Zaklinanie węży – tradycja zakazana w Indiach

Reklama

wt., 02/16/2021 - 15:38 -- MagdalenaL

Fot. unsplash.com

Sapera to kasta w Indiach, której członkowie zajmują się wszelkimi czynnościami związanymi z wężami. Są niezwykle pomocni, gdy wąż ukąsi człowieka, potrafią usunąć truciznę z krwi, a także pozbyć się niechcianego zwierzęcia z domu.

Turystów odwiedzających Indie niewątpliwie fascynuje widok węża tańczącego w rytm muzyki wydobywającej się z instrumentu zwanego pungi. Jest to ludowy instrument indyjski, składający się z pudła rezonansowego wykonanego z tykwy i dwóch piszczałek zrobionych z bambusa lub trzciny.

Zaklinanie węży to tradycja, która zafascynowała cały świat. W kulturze możemy niejednokrotnie spotkać się z odniesieniami do tej niebanalnej sztuki. Tę czynność do perfekcji opanowali członkowie kasty sapera. Jest to jednak bardzo niebezpieczne i zdradliwe zajęcie, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy zaklinacz zostaje ukąszony przez własnego węża.

Uliczne pokazy w Indiach, które przedstawiają niezwykły taniec węży, zostały zabronione w 1991 roku. Mimo zakazu, do tej pory można spotkać zaklinaczy, którzy bez obaw grają na piszczałce, uwodząc swoją muzyką niekoniecznie węża, lecz turystów z całego świata. Kobry indyjskie to węże, które najczęściej pojawiają się w tego typu pokazach, ponieważ charakteryzują się niezwykłym wyglądem. Mają żółtobiałe podgardle, różnorodne ubarwienie i szeroki kaptur, który rozkładają w przypadku zagrożenia. Jad kobry jest silnie trujący i może doprowadzić do śmierci ukąszonej osoby, jeśli nie zostanie podana surowica. Co ciekawe, kobry indyjskie w buddyzmie i hinduizmie to zwierzęta objęte niezwykłą czcią. Wszystko za sprawą legendy, w której kobra indyjska osłoniła swoim kapturem Buddę przed słońcem, gdy podczas jednej z wędrówek zasnął na pustyni.

Fot. unsplash.com

Niepokojąco szybko zmniejszająca się populacja węży tego gatunku przyczyniła się do ustanowienia zakazu dotyczącego wykonywania publicznych pokazów zaklinania węży. Członkowie kasty szybko zauważyli, że kobra wykonująca swój taniec fascynuje turystów, przez co zwierzęta masowo wyłapywano i przeprowadzano na nich szereg czynności i eksperymentów, które miały na celu oswojenie węży, otumanienie ich różnymi środkami, a także pozbycie się jadowych zębów.

Zaklinaczy węży wciąż można spotkać na ulicach najbardziej popularnych wśród turystów miejscowości w Indiach. Charakterystyczna muzyka przyciąga tłumy ludzi, jednak, co ciekawe, sam wąż jej nie słyszy, ponieważ jest całkowicie głuchy. Jego ruchy wynikają z wibracji, jakie wytwarza instrument i ruchów dłoni zaklinacza.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama