
Jesteście miłośnikami czeskich bajek tak jak ja? Mam kilka wskazówek na wycieczki, podczas których przypomnicie sobie swoje dzieciństwo. Wnętrza i zewnętrza czeskich zamków i pałaców są często wykorzystywane przez zagranicznych reżyserów.
Kraj południowoczeski
W pobliżu miasta Jindřichův Hradec leży pałac Červená Lhota, w którym nakręcono kultową baśń Złotowłosa. Każdy kto ją widział ma do dziś z pewnością w pamięci czerwony pałac na środku jeziora, gdzie Jiřík wykonywał swoje zadanie zdobycia Złotowłosej dla swojego króla. Pałac pochodzi z XIV wieku, pierwotnie miał jednak biały kolor, czerwony kolor zyskał dopiero i XVII wieku. Odnośnie pochodzenia koloru pałacu krąży wiele legend, łącznie z tą, mówiącą porwaniu pałacowej damy przez diabła. Pałac został udostępniony dla zwiedzających w 1949 roku.
W północnej części kraju południowoczeskiego znajduje się Pałac Blatná, w którego wnętrzach została nakręcona Szalenie smutna księżniczka. W bajce „zagrał” pałacowy staw, do którego spadł książę Václav z wierzby (która rośnie przy zamku w Bojnicach na Słowacji), na którą wspiął się, aby zajrzeć do komnat księżniczki. Jest się tam również pałacowy dziedziniec, gdzie znajdowały się nosze z uśpionym księciem. Pierwsze historyczne wzmianki najlepiej zachowanej rezydencji wodnej pochodzą z XIII wieku. Pałac jest jednym z najcenniejszych i najwspanialszych architektonicznie historycznych budowli w Republice Czeskiej.
Kraj liberecki
Niedaleko miejscowości Jablonné v Podještědí znajduje się zamek w Lemberku, na terenie którego została nakręcona współczesna bajka Tajemství staré bambitky, gdzie urzędowali radcy Lorenc i Ferenc. Ale zamek często użyczał swoich wnętrz i plenerów filmowcom jak na przykład do nakręcenia bajki Diabli wiedzą po co czy wypożyczono umeblowanie do filmu Cesarski piekarz. Pałac został zbudowany przy odbudowie zamku w XVI wieku. Po rekonstrukcji został ponownie otwarty dla zwiedzających dopiero w roku 1992.
Kraj środkowoczeski
W powiecie Rakovník usytuowane są ruiny gotyckiego zamku przebudowanego na renesansowy pałac - Krakovec. Mogliście go zobaczyć w bajce Królewicz i gwiazda wieczorna, gdy książę Velen walczył z Mrakomorem o Gwiazdę Wieczorną. Również tam nakręcono niektóre sceny z filmu Niech żyją duchy. Zamek został wzniesiony w XIV wieku i był ostatnim schronieniem Jana Husa.
W Dobříš umiejscowiony jest tak samo nazwany rokokowy pałac Dobříš, gdzie nakręcono bardzo popularną bajkę Księżniczka z młyna I i II. W pałacu mieszkał zły książę ze sługą Jeanem. Budowla pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Po konfiskacie przez Republikę Czechowsłowacką pałac został oddany w 1998 rodzinie Mansfeldów, którzy byli jego właścicielami od kilku pokoleń.
Kraj południowomorawski
Niedaleko zapory vranovskiej jest zbudowany na skale zamek Vranov nad Dyjí. Początkowo został zbudowany jako jeden z elementów systemu obronnego kraju na południowej granicy. Po roku 1665 rozpoczęto przebudowę na zamek barokowy. W okolicy znajduje się również przepiękna kaplica Trójcy Świętej. Filmowcy odkryli zamek w 1993 roku, gdy kręcili tam sceny do filmu Nesmrtelná teta.
Kraj zliński
Kilka kilometrów od Uherské Hradiště znajduje się przepiękny barokowy pałac Buchlovice. I nic dziwnego, że filmowcy często go używają. Została tu nakręcona między innymi Zaklęta w widmo w reżyserii Zdeňka Trošky. Oprócz pałacu można zobaczyć także barokowy ogród i angielski park, jedne z najpiękniejszych ogrodów w Czechach. Budowa samego kompleksu rozpoczęła się tuż przed rokiem 1700 i stopniowo była przekształcana w siedzibę reprezentacyjną. W pobliżu znajduje się także zamek Buchlov, w którym nakręcono O dzielnym kowalu.
Lokalizacje filmowe są rozsiane po całych Czechach. Byłoby szkoda, gdybyście je oglądali tylko w telewizji. Wybierzcie się w podróż śladami czeskich bajek i dowiedzcie się czegoś o czeskiej historii.
Invia.cz