5 węzłów, które powinien znać każdy żeglarz

Reklama

czw., 12/30/2021 - 13:45 -- MagdalenaL

Czym są węzły żeglarskie?

Węzły żeglarskie są bardzo ważne dla bezpiecznego żeglowania i są jedną z najbardziej powtarzalnych i niezbędnych czynności na statku. Węzeł żeglarski musi być niezawodny, tak aby nie mógł się sam poluzować, a jednocześnie musi być łatwy do rozwiązania, gdy trzeba go szybko rozwiązać.

5 podstawowych węzłów żeglarskich

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją setki rodzajów węzłów, ale poniżej przedstawiamy te, które uważamy za niezbędne, aby móc spokojnie żeglować na każdej jednostce.

Wyblinka

Wyblinka to węzeł żeglarski służący do szybkiego mocowania liny do poręczy, słupka lub ucha. Służy również do mocowania odbijaczy.

Wyblinka ma tendencję do rozplątywania się, gdy nie pracuje, dlatego zaleca się zrobienie sztyku na jego końcu. 

Węzeł ratowniczy

Węzeł ratowniczy jest wszechstronny, wielofunkcyjny i najczęściej stosowany.  Jego znajomość jest praktycznie niezbędna. Jest szybki i bezpieczny, a jego zaletą jest to, że w ogóle się nie wyślizguje. Z tego powodu używa się go do mocowania fałów (liny używanej do stawiania żagla) lub szotów (liny używanej do ustawienia żagla względem wiatru). Jest on również używany do podnoszenia ładunków i przemieszczania olinowania.

Węzeł płaski lub prosty

Węzeł płaski służy do łączenia dwóch lin o tej samej grubości i tego samego typu, aby wytrzymały powstałe napięcia. Szeroko stosowany w żeglarstwie, służy do refowania żagla, aby zmniejszyć jego powierzchnię przy silnym wietrze.

Ósemka

Znany również jako węzeł sabaudzki lub flamandzki. Jak sama nazwa wskazuje, jest to węzeł ósemkowy, który wiąże się poprzez przeciągnięcie liny tworząc ósemkę. Jest to bardzo prosty węzeł żeglarski, ale mocny i uniwersalny, co utrudnia jego wyślizgnięcie się np. z bloczka. Jest często używany na zakończeniach lin, aby zapobiec ich rozplątaniu.

Węzeł zwykły

Idealny podstawowy węzeł na początek i taki, który na pewno zawiążesz nie raz.

Węzeł zwykły lub inaczej półsztyk używany jest jako zabezpieczenie. Pomimo swojej prostoty, węzeł jest bardzo trudny do rozwiązania, więc jeśli jest używany na łodziach, to zazwyczaj po to, aby utrzymać coś w miejscu przez długi okres czasu.

Należy również zaznaczyć, że węzły żeglarskie pełnią określone funkcje, a jedną z zalet dobrego sternika jest wiedza, kiedy używać każdego z nich. Teraz zostaje nam tylko zabranie się do pracy.

Autor: 
Autor: Redakcja Náutica profesional Tłumaczenie: Julia Śliwak

Reklama