Weekendowa wycieczka do Utrechtu

Reklama

wt., 06/01/2021 - 21:39 -- MagdalenaL

Aby spędzić idealny weekend w Holandii nie trzeba jechać do Amsterdamu. Mniej popularny, ale równie zachwycający Utrecht posiada wszystkie potrzebne elementy na idealny weekend, czy to z przyjaciółmi, we dwoje, czy nawet samemu.

W zeszłym miesiącu miałem okazję zwiedzić urokliwe ulice tego studenckiego miasta, które wydaje się idealne na kilkudniowy pobyt. Po nieco ponad godzinnym locie do Amsterdamu wystarczy wsiąść do pociągu z lotniska i 25 minut później jest się już w Utrechcie!

To nieco ponad 300-tysięczne miasto jest domem dla około 50 000 studentów, a dynamizm, jaki się z tym wiąże, jest od razu odczuwalny. Ale to, co najbardziej mnie uderzyło od moich pierwszych chwil pobytu w Utrechcie, to prawie całkowity brak samochodów w ogromnym centrum miasta. Jak wiadomo, jazda na rowerze jest popularna wśród Holendrów, a w Utrechcie wydaje się to jeszcze bardziej widoczne, ponieważ wszyscy poruszają się na rowerze.

Zwłaszcza, że układ miasta wydaje się być stworzony do jazdy na rowerze lub spacerów, a nie dla czterech kółek. W istocie, centrum Utrechtu, w którym wszystko jest skoncentrowane, jest absolutnie wysublimowane, złożone z brukowanych ulic, które biegną wzdłuż i przecinają wiele kanałów oraz mieszczą niezliczoną liczbę barów, pubów, restauracji, kawiarni i sklepów wszelkiego rodzaju. Wzdłuż kanałów znajduje się wiele małych barów, w których polecam usiąść i napić się małego piwa w niecodziennej nadwodnej scenerii.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, znalazłem idealne miejsce - hostel Stayokay. Otworzył on swoje podwoje w październiku ubiegłego roku. Lokalizacja jest idealna, ponieważ znajduje się 10 minut spacerem od dworca, na placu Neude, w samym sercu Utrechtu. Hostel jest nowy, nowoczesny i naprawdę wspaniały, ma w ofercie zarówno pokoje wieloosobowe, jak i bardzo wygodne dla rodzin czy samotnych podróżnych. Na pierwszym piętrze znajduje się ogromny bar, do którego w weekendy zapraszany jest zespół lub DJ, aby nadać odpowiedni nastrój. Można również wypożyczyć rower i zwiedzić miasto w lokalnym stylu.

Teraz, gdy już przyjechałeś i się zadomowiłeś, podam Ci moje ulubione adresy w formie typowego dnia, pamiętając, że spacerując trochę przypadkowo odkryjesz lepiej miasto.

Wiejski bar kawowo-muzyczny

Dzień zaczynamy od małej kawy w wiejskim barze kawowo-muzycznym, małym i ciepłym lokalu. Nie da się przegapić tej pięknej witryny, która przywodzi na myśl stary antykwariat, a gdy już znajdzie się w środku, powita nas „industrialny” wystrój z dobrą muzyką, idealną aby rozpocząć piękny dzień przy kawie.

Adres: Voorstraat 46, Utrecht

Targowiska

Po zebraniu sił proponuję udać się na spacer, aby znaleźć jeden z wielu rynków, które ożywiają Utrecht. Wyraźnie wyczuwamy kulturę targowisk w tym mieście, które można napotkać w wielu miejscach. Najlepiej jednak spędzić sobotę na najpopularniejszych rynkach, w szczególności na wspaniałym targu kwiatowym.

Stan&Co

Jest już po południu, czas na małą przerwę obiadową. Proponuję idealne miejsce na smaczne jedzenie w zalesionym otoczeniu, a mianowicie Stan&Co. Jeśli będzie okazja, usiądź przy „kitchen table” i obserwuj, jak szef kuchni przygotowuje Twojego burgera na grillu.

Adres: Ganzenmarkt 16A, Utrecht

Muzeum Speelklol

Fani muzyki będą mieć frajdę w tym muzeum, gdzie cofniemy się w przeszłość, odkrywając historyczne instrumenty muzyczne. Immersja w poprzednich epokach pozwoli odkryć stare organy, fortepiany czy skrzypce, a także nauczy nas, jak muzyka wyewoluowała od luksusu do czegoś popularnego.

Adres: Steenweg 6, Utrecht

Domtoren

Co powiesz na wzniesienie się? Wejdź na szczyt najwyższej wieży w Holandii - Domtoren, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy. Po 465 stopniach wspinaczki (tak, przygotuj swoje nogi!), Twoim oczom ukaże najbardziej spektakularny widok miasta.

Adres: Dom Square, Utrecht

Beers & Barrels

Dzień zakończymy stylowo w tym znakomitym pubie położonym bezpośrednio nad kanałem. W ofercie jest ponad 50 marek piwa, które zachwycą Twoje kubki smakowe, a doskonały DJ czuwa nad wrażeniami muzycznymi.

Adres: Oudegracht a/d Werf 125, Utrecht

Autor: 
David Louvet Rossi / tłum. Paweł Ołoś

Reklama