Wielki Nowogród

Reklama

pt., 03/25/2022 - 16:03 -- MagdalenaL

Ze wszystkich starożytnych rosyjskich miast Nowogród Wielki jest niewątpliwie jednym z najbogatszych we wczesną rosyjską sztukę, architekturę i kulturę. Fakt, że w XVIII i XIX wieku stał się czymś w rodzaju prowincjonalnego zaścianka, wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się zachować znaczną część swojej pierwotnej topografii.

Dziś Nowogród jest prawdziwym muzeum wczesnej kultury rosyjskiej. Rosyjscy historycy, archeolodzy i eksperci od renowacji są zajęci badaniem i restauracją zabytków nowogrodzkich, a dzięki ich pracy wiele starych budynków i fresków zostało przywróconych do pierwotnej formy. Dokonano wielu interesujących nowych odkryć w dziedzinie malarstwa ikon.

    Wykopaliska archeologiczne przyniosły kilka szczególnie fascynujących znalezisk. Stare wąskie uliczki średniowiecznego miasta z ich jezdniami z bali zostały wykopane z grubych warstw, które nagromadziły się w ciągu ponad tysiącletniej historii miasta. Wzdłuż tych ulic odkryto liczne pozostałości drewnianych domów i budynków gospodarczych.

    W różnych częściach miasta odkryto wiele starych warsztatów, co świadczy o tym, że nowogrodzcy rzemieślnicy wyprodukowali niezwykle szeroką gamę artykułów, od prostych naczyń glinianych i drewnianych po drobno kutą biżuterię.

Wykopaliska dostarczyły ogromnej ilości materiału rzucającego światło na życie codzienne, kulturę i średniowieczną kulturę społeczną. Wiele dokumentów z kory brzozowej znalezionych we wcześniejszych warstwach ma wyjątkowe znaczenie historyczne.

 

Autor: 
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh Autor oryginału: web.ceu.hu

Reklama