Już wkrótce w jednym z najpopularniejszych miejsc na Hawajach trzeba będzie rezerwować miejsca

Reklama

pt., 05/13/2022 - 00:15 -- MagdalenaL

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na Hawajach, ale wkrótce każdy, kto przyjedzie spoza stanu, będzie musiał dokonać rezerwacji, aby je odwiedzić.

Nowy system wstępu na kultowy pomnik Diamond Head State Monument, Lē'ahi dla tubylców, zacznie obowiązywać 12 maja, jak ogłosił stanowy Departament Ziemi i Zasobów Naturalnych (DLNR) w poniedziałkowym komunikacie.

Diamond Head, położony na wyspie O'ahu, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym stanie, jak twierdzi DLNR, a słynie z przepięknych widoków rozciągających się wzdłuż szlaku turystycznego.

System zostanie uruchomiony w czwartek, 28 kwietnia, i będzie umożliwiał dokonywanie rezerwacji z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Od 12 maja osoby nieposiadające hawajskiego prawa jazdy lub dowodu tożsamości będą musiały mieć zapewnioną rezerwację, aby wejść do parku – czytamy w komunikacie. Mieszkańcy stanu będą mieli wolny wstęp bez rezerwacji, ale wejście do parku zależeć będzie od tego, czy pozostaną wolne miejsca parkingowe.

Dlaczego dzieje się tak na Diamond Head?

Hawaje po prostu borykają się z tym samym problemem, z którym borykają się niektóre parki narodowe w USA i Wenecja we Włoszech: zbyt wielu ludzi tłoczących się w tym samym czasie na tej samej przestrzeni.

Przepełnienie może negatywnie wpłynąć na wrażenia z podróży i zniszczyć to, co ludzie chcą zobaczyć.

„Nowy system rezerwacji złagodzi wpływ ruchu pieszego na środowisko naturalne, zmniejszy ruch samochodowy w parku i okolicznych dzielnicach, a także poprawi doznania kamaʻāina-ów i turystów korzystających z pomnika” – czytamy w komunikacie prasowym.

Jest to trzeci park stanowy, w którym wymagana jest rezerwacja. Pozostałe dwa to Hā'ena State Park na Kaua'i i Waiʻānapanapa State Park na Maui.

Rezerwacje są również wymagane w rezerwacie przyrody Hanauma Bay na O'ahu.

„Wyrażamy uznanie dla DLNR za wprowadzenie systemu rezerwacji, który ma wesprzeć wysiłki mające na celu zarządzenie przepływem turystów i mieszkańców do Diamond Head State Monument i sprawić, że zwiedzanie stanie się przyjemniejsze dla wszystkich” – powiedziała Noelani Schilling-Wheeler, dyrektor wykonawczy O'ahu Visitors Bureau.

Autor: 
Forrest Brown / tłum. Kamila Kula

Reklama