Jak dużo wiecie o Hwarze?

Reklama

pon., 05/25/2020 - 16:56 -- moderator2

Lato i Hwar to dwa słowa, które zawsze idą w parze. Co wiecie o tej chorwackiej słonecznej wyspie? Przeczytajcie kilka ciekawostek o wyspie Hwar.  Wszyscy chętnie mówią, że wyspa Hwar to najbardziej słoneczna wyspa, z liczbą 2700 godzin pełnego słońca, a jednocześnie, to najbardziej słoneczna wyspa w Europie.

 

Pola lawendy na Hwarze

Z Hwarem zawsze łączymy lawendę, jej wielkie fioletowe pola. Jeśli odwiedzicie Hwar, jedną z pamiątek jest ręcznie pakowana lawenda, której miejsce niewątpliwie znajdzie się w waszym domostwie czy szafie. Lawenda, kwiaty lata, leczniczy kwiat lawendy trzeba zebrać jak tylko zakwitnie. Przepiękne pola lawendy są też w Istrii. Na Hwarze nie ma śniegu! Jeżeli go uraczycie podczas zimy, w tym dniu nie będziecie musieli płacić za nocleg. Nazwa Hwar pochodzi od greckiej nazwy Pharos, a Grecy zamieszkiwali wyspę w 384 roku przed Chrystusem. Policjant z wyspy, Ivan Vučetić (czyt. Iwan Wuczetić), jako pierwszy na świecie udoskonalił metodę identyfikacji — daktyloskopię, podstawę dzisiejszej pracy medycyny sądowej.

Czy wiecie, że obok dzisiejszej wysepki Šćerdo (czyt. Szćerdo) odbyła się jedna z najwiekszych morskich bitew Imperium Rzymskiego? W 47 roku p.n.e. marynarka Cezara pokonała Pompeje i jej obywateli, a na wyspie Šćerdo znajdowała się Rzymska Tautida.

 

Gdzie jest największy rynek w Chorwacji?

 

Najstarszy teatr w Europie nie jest ani w Anglii, ani we Francji, a właśnie na Hwarze, a powstał w 1620 roku.

Hwar jest dzisiaj popularnym celem podróży dla turystów, ale Hwar i turystyka, to kwestia, która jest żywa od dawna. W centrum miasta Hwar mieścił się pałac z XIII wieku, który na końcu XIX wieku został przebudowany na hotel Elisabeth, nazwany od imienia austriackiej cesarzowej Sisi. Dzisiaj to hotel Palace Elisabeth, o standardzie pięciu gwiazdek.

Czy wiecie, że największy rynek chorwacki, to Pjaca na Hwarze?

 

Jaka jest więź pomiędzy Hwarem i władcą Anglii?

Miłośnicy sportu wiedzą kim jest Igor Tudor, ale czy wiecie, że nazwisko Tudor w miejscowości Milan na Hwarze związane jest z angielskimi władcami Tudorami?

Istnieją opowieści, że przed wieloma latami angielski statek bojowy zatonął w okolicy wyspy, a członek angielskiej rodziny królewskiej Tudor dopłynąwszy do wybrzeża przeżył. Nie zdecydował się jednak na powrót do Anglii, ponieważ pokochał Hwar.

 

Jedna z najbardziej znanych replik Ostatniej Wieczerzy (autorstwa Matteo Pontoni) znajduje się w klasztorze franciszkanów na Hwarze. Kraljičina vodica (woda królewska) jest charakterystycznym produktem na Hwarze. Robi się ją z destylatu rozmarynowego oleju, który jest wytwarzany w aptekach z młodych gałązek rozmarynu.

Autor: 
Redakcja SvjetskiPutnik.hr / tłum. Anna Nowakowska

Reklama