Nowy basen o rekordowej głębokości, na którego dnie spoczywa zatopione miasto; Dubaj

Reklama

śr., 06/22/2022 - 23:05 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Niedługo zostanie otwarte Deep Dive Dubai -- najgłębszy basen do nurkowania na świecie/Deep Dive Dubai

Artykuł z 09.07.2021

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie znajdują się już najwyższy budynek na świecie i największe centrum handlowe, otworzono do kolekcji najgłębszy na świecie basen.

Swoją głębokością wynoszącą 60 metrów, kradnie pierwsze miejsce w rankingu, które należało do polskiego basenu Deep Spot, mierzącego 45 metrów. Będzie to część nowego obiektu o nazwie Deep Dive Dubai.


Zdjęcie: Obecnie przyjmowani są tylko zaproszeni goście, ale do końca roku ma zostać otwarty dla wszystkich/Deep Dive Dubai

Zebrano w nim 14 mln litrów wody, co w przełożeniu na bardziej przejrzysty obraz, odpowiada objętości sześciu basenów olimpijskich. 27 czerwca przyznano mu tytuł rekordu Guinnessa za najgłębszy basen do nurkowania na świecie.

Na razie przyjmowani są tylko zaproszeni goście, ale w ciągu roku ma być otwarty dla ogólnego użytku. Zapalony nurek, dubajski książę Hamdan ibn Mohammed ibn Rashid Al Maktum był jednym z pierwszych, którzy korzystali z obiektu i podzielił się swoim doświadczeniem w mediach społecznościowych.

Temperatura wody utrzymywana jest na poziomie 30 stopni, czyli idealnym do stosowania zarówno kombinezonów jak i strojów kąpielowych.


Zdjęcie: Podwodne miasto ma również bibliotekę i salon gier/Deep Dive Dubai

Basen znajduje się w budynku o powierzchni 1500m², zaprojektowanym na kształt ostrygi. Ma to przypominać pewien szczególny moment w historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym na potęgę nurkowano w poszukiwaniu pereł.

Jednak najciekawszą cechą Deep Dive Dubai, jest prawdopodobnie całe podwodne miasto, rozciągające się na dnie basenu. Nurkowie mają szansę swobodnie eksplorować „porzucone” mieszkania, a dzięki najnowszej technologii oświetleniowej i nagłośnieniu, mogą cieszyć się atmosferą podwodnego świata w różnych jego odsłonach.

Autor: 
tłum. Alicja Benowska

Reklama