyjny - jezioro Solińskie leżący nieopodal miejscowości Solina w województwie podkarpackim. Powierzchnia jeziora wynosi 22 km2, a zapora tego zbiornika o wysokości 82 metrów jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce. Jezioro to ma bardzo rozwiniętą linię brzegową z różnymi zatoczkami - ujściami strumieni. Historia powstania tego akwenu sięga 1921 roku, kiedy to pierwszy raz zaczęto planować budowę zapory. Na miejsce usytuowania zapory wybrano przewężenie poniżej ujścia Solinki do Sanu, nieopodal wsi Solina. Podczas zapełniania zbiornika zalanych zostało kilka wsi takich jak: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi. Pozostałości po dawnej Solinie obecnie znajdują się na dnie zbiornika. Jezioro Solińskie współcześnie pełni rolę atrakcji turystycznej, stanowi miejsce żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa, w sezonie letnim kursują także stateczki wycieczkowe. Na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, nie można więc używać silników, a kąpiel możliwa jest na wyznaczonych plażach.

 

Głębokość i atrakcyjność mogą iść w parze.

Kolejnym jeziorem wartym uwagi jest Hańcza, usytuowane na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w północno-wschodniej części kraju. Jego maksymalna głębokość wynosi 108,5 m, co daje mu status najgłębszego jeziora nie tylko w Polsce, ale też w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jezioro to jest też bardzo urokliwe, specyficzne są skaliste głazy znajdujące się na brzegach, dające miejscami złudzenie ułożonych celowo. Choć linia brzegowa jest średnio rozwinięta i jest to miejsce bardziej ustronne, nie ujmuje mu to uroku i naturalnego piękna. Jezioro Hańcza w 1974 roku zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO, który to fakt jest idealnym potwierdzeniem niezwykłości tego miejsca. Polodowcowa charakterystyka sprawia także idealne warunki do nurkowania.

 

Lepsze morze czy jezioro, a może oba?

Kolejnym bardzo ciekawym i urokliwym miejscem jest jezioro Łebsko, znajduje się ono nieopodal Łeby na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to jezioro przybrzeżne, trzecie w Polsce pod względem wielkości, a jego północny brzeg stanowi Mierzeja Łebska. Otoczone jest licznymi wydmami i piaskami, które dodają uroku i niepowtarzalności, również sfera przyrody, w tym zwierzyny i ptactwa w bardziej ustronnych obszarach zachwyca. Od morza jezioro dzieli miejscami zaledwie wąski odcinek wydm, a w niektórych miejscach możliwe jest podziwianie przepięknej panoramy obejmującej jednocześnie jezioro i morze. Latem organizowane są rejsy wodne statkiem po jeziorze, nieopodal mieści się też wierza widokowa.

 

U stóp gór.

Pięknym miejscem i największym jeziorem zarazem znajdującym się w Tatrach jest Morskie Oko. Urocze jeziorko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, jego powierzchnia wynosi niespełna 35 hektarów, a maksymalna głębokość to nieco ponad 50 metrów. Piękne jeziorko wśród szczytów gór jest jedną z najbardziej popularnych górskich atrakcji, było też nie raz inspiracją artystów, a góralskie legendy często wiążą się właśnie z Morskim Okiem. Nie sposób jest wyrazić słowami tego przepięknego, zapierającego dech w piersiach widoku, to trzeba po prostu zobaczyć.

Tak więc, aby podziwiać wodne cudeńka w postaci przepięknych jezior wcale nie trzeba wyjeżdżać w daleką zagraniczną podróż. Czasami wystarczy po prostu odkryć piękno, które znajduje się niedaleko, bo nie raz naprawdę jest co oglądać.

Autor: 
Natalia Wasiak

Reklama