Wielka Pętla Bieszczadzka to atrakcja sama w sobie!

Reklama

pon., 09/05/2016 - 17:41 -- koscielniakk

Największym wyzwaniem dla miłośników czterech kół w Polsce jest jazda po górskich drogach. Ich królową jest Wielka Pętla Bieszczadzka – droga, która dzięki bajecznym widokom sama w sobie jest jedną z największych atrakcji Bieszczad. 

Wielka Pętla posiadająca co prawda jedną wadę, ale poza tym same zalety. Znajduje się bowiem, jak sama nazwa wskazuje w Bieszczadach, do których dojazd może zająć nawet do ośmiu godzin i stanowi wyprawę samą w sobie. Jednak na miejscu okoliczne pejzaże i przede wszystkim kręte, równe drogi rekompensują trudy żmudnej podróży z ciężarówkami przez mało ekscytujące miejsca na "R" takie jak Radom i Rzeszów.

 

Gdzie zaczyna się Wielka Pętla Bieszczadzka?

Za punkt startowy uważa się Lesko, a na Wielką Pętlę składają się następujące drogi, nadające się zarówno na rowerowe, jak i samochodowe wycieczki. Droga wojewódzka nr 893: Lesko - Hoczew - Baligród - Cisna, droga nr 897 Cisna - Wetlina - Ustrzyki Górne (z odbiciem w stronę Wołosatego), potem droga wojewódzka nr 896 Ustrzyki Górne - Smolnik - Czarna Góra - Ustrzyki Dolne, i powrót drogą krajową nr 84 do Leska.

Trasa ta oferuje nie tylko piękne widoki, ale także naprawdę solidne wrażenia zza kierownicy, zapewniając wszystko: od szybkich otwartych zakrętów, które można jechać właściwie na wprost, po ciasne ślepe nawroty wystawiające nasze przednie opony na próbę męstwa. Szczególnie jeśli dorzucimy do Pętli trasę słynnego wyścigu górskiego Załuż - Wołoska (droga nr 28).

 

Obowiązkowe przystanki w Bieszczadach

Na miejscu oczywiście kuszą także przepiękne szlaki spacerowe. Ze względu na odległość od Polski centralnej, nie warto wybierać się tu na jeden dzień. Bieszczady, jako region wysoce turystyczny (ale nieprzeładowany ludźmi) oferują wszelkiego rodzaju kwatery, w praktycznie każdym pułapie cenowym.

Na jedzenie warto natomiast zatrzymać się już na miejscu - karczma W Starym Siole w Wetlinie w odróżnieniu od większości przydrożnych lokali tego typu serwuje naprawdę fenomenalne, świeże i regionalne jedzenie, przy akompaniamencie wybornych win ze specjalnie wybudowanej przez właścicieli fachowej piwnicy i piw z małych regionalnych browarów. Właściciele kuszą wszystkich mieszczuchów zgoła niebiesiadnym repertuarem koncertów jazzowych.

A, i jeszcze jedno. W Bieszczadach spotkacie wielu autostopowiczów, w dobrym tonie jest podwożenie ich. Tym z was, którzy wcielają się akurat w Burta Reynoldsa, może nawet trafić się gorąca Sally Field.

Błażej Żuławski

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama