Niška Banja

Reklama

pt., 01/08/2021 - 15:05 -- MagdalenaL

Niška Banja jest turystyczną miejscowością przepełnioną źródłami ciepłej, leczniczej wody, które były znane już za czasów starożytnych Rzymian. Od tego czasu do dzisiaj odnajdowała swoje miejsce w każdej epoce, dopasowując swoje przyrodnicze bogactwo do życia ludzi.

To uzdrowisko jest jednym z najstarszych uzdrowisk na naszym świecie, z umiarkowano-kontynentalnym klimatem na wysokości 250m. Sprzyjający i kojący klimat i wysoka jakość wód mineralnych daje możliwość wypoczynku i rekreacji w jednym miejscu.

Zaledwie 10 km od Nišu, w pobliżu międzynarodowej drogi Niš-Sofia, Niška Banja jest turystycznym miejscem, które zdecydowanie należy odwiedzić. Cena obejmuje nocleg, pełne wyżywienie i terapie przepisane przez lekarzy.

Zakwaterowanie i program leczniczy. Instytut leczenia i rehabilitacji „Niška Banja” – Niš

Program medyczny

Instytut „Niška Banja” jest instytucją, w ramach której prowadzona jest cała działalność zdrowotna w Niškej Banji.

Instytut posiada:

- 6 wielkich basenów z hydroterapią

- 2 mniejsze baseny

- 65 bali do indywidualnych ćwiczeń

- 56 łóżek do aplikowania błota

- 3 sale do chińskiej i fizycznej terapii

- 2 sale do elektroterapii i 1 do helioterapii

- 20 gabinetów lekarskich itd.

Instytut jest częścią Medycznego wydziału w Nišu, w której prowadzone są zajęcia z reumatologii, balneologii i kardiologii.

Specjalizacje centrum:

- reumatyzm

- kardiologiczne choroby

- choroby narządu ruchu

- zaburzenia i choroby neuropsychiatryczne

- choroby układu oddechowego

- choroby ginekologiczne

Program sportowy

Odwiedzający Nišką Banję, oprócz odpoczynku mogą zajmować się sportem i rekreacją, przy czym mają do dyspozycji liczne piłkarskie i tenisowe boiska, zamknięte baseny, latem paralotniarstwo na górze Koritnik i narciarstwo zimą, łowienie na rzece Nišavi, szkoła jeździectwa na torze konnym „Jabučilo”, kręgielnia i kasyno.

Wycieczki

Wody Bojana

Wody Bojany znajdują się niedaleko Niškej Banji (15 km) na zboczach góry Suvy. Przyjazne warunki klimatyczne, czyste i świeże powietrze pozwala na przyjemne spacery w miesiącach letnich, a zimą na narciarstwo 320 m n.p.m.

Wąwóz Sićevačka

Wąwóz Sićevačka znajduje się zaledwie 2 km od uzdrowiska przy drodze do Dimitrovgradu, o długości 17 km, przez którą przepływa rzeka Nišava. W wąwozie znajduje się monastyr Sićevački wybudowany w 1664, a odrestaurowany w 1875 roku po zniszczeniu przez Turków. Na brzegu Nišavy znajduje się wieś Sićevo, w której znajdują się pokłady literatury i sztuki założone przez malarkę Nadeždę Petrović.

Wąwóż Jelašnica

Wąwóż Jelašnica jest oddalny od Niškej Banji 3 km, przez który przepływa Studeni

ka rzeka. Wąwóz rozpoczyna się od wsi Jelašnica, której początki datowane są na rok 1489. Dużo archeologicznych badań pokazuje, że osada istniała już w czasach neolitu, a w samym wąwozie można zobaczyć ostatki fortyfikacji wykutych w skale.

Niš

Niš – jedno z większych miast i centrum kultury w Serbii znajduje się 10 km od uzdrowiska. Jeżeli chodzi o dziedzictwo kulturowo-historyczne twierdza w Nišu jest jednym z najbardziej reprezentatywnych pomników przeszłości. Wybudowana w 1723 roku należała do ówczesnego rzymskiego miasta Naisus. Oprócz twierdzy można odwiedzić liczne muzea z archeologicznymi wykopaliskami z XVIII i XIX wieku. Miasto posiada liczne teatry, kina, restauracje, bary, cukiernie i centra handlowe.

Autor: 
Tłum. Hubert Domański
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama