Weekend w Cieszynie. Co warto zobaczyć w mieście na granicy?

Reklama

wt., 09/06/2016 - 14:44 -- koscielniakk

Cieszyn to miasto o dwóch twarzach. Śląska tradycja i gościnność, unikatowe muzea, nowoczesny design. Po drugiej stronie Olzy czeskie piwiarnie o niepowtarzalnej atmosferze, jakby przed chwilą gości bawił wojak Szwejk. 

 

Piątek: piwo po czeskiej stronie miasta

Weekend w Cieszynie wypada zacząć od spojrzenia na jego dwie części. Trzeba wybrać się nad Olzę na Most Przyjaźni, który łączy polski Cieszyn z jego czeskim odpowiednikiem, i wejść na most od ulicy Zamkowej. Od tego momentu zaczyna się poznawanie wielokulturowości tego niesamowitego miasta.

Na kolację udajmy się na tradycyjne śląskie jedzenie do restauracji Targowa. Śląski żurek, zupa borowikowa, smażony ser z frytkami i tradycyjnym sosem tatarskim oraz wiele innych pysznych dań za przystępną cenę potrafią zadowolić nawet wybrednego smakosza. Dania główne w cenie 17-50 zł.

Podczas pobytu nie można nie spróbować prawdziwego czeskiego piwa. Po czeskiej stronie jest dużo więcej piwiarni, piwo jest również tańsze i lepsze. Czesi są mistrzami świata sztuki browarniczej. Ten napój najlepiej smakuje w barze u Herberta po czeskiej stronie przy ul. Głównej (20-25 koron za kufel).

 

Sobota: muzea i kulturalne atrakcje

Dzień najlepiej zacząć od kawy w Cafe Muzeum. Wizytę w tej kawiarni można porównać do odwiedzenia galerii. Tutaj w pięknych wnętrzach można napić się bardzo dobrej kawę parzonej po wiedeńsku oraz spróbować specjalności kawiarni: strudla jabłkowego oraz tortu Sachera.

Poznawanie historii i tradycji miasta warto kontynuować w Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ul. Regera 3. Ekspozycją stałą jest wystawa „Na skrzyżowaniu wielu kultur”, która dokumentuje najstarsze dzieje Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Bilet normalny kosztuje 12 zł.

Przy odrobinie szczęścia, jeśli wcześniej uda się zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem, wypada odwiedzić Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej 50. To okazja do podziwiania starych maszyn, które działają jak za dawnych lat, a pod koniec zwiedzania można wyjść z własnym wydrukowanym tekstem lub rysunkiem.

To nie koniec cieszyńskich zabytków. Za Muzeum Drukarstwa wita gości Książnica Szczecińska przy ul. Menniczej 46, w której znajdują się starodruki i rękopisy z XIX wieku. Biblioteka realizuje swój plan popularyzacji wiedzy o historii i kulturze regionu.

Po całym dniu zwiedzania czas na relaks i dobre jedzenie. Przechodząc kilka ulic dalej za Książnicą warto zajrzeć do restauracji Żak przy Rynku 19. To dobre miejsce na drinka i kolację. W miłym i przytulnym wnętrzu serwuje się pyszne jedzenie za przystępną cenę. Szczególnie polecany jest placek po węgiersku oraz schab w sosie kurkowym.

 

Niedziela: Ciekawe miejsca do zobaczenia 

Poranek wypada spędzić na cieszyńskim rynku. Wokół niego wznosi się wiele zabytkowych kamieniczek, ratusz i najstarszy w mieście hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”. Niedaleko można jeszcze zajrzeć do Teatru Adama Mickiewicza przy Placu Teatralnym 1, który mieści się w pięknym barokowym budynku, wzorowanym na teatrze wiedeńskim.

Co na lunch? Najlepszą pizzę w mieście, prosto z pieca, podają w Pizzerii Pod Zamkiemprzy ul. Głębokiej 57, także sałatki i spaghetti w dobrych cenach od 10 do 30 zł.

Wizytę w Cieszynie można zakończyć wejściem na historyczną Górę Zamkową, gdzie ma siedzibę Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości. Jest okazja do podziwiania panoramy miasta i obejrzenia ciekawych wystaw nowoczesnej sztuki, rzemiosła i designu. Można udać się na spacer po zamkowym parku, a po nim odpocząć w klubokawiarni Presso przy kawie i lodach w designerskich wnętrzach. 

Katarzyna Kazubska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama