W co się ubrać podczas podróży po Indiach

Reklama

wt., 04/05/2022 - 23:13 -- MagdalenaL

JEŚLI PLANUJESZ odwiedzić Indie, być może zastanawiasz się, jak się ubrać: Co noszą turystki w Indiach? Wiedza o tym, w co się ubrać w czasie podróży po Indiach, może naprawdę wpłynąć na powodzenie wyjazdu.

Zanim wyruszyłam w moją pierwszą podróż do Indii, na stronie internetowej Journeywoman dla kobiet znalazłam świetną radę dotyczącą podróżowania. Ktoś powiedział, że w Indiach należy nosić indyjskie ubrania. Tak też zrobiłam. Od początku mojej podróży w 2005 r. noszę głównie skromne, wygodne indyjskie stroje, takie jak kurtah (tuniki), chusty, szale z paszminy, salwar kameez, indyjskie sukienki, a nawet saree. Tak, w Indiach można nosić saree (sari)!. W ciągu ostatnich 13 lat dużo podróżowałam po Indiach i miałam bardzo niewiele naprawdę negatywnych incydentów, więc myślę, że noszenie indyjskich ubrań naprawdę mi pomogło. Pomimo tego, co można zobaczyć w bollywoodzkich filmach, Indie są nadal w dużej mierze tradycyjnym społeczeństwem, a większość Hindusów nadal preferuje skromny, tradycyjny ubiór –może się okazać, że pobyt w Indiach sprawi ci więcej przyjemności, jeśli tak właśnie zrobisz. Noszenie skromnych ubrań w Indiach jest dobrym pomysłem z wielu powodów, a jednym z nich jest fakt, że jest to wyraz szacunku dla kultury. Uważam też, że jest to bezpieczniejsze. Jeśli założysz skąpe, obcisłe, zachodnie ubrania, możesz wysłać zły sygnał. Przeczytaj wskazówki, jak się ubrać i co nosić w Indiach.

W co powinny ubierać się turystki w Indiach?

Kobiety podróżujące do Indii muszą zwracać większą uwagę na skromność, niż są do tego przyzwyczajone. W niektórych częściach Delhi, Bombaju i Goa można swobodnie nosić zachodnią odzież, o ile nie jest ona obcisła, skąpa lub odkrywająca. W przeciwnym razie należy zawsze upewnić się, że nogi i dekolt są zakryte, a w wielu przypadkach także ramiona. W Indiach idealnie sprawdzają się przewiewne, luźne, bawełniane ubrania. Można je kupić w przystępnej cenie w sklepach lub na bazarach, są modne i wygodne, okazują szacunek kulturowy i zaspokajają wymogi skromności. Luźne, przewiewne, bawełniane kurtah (tuniki) i spodnie można kupić niemal wszędzie i w każdym przedziale cenowym. Należy jednak pamiętać, że ubrania z niższej półki cenowej (100–200 rupii) nie wytrzymają więcej niż kilka prań!

Czy w Indiach można nosić szorty?

W Indiach raczej nie nosi się krótkich spodenek, nie są one popularne ani tradycyjne, dlatego nie polecam ich zakładania na zwiedzanie lub do miasta. Jeśli jednak jesteś na popularnej plaży, np. w Goa, szorty są akceptowalne, ale należy zachować umiar i unikać zbyt krótkich spodenek lub innych odkrywających ciało ubrań.

Czy w Indiach można nosić dżinsy?

Dżinsy są bardzo popularne w Indiach i noszą je wszyscy. Nadają się szczególnie do noszenia z kurtah (długą koszulą-tuniką). Jednak często jest zbyt gorąco na noszenie dżinsów, a poza tym ich suszenie po praniu trwa wieczność i zajmują dużo miejsca w walizce. Polecam je tylko wtedy, gdy wiesz, że będziesz podróżować gdzieś, gdzie panuje chłodna lub zimna pogoda.

Czy w Indiach można nosić legginsy?

Tak! Legginsy są bardzo popularne w Indiach, wszyscy (kobiety) noszą legginsy z kurtah (długą koszulą) na wierzchu. Twój tyłek powinien być zakryty przez górną część garderoby, aby dobrze wyglądać.

Co należy nosić w Indiach w celach biznesowych?

Jeśli zamierzasz prowadzić interesy w Indiach, pamiętaj, że Indie są bardziej formalne niż kraje zachodnie. Ubierz się tak, jakby to były lata 70. Konserwatywnie i gustownie. Dobrze sprawdza się żakiet i spódnica (nie za krótka).

W co powinieneś się ubrać, ćwicząc jogę w Indiach?

Joga w Indiach różni się od jogi na Zachodzie. Ludzie noszą raczej luźne, wygodne ubrania niż obcisły spandex. Przeczytaj mój Kompletny przewodnik po jodze w Indiach i Jak wygląda życie w indyjskim Ashramie, aby dowiedzieć się, w co się ubrać. W Indiach można kupić niedrogie ubrania, które są doskonałe.

Gdzie powinienem nosić indyjskie ubrania?

Noszenie indyjskich ubrań jest dobrym pomysłem, jeśli podróżujesz poza Delhi, Bombaj, Bangalore i Goa – do każdego miejsca, które jest odległe, poza utartymi szlakami turystycznymi lub jest tradycyjne. Na przykład Radżastan jest najczęściej odwiedzanym przez turystów stanem Indii, ale nadal jest jednym z najbardziej tradycyjnych i konserwatywnych. Osobiście uważam, że podczas pobytu w Radżastanie warto robić to, co robią mieszkańcy Radżastanu. Należy również nosić indyjskie ubrania lub przynajmniej coś skromnego, co zakrywa ramiona i nogi, jeżeli wybieramy się na jakiekolwiek spotkania towarzyskie, takie jak wesela, festiwale (takie jak Diwali czy Holi) lub na zgromadzenia religijne, do świątyń, gurdwarów i meczetów. Jest to również dobry pomysł w miejscach odwiedzanych przez wielu turystów. Wszędzie tam, gdzie jest dużo zwiedzających, jest też dużo ludzi, którzy na nich żerują... i zauważyłam, że zazwyczaj wybierają ludzi ubranych jak podróżnicy z plecakiem, a nie tych dobrze ubranych.

Spróbuj nosić trzyczęściowe „​kostiumy"

Zabierz do Indii bieliznę oraz wygodne buty i sandały, natomiast nie zabieraj ze sobą wielu innych ubrań. Na zakupy w Indiach kup trzyczęściowe zestawy salwar kameez (zwane też kombinezonami). Składają się one z długiej lub krótkiej tuniki, obcisłych lub luźnych spodni i długiego szala, zwanego dupattą lub chunni. Wszystkie trzy elementy można nosić razem lub łączyć i dobierać. Na przykład kurtah często nosi się z dżinsami. Latem kupuj odzież z bawełny, a zimą z mieszanki jedwabiu i bawełny. Sklepy takie jak Fabindia, Anokhi, Cottons Jaipur, Killol to jedne z moich ulubionych sklepów, w których kupuję nadające się do noszenia, niedrogie ubrania indyjskie.

Idź z prądem i dopasuj się do otoczenia

Noszenie indyjskich ubrań ma kilka zalet. Odpowiada klimatowi i potrzebie skromności, a ponadto lepiej się dopasujesz i będziesz mniejszym celem dla żebraków i naciągaczy. W Indiach można wczuć się w rolę hipisa lub podróżnika z plecakiem, ale zapłacisz dużo więcej kłopotów za to. Jeśli masz na sobie indyjskie ubrania, miejscowi ludzie bardziej Cię szanują i traktują z większym ciepłem, szczerością i otwartością. Spróbuj i przekonaj się, co mam na myśli.

Spakuj rozsądne buty

W Indiach potrzebujesz dobrych, solidnych i wygodnych butów. Infrastruktura nie zawsze jest dobra, więc chodniki są zniszczone, dziury są wszędzie, a ścieki czasami swobodnie płyną po ulicach. Zabierz ze sobą dobre buty do chodzenia i sandały, ponieważ nie zawsze łatwo je znaleźć w Indiach. (Z drugiej strony, bardzo fajne, błyszczące sandały są wszędzie!) Lubię Skechersy i Crocsy.

WSKAZÓWKA: Uważaj na swoje stopy. Mówiąc o butach, stopy i buty są w Indiach uważane za „nieczyste". Możesz zostać poproszony o zdjęcie butów, aby wejść do domu, a już na pewno musisz zostawić buty przy wejściu do świątyń, gurdwarów i meczetów. Zwykle jest tam ktoś, kto przechowa je za 10 rupii. Nie należy też nigdy niczego wskazywać ani dotykać stopą.

Zakryj się i ubierz skromnie

Ogólną zasadą jest zakrywanie nóg i ramion, zwłaszcza w miejscach religijnych lub świętych. Kobiety w Indiach są bardzo skromne, jeśli chodzi o piersi. Noszą staniki przypominające pancerze, a następnie przewiązują piersi dupattą. Prawdopodobnie nie będziesz czuła się komfortowo w cienkim, lekkim staniku lub w ubraniu odsłaniającym biustonosz. Taki wygląd jest modny na Zachodzie, ale stanowi tabu w Indiach.

WSKAZÓWKA: Wykup biżuterię. W przypadku biżuterii zasada skromności przestaje obowiązywać. Nakładaj ją warstwami, im większa, tym lepiej. Ale uważaj, jeśli jest ona wartościowa. Nie obnoś się z cennymi pierścionkami, zegarkami i inną biżuterią, chyba że jesteś w ekskluzywnej dzielnicy lub na prywatnym spotkaniu towarzyskim, w hotelu lub miłej restauracji.

Spakuj szalik i chustę... albo dwie

W gurdwarach i meczetach trzeba nakrywać głowę, dlatego warto mieć zawsze przy sobie długi szal (np. dupattę lub chunni). Przydatne są również chusty. Wszyscy uwielbiają indyjskie chusty – niesłusznie nazywane paszminami – i naprawdę mogą się one przydać, zarówno ze względu na zachowanie skromności, jak i ciepła. O ile nie jest strasznie gorąco, zwykle mam przy sobie jeden. Indie lubią używać klimatyzacji i w środku może być zimno, zwłaszcza w restauracjach i pociągach.

WSKAZÓWKA: Prawdziwe paszminy są bardzo drogie: jeśli ktoś próbuje ci je sprzedać za równowartość 5, 20, 50, a nawet 100 dolarów, masz gwarancję, że nie jest to czysta paszmina.

Spróbuj nosić sari w Indiach

Nie bój się przymierzyć sari, zwłaszcza jeśli wybierasz się na ślub lub inne specjalne wydarzenie. Przy zakupie sari warto poprosić o pomoc kogoś z miejscowych. Są one nieco skomplikowane. Po pierwsze, istnieje oszałamiający wachlarz tkanin i stylów sari, a także różnice regionalne. Kupienie odpowiedniego sari na odpowiednią okazję wymaga sporej wiedzy i doświadczenia!

Potrzebna będzie także bluzka sari – można ją kupić gotową lub uszytą z materiału dołączonego do sari – oraz halka. Prawdopodobnie będziesz też potrzebować pomocy przy zawijaniu sari. Trzeba lat praktyki, aby opanować jej zawijanie. Kiedy idę na wesele, udaję się do salonu piękności, aby zawinąć moje sari (a przy okazji zrobić sobie fryzurę).

Baw się dobrze!

Kupowanie i noszenie indyjskich ubrań, butów i biżuterii to część zabawy związanej z podróżowaniem po Indiach. Nie bój się więc bawić, wypróbować nowych rzeczy i wydać trochę grosza.

Autor: 
Mariellen Ward / tłum. Anna Pawlikowska

Reklama