Mokra Gora - jedna z najpiękniejszych wsi na świecie

Reklama

wt., 01/11/2022 - 21:51 -- MagdalenaL

Źródło: notimundo

 

Mieszkańcy Mokrej Gory w Serbii wiedzieli, że mieszkają w najbardziej urokliwym miejscu na świecie jeszcze zanim zostało to oficjalnie potwierdzone. Nienaruszona przyroda, czysta woda i powietrze oraz wyjątkowe atrakcje turystyczne sprawiły, że Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Turystyki ONZ uznało tę wieś jako jedną z najpiękniejszych na świecie.

„Mamy życzliwych ludzi, dobre lokalne produkty i wciąż dziewiczą naturę” - mówią mieszkańcy. „Mieszkańcy są bardzo serdeczni i z chęcią przyjmują każdego, kto zdecyduje się ich odwiedzić”.

Wszyscy zgadzają się, że największą promocję tego miejsca mogą zawdzięczać reżyserowi Emirowi Kasturica, który na wzgórzu Mećavnik zbudował miasteczko z drewna, odwiedzane co roku przez około 100 000 turystów z całego świata.

„Wraz z przybyciem profesora Kustrica, Mećavnik stał się miejscem spotkań kultury. To miało wpływ na całą naszą osadę”- zapewnia Bojana Tosić, kierownik kompleksu turystycznego „Mećavnik”.

Nie tylko Mećavnik, ale również Šargan Ocho, arcydzieło architektury wśród kolei wąskotorowych, jest odpowiedzialne za rozwój tego obszaru. Ta linia kolejowa łączyła Mokrą Gorę z resztą kraju, a dziś jest popularną atrakcją turystyczną.

Aleksandra Milutinović - kierownik tego kompleksu - mówi, że „najpierw zaczęto odbudowę kolei i to było coś, co przyciągnęło gości - wszystko zaczęło się od tego”.

Ponadto serbska wieś ma czyste rzeki, pitną wodę i kanalizację. W 2005 roku ten obszar został uznany za chronione dobro przyrodnicze. Miejscowi uniemożliwili budowę kopalni niklu. Jednym z protestujących był Milisav Spasosojević, który na co dzień walczy z nielegalnymi konstrukcjami. „Naszym zadaniem jest ochrona tej pięknej przyrody przed wpływami człowieka” - mówi.

Obecnie wieś liczy 600 mieszkańców. Mimo, że niektórzy młodzi ludzie opuścili to miejsce w ostatnich dekadach, większość z nich zdecydowała się potem na powrót. Szkoła ma tylko 30 uczniów, ale prognozy przewidują, że w przyszłości będzie ich więcej.

Autor: 
Tłumacz: Agata Guzman

Reklama