Petersburg wprowadza e-wizy

Reklama

pon., 09/30/2019 - 11:04 -- zzz

Wizy elektroniczne do Petersburga i obwodu leningradzkiego w Rosji wchodzą w życie od 1 października. Uzyskanie takiej wizy na ośmiodniowy pobyt jest bezpłatne. E-wiza wydawana będzie obywatelom 53 państw, w tym Polski.

Podobne rozwiązania wprowadzono już w obwodzie kaliningradzkim i na Dalekim Wschodzie. Aby uzyskać wizę do Petersburga, nie będą potrzebne zaproszenia ani zaświadczenia o rezerwacji hotelowej, a jedynie wniosek wypełniony drogą elektroniczną - na specjalnie stworzonej stronie internetowej MSZ Rosji i zdjęcie w formacie elektronicznym.

E-wizy są jednokrotne i dotyczą trzech typów wiz: turystycznej, biznesowej i humanitarnej. Na inny rodzaj pobytu konieczne będzie uzyskanie tradycyjnej wizy.

Wniosek elektroniczny należy złożyć nie wcześniej niż 20 dni i nie później niż cztery dni przed planowaną podróżą. Po złożeniu wniosku wiza jest wydawana w terminie do czterech dni kalendarzowych, bez pobierania żadnych opłat. Informacja o uzyskanej wizie przychodzi na wskazany adres poczty elektronicznej. Wizę należy wydrukować lub zachować w formie elektronicznej. Na przejściu granicznym wystarczy okazanie potwierdzenia o e-wizie funkcjonariuszowi straży granicznej.

E-wiza umożliwi wjazd do Rosji przez przejścia graniczne położone na terenie Petersburga i obwodu leningradzkiego: lotnicze, morskie, samochodowe i piesze. Na razie nie jest możliwy wjazd z taką wizą przez przejścia kolejowe. Wiza pozwala wyłącznie na pobyt w obwodzie leningradzkim, wyjazd również możliwy jest tylko przez przejścia graniczne na jego terenie.

W 2018 roku Petersburg odwiedziło około ośmiu milionów turystów i oczekuje się, że z e-wizami ich liczba może przekroczyć dziewięć milionów.

Autor: 
zzz
Źródło: 

rmf

Reklama